Jump to content

a venit momentul. un seria 3 fiabil - benzina vs diesel?


Dragnea22

Recommended Posts

Salut,

As vrea sa iau un seria 3 e46 . Toate au motoare batrane,uzate. Care m-ar mai duce fara probleme?

benzinarul sau dieselul 2.0 motor? 

nu fac multi km pe an, dar benzinarul nu prea mai e pe piata, posibil din cauza uzurii, consum ulei , pierderi compresie si consum ridicat benzina din cauza uzurii motorului.

dieselul e un motor mai solid, mai multe la vanzare, dar presupun ca cere piese pe banda.

ce sa aleg? e46 320D sau e46 318i?      sa fie e46 320D asa fiabil in continuare?😐

vreau un 3ar care dau cheie si pleaca zilnic, fara probleme, un e46

 

Edited by Dragnea22
Link to comment
Share on other sites

Dragnea, as vrea sa pot sa recomand ceva dupa cum cere topicul deschis (se observa "durerea" din incertitudine.. 😱) dar din pacate E46/..90, cel putin generatia din care o cauti tu, nu sunt numai uzate fizic dar si moral nu mai atrag pentru ca sunt sigur, cei care le mai au inca trag de ele ca de ultima vlaga, fara sa le pese cel mai probabil pentru ca vine valul asta al "prieteniei cu mediul" prin propriu buzunar apreciat.. si vom fi fortati fie sa cumparam Euro 6 fie hibrid fie electrice..  asa ca eu asa as gandi.

Pe topic, maine daca mi se strica M47-le 2 litri de pe E90 urmatoarea zi pun banii si cumpar un motor care (sigur) nu are 470k km cat are in prezent actualul. Dar asta numai pentru ca stiu ca motorul ala duce.. desigur eu merg la lucru cu al meu, nu am alte planuri si figuri ...

 

:Offtopic:

NU acelasi lucru pot sa spun de un motor Euro 6/ Doamne Fereste sa tina.. sa nu-mi dea dureri financiare... i-am pus iconite peste tot... e atat de titirit din fabrica (i-au pus si cutie de rezonanta tot ca sa te incante.. de ce frumos toarce.. mama-mia..) pana il cumperi/platesti ce ai promis.. / ..nici nu simti cand se opreste motoru'..e izolat si termic, ..are si jaluzele in fata, ..bloc din aluminiu, alusil; injectoare piezo, de toate - scumpe sa fie.. 💷

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Dragnea22 said:

Salut,

vreau un 3ar care dau cheie si pleaca zilnic, fara probleme, un e46

 

Iar incepi ? 😁

Sunt destule 3are care sunt foarte bune, ti am raspuns si pe celalalt topic, insa costa.

Mult!

Vrei masina buna, fara probleme,atunci platesti.

Ideea sigur ai inteles o, loc de polemici nu e.

 

  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Viper05 said:

316i rupe pe nationala din ce am citit

i-am dat ceata lui e90 pe bacau-Bucuresti si oricat de tare mergeau, nu se puteau strecura printre sutele de tiruri ucrainiene cum ma strecor eu cu e46 316i FL.

veneau lansati baietii, dar apoi le-am dat ceata. nu subestima un e46 316i FL, sasiul mic il ajuta mult pe soselele aglomerate 3benzi juma

tu inca esti la ideea ta ca e90 sau f10 2 litri sunt rachete fata de 316iFL, rachete la 0-100 pe siteurile tale oficiale, dar pe drumurile cu trafic, nu se mai aplica teoria ta

 

Edited by Dragnea22
  • Haha 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Viper05 said:

Iti dai seama, sasiul mic face totul, respect 

pai tu nu intelegi fenomenul, un e90 2litri nu e racheta fata de316i FL . in viata reala, nu la lininute, e alta treaba, la drum, la depasiri tiruri si altele, se tine 316i FL de e90 nfl  2 litri cum vrea el, iar pe natioanala ii da lectii. e46 e mai sportiv , mai dinamic pe viraje

Edited by Dragnea22
  • Confused 1
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Dragnea22 said:

alo, n-a zis nimeni aici pe topicul deschis care motor e mai fiabil dupa 20 ani de folosinta a oricarui e46 e90...

chiar nu e niciun motor fiabil de 2 litri?

M47 diesel, nu ai inteles mai sus? sau nu ai citit cu atentie, sau te faci.

E din categoria bulletproof, alea vechi si bine facute..

