Jump to content

Recomandari carlig pentru remorca potrivit pentru F31 320d 2013


BeastFRX

Recommended Posts

1 hour ago, bimmer90f30 said:

Ai de ales intre a avea carlig permanent pe spate gen DIY, AM si atunci nu vor mai merge senzorii PDC pe spate, sau pui retractabil, original, SH sau nou, de fabrica...

la cele retractabile te referi la cele actionate electric prin buton?asa ceva m-ar interesa dar ma gandesc ca e foarte scump pentru ca la BMW mi-au spus ca ma costa 1600-1700 de euro numai cel demontabil care DIY am gasit cel mai scump la 800 cu tot cu instalatia electrica,iar montatul nu pare a fi atat de greu doar ca e migalos dar la jumatate de pret nu ai ce comenta,deci de preferabil ceva DIY demontabil sau retractabil atata timp cat nu costa cat o alta masina din acelas an cu tot cu carlig

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ti-a scapat ideea principala; daca nu pui carlog de fabrica nu vor mai functiona corespunzator senzorii de parcare, cel putin cei de pe bara chiar de langa carligul permanent "expus".., vor fi alertati senzorii din bara de fiecare data cand dai cu spatele. Si sa il dai jos cand nu remorchezi nimic sau si mai nasol, chiar daca remorchezi (cu carligul permanent expus) si dai cu spatele, "infernul" accidentului iminent nu te va lasa sa parchezi in liniste pentru ca senzorii nu vor fi obligatoriu pusi pe DISABLE (cum e firesc) ...pe cand carligul de fabrica cand este expus, atasat remorcii, bla-bla-bla.. senzorii vor fi in disable.. si parchezi in liniste.

Eu nu am discutat preturile. Am aratat doar potentialele probleme. Mi se pare nepotrivit sa discut preturi..

Apoi, daca carligul era esential lucru acesta trebuia sa fie obligatoriu trecut in lista de obligatoriu a fi prezent pe masina, ca daca e sa il pui mai tarziu tuturor ni se pare costisitor.

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca carligul retractabil este mai obligatoriu din cauza senzorilor de parcare cat a legislatiei anumitor tari apropos de acoperirea numarului de inmatriculare. Prin Italia mai dadeau pietonii in judecata proprietarii de auto cand dadeau cu țurloiul in metalul respectiv.

E drept ca eu nu am F30/31, am E91 cu carlig "forever" si merg senzorii fara probleme.

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/21/2022 at 1:26 AM, bimmer90f30 said:

Cred ca ti-a scapat ideea principala; daca nu pui carlog de fabrica nu vor mai functiona corespunzator senzorii de parcare, cel putin cei de pe bara chiar de langa carligul permanent "expus".., vor fi alertati senzorii din bara de fiecare data cand dai cu spatele. Si sa il dai jos cand nu remorchezi nimic sau si mai nasol, chiar daca remorchezi (cu carligul permanent expus) si dai cu spatele, "infernul" accidentului iminent nu te va lasa sa parchezi in liniste pentru ca senzorii nu vor fi obligatoriu pusi pe DISABLE (cum e firesc) ...pe cand carligul de fabrica cand este expus, atasat remorcii, bla-bla-bla.. senzorii vor fi in disable.. si parchezi in liniste.

Eu nu am discutat preturile. Am aratat doar potentialele probleme. Mi se pare nepotrivit sa discut preturi..

Apoi, daca carligul era esential lucru acesta trebuia sa fie obligatoriu trecut in lista de obligatoriu a fi prezent pe masina, ca daca e sa il pui mai tarziu tuturor ni se pare costisitor.

 

In mare parte ai dreptate dar treaba sta in felul urmator,eu cand mi-am luat masina nu aveam nevoie de carlig acum sau schimbat lucrurile si am nevoie de asta am postat ca sa pot afla de la posesorii acestor tipuri de masini care au facut aceasta modificare sa imi recomande sau nu carligele care si le-au montat ei si am postat la DIY pentru ca ma intereseaza sa DIY iar treaba cu senzorii am vazut ca sunt carlige care vin si cu solutii pentru disable sensori sau mai exista si programe care pot face asta deci nu ar fi o problema.Deci in concluzie tu imi recomanzi sa imi pun la original si BMW iar eu iti multumesc pentru recomandare si astept si alte recomandari.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Îmi cer scuze că nu am menționat,F31 2013.

Firele de la cârlig:

Cele împletite sunt galben-rosu și galben-maro.                                            Atunci vine cel singur albastru-maro și celelalt singur portocaliu-maro.

Bornele de la baterie și masa îmi este clar unde vin,de celelalte nu îmi dau seama.

Mulțumesc 

 

 

 

 

Screenshot_2022-07-28-10-38-52-612_com.foxit.mobile.pdf.lite.jpg

Firul 30 de pe scheme albastru -maro și firul 12 de pe scena portocaliu maro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.