Jump to content

Ulei motor E92 320D N47


karim

Recommended Posts

Salutare! Ce ulei pentru motor imi recomandati pt un seria 3 coupe 2012 2.0D 200K KM? Am tot auzit de ravenol 5W30 sau Liquy Moly sau Motul, insa nu stiu care e cel mai potrivit pt un motor diesel bmw cu filtru de particule si cu un stil de condus mixt, adica si agresiv, dar si normal.

Link to comment
Share on other sites

Liqui moly 5w30 4200 tec nu este sintetic !!! - este fabricat prin tehnologie de sinteză.

daca vrei sintetic de la Liqui moly... doar uleiul Synthoil High Tech 5W-30 este sintetic si are aprobarile BMW Longlife-04

problema este ca nu prea se gaseste in Romania.

bafta !

20957.png

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2022 at 2:38 PM, six in line said:

Salut eu votez pentru. Liqui moly 5w30 4200 tec full synthetic. Pun acest ulei de ceva timp si sunt multumit de el. Costa undeva la 53 ron litrul

Salut. Multumesc pentru sfat. Ai ales acest ulei, deoarece Liqui Moly este pt "long life? sau pur si simplu este foarte bun ca uleui? As vrea sa fac revizia cam la 7-8000KM

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, six in line said:

Multa lume l-a recomandat iar BMW din 2002 parca doar long life 04 baga. Inainte foloseam Castrol. Oricum trebuie sa respecti normele indicate de producator. La 6-7000 de km revizia poti sa pui si ulei BMW care e facut de Shell dar nu e ft calitativ. 

Am inteles, multumesc. Tu ce masina ai si la cati km faci revizia cu ulei asta Liqui Moly?

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, six in line said:

Multa lume l-a recomandat iar BMW din 2002 parca doar long life 04 baga. Inainte foloseam Castrol. Oricum trebuie sa respecti normele indicate de producator. La 6-7000 de km revizia poti sa pui si ulei BMW care e facut de Shell dar nu e ft calitativ. 

De curiozitate, de unde ai ajuns la concluzia ca uleiul bmw nu e calitativ? Ai facut vreo analiza chimica pentru uleiul uzat si a rezultat chestia asta?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Aici sunt de acord cu petreop.

Am mai atras atentia pe un alt topic asupra faptului ca LiquiMoly face uleiuri care aparent sunt full sintetice dar de fapt nu sunt daca te uiti in catalogul lor. Poate fi gasit online. Are vreo 200 pagini. Captura e de la pagina 21. In dreapta jos dau clasificarea uleiurilor dupa niste picaturi care se vad si in captura. Doar alea negre sunt full sintetice.

 

 

PhotoPictureResizer_220711_132647121_crop_360x665.jpg

Dupa toate aparentele parese ca doar cel cu picatura neagra este LL-04.

Nu folosesc acest ulei asa ca nu ma pot pronunta categoric, dar as folosi LL04 in diesel...

Edited by bimmer90f30
Gramatica
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.