Mai specific versiunea pusa pe E90. (Pana au inceput sa puna N47 pe E90)

Si pe E46 tine daca nu si-ar fi inghitit clapetele de pe admisie; alea trebuie scoase. Dar "alea" nu e vina motorului.. ca sunt ale admisiei cumva../ cum nu e vina motorului ca turbnei ii ajung bucati din palete cand o ia pe ulei. Aia e turbina care ramane fara ulei sau e uzata...

47 minutes ago, Dragnea22 said:

pai tu nu intelegi fenomenul, un e90 2litri nu e racheta fata de316i FL . in viata reala, nu la lininute, e alta treaba, la drum, la depasiri tiruri si altele, se tine 316i FL de e90 nfl  2 litri cum vrea el, iar pe natioanala ii da lectii. e46 e mai sportiv , mai dinamic pe viraje

Dragnea, parca aveai alt topic in care am tot analizat treaba cu, cine se tine dupa cine... (iar bagi batzul prin gard..?) Acum altceva te intereseaza, scrie in topic nu?

Edited by bimmer90f30
Gramatica
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Dragnea22 said:

alo, n-a zis nimeni aici pe topicul deschis care motor e mai fiabil dupa 20 ani de folosinta a oricarui e46 e90...

chiar nu e niciun motor fiabil de 2 litri?

M47 daca pui si soft cu experienta ta de condus de pe 316i cred ca te bati cu 330.... 

 

  • De acord! 1
  • Haha 3
  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Dragnea22 said:

i-am dat ceata lui e90 pe bacau-Bucuresti si oricat de tare mergeau, nu se puteau strecura printre sutele de tiruri ucrainiene cum ma strecor eu cu e46 316i FL.

veneau lansati baietii, dar apoi le-am dat ceata. nu subestima un e46 316i FL, sasiul mic il ajuta mult pe soselele aglomerate 3benzi juma

tu inca esti la ideea ta ca e90 sau f10 2 litri sunt rachete fata de 316iFL, rachete la 0-100 pe siteurile tale oficiale, dar pe drumurile cu trafic, nu se mai aplica teoria ta

 

🤣..sa nu te superi ca rad....nu esti singurul pe aici care are un n42b18 ....

ipodetic, de dragul artei, daca pui un turbo ( si nu crapa motorul) un n42b18, de la 116 cai ...poate devenii o tentativa de racheta.

daca un 316i e racheta...un 318i ce e ? un 320i ce e ? un 325i ce e? un 330i ce e ? un m3 ce e ?

PS: iar se compara mere cu struguri !?

 

Edited by wind-3er
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Dragnea22 said:

i-am dat ceata lui e90 pe bacau-Bucuresti si oricat de tare mergeau, nu se puteau strecura printre sutele de tiruri ucrainiene cum ma strecor eu cu e46 316i FL.

veneau lansati baietii, dar apoi le-am dat ceata. nu subestima un e46 316i FL, sasiul mic il ajuta mult pe soselele aglomerate 3benzi juma

tu inca esti la ideea ta ca e90 sau f10 2 litri sunt rachete fata de 316iFL, rachete la 0-100 pe siteurile tale oficiale, dar pe drumurile cu trafic, nu se mai aplica teoria ta

Off-topic (dar nu neaparat), Caragiale a fost genial in a surprinde esenta trasaturilor românilor si a societatii românesti. Desi au trecut peste 100 de ani de cand a scris operele sale, ele sunt inca actuale - uneori chiar la zi. Va rog sa imi permiteti sa exemplific cu doar trei cuvinte din schita "Caldura mare", publicata in anul 1901. Interpretarea ii apartine lui Radu Beligan:

 

  • De acord! 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Dragnea22 said:

i-am dat ceata lui e90 pe bacau-Bucuresti si oricat de tare mergeau, nu se puteau strecura printre sutele de tiruri ucrainiene cum ma strecor eu cu e46 316i FL.

veneau lansati baietii, dar apoi le-am dat ceata. nu subestima un e46 316i FL, sasiul mic il ajuta mult pe soselele aglomerate 3benzi juma

tu inca esti la ideea ta ca e90 sau f10 2 litri sunt rachete fata de 316iFL, rachete la 0-100 pe siteurile tale oficiale, dar pe drumurile cu trafic, nu se mai aplica teoria ta

 

Am un Matiz,să vezi cu ăla mic ce fac pe DN uri, ceață 

  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

Si eu am depasit ieri un Porsche pe splai... el mergea cu 60 eu cu 62, abea se tinea dupa mine...

La ce aud pe aici, ar trebui sa las e46-le si sa iau e36 ca are motor 1.6, clar o sa fiu mai rapid, ma strecor pe sub tir-uri, ceata ma fac.

