Jump to content

Părere F30 320d/318d vs audi A5 2.0 TDI


newcomer

Recommended Posts

Piesele de uz casnic gen ulei filtre placute bucsi s.a.m.d vor avea preturi asemanatoare. 

Daca vei face mentenanta in reprezentante atunci ora de lucru este mai scumpa la bmw decat la audi.

Daca te duci in service-uri normale eu zic ca nu vei avea costuri diferite la intretinere.

Diferenta vine la motorizare / cutie. Audi are probleme la cutia S-Tronic , BMW are probleme la distributia pe lant. Plusuri si minus la ambele marci.

Dar eu as alege BMW strict legat de tehnologia din masina. Daca nu te uiti la A5 ultimul model care e plin de tablete peste tot atunci tehnologia din el este invechita comparativ cu BMW

Alegerea este a ta 🙂

Edited by Benilika
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cat costa la un Audi, dar sincer nu cred ca este vreo diferenta intre cele doua. Indiferent de marca intretinerea are mai multe niveluri de pret, in functie de unde o faci:

1. cumperi tu filtrele pe producator/aftermarket si mergi la un service multimarca fara sa te intereseze istoricul online ---- cea mai ieftina varianta, cred ca pt un 320D faci o revizie cu maxim 700 ron asa

2.cumperi tu filtrele sau le iei de la service si mergi la un service care scrie si istoricul online ( exista serviceuri care au acces la reteaua bmw, dar iti cer bani pt scriere istoricului online) ---- deobicei te poti astepta la 150-300 ron in plus fata de varianta precedenta

3.mergi la reprezentanta ----- aici te poti astepta de la 1400 ron in sus

 

Ce am zis mai sus e valabil si pentru alte piese, dar ideea e ca imi vine greu sa cred ca un F30 e cu mult mai scump/ieftin de intretinut fata de un A5 si vice versa. Conteaza cum iti e norocul, cat de des se strica masina.  Parerea mea e sa-ti iei ce-ti place. Oricum comparatia corecta ar fi Audi A5 cu seria 4, fiindca F30 e o berlina, caz in care clar as lua seria 4 care arata mai bine.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ryoraul said:

Daca are B47 nu are treaba cu distributia, nu speriati lumea degeaba cu distributiile.

BMW la seria F are in proportie de 80% doar motoare N

Deci nu speriem lumea cu distributia ci atragem atentia ca bmw`urile incepand cu anul 2006 ( cred ) pana la modelele G sunt recunoscute ca fiind problematice pe parte de , distributie 

Totusi poti gasi seriile de motor AICI

Oricum costul reparatiei ( inlocuit ditributia si reparat cutie la Audi ) se invart in aceeasi zona 🙂 2k euro +/-

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Avand in vedere ca BMW spune ca sunt pe viata distributiile nimeni nu iti va putea spune un numar de km. Adica nu se schimba odata la 60k cum este la cele pe curele.

Totusi in general la bmw cand ditributia este pe ultima suta de metrii incepe sa zornaie. De obicei daca asculti in zona din fata masinii pe langa praguri o sa auzi un zgomot mai ciudat un fel de zanganit. 

Daca nu se aude motorul ciudat eu zic sa o lasi asa asta daca nu ai 1.5 2k euro sa desfaci motorul si sa o schimbi preventiv

 

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2022 at 11:14 AM, Benilika said:

Oricum costul reparatiei ( inlocuit ditributia si reparat cutie la Audi ) se invart in aceeasi zona 🙂 2k euro +/-

O distributie de N47 nu-i 2000Euro, nici pe departe. Costa acum cativa ani 3500RON cu manopera inclusa. Chiar si in prezent cu toata inflatia nu vad sa fi crescut spectacular. Aici ma refer la tot kitul pe OE, deci nu bleauri AM. In 2017 am platit eu 2300RON pe tot kitul. Distributia ai schimbat-o o data si n-ar trebui sa mai ai vreo grija. In schimb o cutie de viteze S-Tronic poate costa 2000Euro. Deci avantaj BMW. 

Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, RaYn3 said:

O distributie de N47 nu-i 2000Euro, nici pe departe. Costa acum cativa ani 3500RON cu manopera inclusa. Chiar si in prezent cu toata inflatia nu vad sa fi crescut spectacular. Aici ma refer la tot kitul pe OE, deci nu bleauri AM. In 2017 am platit eu 2300RON pe tot kitul. Distributia ai schimbat-o o data si n-ar trebui sa mai ai vreo grija. In schimb o cutie de viteze S-Tronic poate costa 2000Euro. Deci avantaj BMW. 

eu stiam ca in jurul a 4000 +/- in functie de mecanic costa.

Ma gandeam ca odata cu toate scumpirile au crescut si preturile distributiei ( aici ma refer ca pe mine schimbul de ulei anul acesta fata de anul trecut ma costat considerabil mai mult ) dar nu bag mana in foc. Adica daca tu stii sigur ca au aceleasi preturi inseamna ca esti documentat.

@Adiaxc deci cu atat mai bine preturile sunt cam tot pe acolo

Link to comment
Share on other sites

De ex la Arad optimal service, la un F30 N47, schimba cu 5500-5600 lei distribuția 🙂 ca sa vedeti diferenta între orașe. 
Din cauza ca nu sunt multe service uri care fac distributii de N47 cum sunt in București de ex. 
 

S a programat nasul in 3 sapt si de aia știu exact. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 8/23/2022 at 10:59 AM, WIN60 said:

De ex la Arad optimal service, la un F30 N47, schimba cu 5500-5600 lei distribuția 🙂 ca sa vedeti diferenta între orașe. 
Din cauza ca nu sunt multe service uri care fac distributii de N47 cum sunt in București de ex. 
 

S a programat nasul in 3 sapt si de aia știu exact. 

Si totusi diferenta e uriasa,eu as merge pana la Alba,totusi sant 2000 ron in plus,de la TM nu e chiar mare distanta,plus ca ai si autostrada pana acolo.Si oamenii chiar fac treaba buna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.