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

bat pariu ca voi astia de mai sus ca  habar nu aveti ce motor are un 316i si cu ce e90 il comparam. vad ca unii deja vorbeau mai sus de 3 litri loll bine ca n-o dati in v8

5 hours ago, bogdanx said:

Si eu am depasit ieri un Porsche pe splai... el mergea cu 60 eu cu 62, abea se tinea dupa mine...

La ce aud pe aici, ar trebui sa las e46-le si sa iau e36 ca are motor 1.6, clar o sa fiu mai rapid, ma strecor pe sub tir-uri, ceata ma fac.

de cand e90 320D nfl e porsche ma caisa?

10 hours ago, FiveThreeFive said:

Off-topic (dar nu neaparat), Caragiale a fost genial in a surprinde esenta trasaturilor românilor si a societatii românesti. Desi au trecut peste 100 de ani de cand a scris operele sale, ele sunt inca actuale - uneori chiar la zi. Va rog sa imi permiteti sa exemplific cu doar trei cuvinte din schita "Caldura mare", publicata in anul 1901. Interpretarea ii apartine lui Radu Beligan:

 

conduci cu pneuri de iarna si postezi rahaturi aici

14 hours ago, wind-3er said:

🤣..sa nu te superi ca rad....nu esti singurul pe aici care are un n42b18 ....

ipodetic, de dragul artei, daca pui un turbo ( si nu crapa motorul) un n42b18, de la 116 cai ...poate devenii o tentativa de racheta.

daca un 316i e racheta...un 318i ce e ? un 320i ce e ? un 325i ce e? un 330i ce e ? un m3 ce e ?

PS: iar se compara mere cu struguri !?

 

ma pruna, adica 318i e avion fata de 316i? amandoua au 2litri motor . si ce aduci in discutie 325 sau 330 care sunt motoare cu mai multi cilindri? te plictisesti pe tiktok?

15 hours ago, alex230ro said:

M47 daca pui si soft cu experienta ta de condus de pe 316i cred ca te bati cu 330.... 

 

hai ma pruna ca un e90 m47 nfl tractorasul ala de 163cai nu e vreun avion . iti garantez ca sta lipit 316i de el la orice drum , mai putin autostrada. pe restul soselelor sta scai de tractoras, iar pe drum national virajat, nu te poti indeparta de 316i fl cu tractorasul de 163cp nflLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL

Edited by Dragnea22
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Viper05 said:

Pe nationala e foarte greu sa te indepartezi de 316i. Nu inteleg de ce vrei sa schimbi masina

 

pe vremuri cand Montoya conducea pentru BMW in F1, avea un 316i , fix din acelasi motiv, pe nationala nimeni nu se tinea dupa el

pai da, ca am si un e53 si sa stii ca 316i e racheta pe natioanala virajata. e53 e o troaca grea. la fel si e90 nfl 320D care tot zici ca e mai rapida. nu e iti zic, doar pe autostrada e clar mai rapida

Edited by Dragnea22
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, wolf20 said:

Pe care autostradă? 

brasov bucuresti

fratilor m-am decis. iau m47 e46 DI|ZEL

 

cel MAI FIABIL MOTOR ESTE M47 de pe e46 si e90 , asa cum vad in comentarii, ATUNCI IAU DIESEL FRATILOR. SPER SA MA DUCA 5-6 ani, ca al meu 316i duce doar cu bidoane de ulei in portbagaj si mecanici ieftin la serviceuri autorizaate RAR

Edited by Dragnea22
Link to comment
Share on other sites

Te rog mult spune unde ai găsit autostrada Brașov-bucuresti!

O caut de 20 de ani!

 

Dude, ia-ți ce mașina vrei, toate au probleme, că sunt noi, că sunt vechi, in toate bagi bani...

Dacă nu scoți bani cu ea, nu e investiție, e foc de ars banii, ca-s pe piese, benzina, taxe tot se ard.

Ia ce te face pe tine fericit, că la urma urmei asta contează, nu ce zice x și y.

  • De acord! 3
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, bogdanx said:

Te rog mult spune unde ai găsit autostrada Brașov-bucuresti!

O caut de 20 de ani!

 

Dude, ia-ți ce mașina vrei, toate au probleme, că sunt noi, că sunt vechi, in toate bagi bani...

Dacă nu scoți bani cu ea, nu e investiție, e foc de ars banii, ca-s pe piese, benzina, taxe tot se ard.

Ia ce te face pe tine fericit, că la urma urmei asta contează, nu ce zice x și y.

pai nu stiam ce sa iau diesel sau benzina, ca multi merg azi pe diesel....

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.