Jump to content

ce motor e mai fiabil dupa 200.000km?


Dragnea22

Recommended Posts

1 hour ago, ryoraul said:

Cred ca e din generatia yt ca tot ce vede pe youtube crede, cica marele zero de pe youtube zice ca nu-s bune motoarele de peste 300.000 km

Ce o fi mai usor? ...Sa scrii pe YT tampenii din spatele unei tastaturi SAU sa it murdaresti mainile intr-un motor incercand SA IL INTELEGI, SA II VERIFICI UZURILE, sa tragi niste concluzii personale si sa le VERIFICI, compari cu ale altora!?

Asta e partea trista. Toti avem o parere din spatele unei tastaturi. Foarte multe pareri trebuie ignorate!

Mai ales intr-o lume a consumerismului, nu ai cum sa ai pareri despre INTRETINERE a unui lucru, pentru ca din start pari un dinozaur pe langa altii..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Culmea e ca pe YT ai tot ce trebuie sa inveti, doar ca trebuie sa stii putin procesul.

1. Inveti putin principiile si cum functioneaza

2. te uiti la mai multi sa vezi ce zic.

3. Filtrezi bullshitul pt view-uri si iti aduni informatia reala.

doar ca multi traiesc intr-o bula, chiar pe YT daca nu esti atent poti fi prins intr-un cerc dubios din cauza algoritmilor.

 

De exemplu daca incepi sa cauti linute intre cazane, evident o sa primesti numai tuberi care isi lauda utilajele si le modifica la colt de bloc.

Multi dintre cei care sunt pasionati pe YT s-au mutat pe circuite sau intretin masinile la nivel obsesiv, iar ambele lucruri nu sunt accesibile celor care cauta sa se "dea pe nationala", orice o insemna asta.

Edited by bogdanx
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, ryoraul said:

Cred ca e din generatia yt ca tot ce vede pe youtube crede, cica marele zero de pe youtube zice ca nu-s bune motoarele de peste 300.000 km

Cine zice asa?

 

Eu am mers acum o luna pasager intr-in E klasse generatia anterioara cu 520.000km si in passat generatia actuala cu 380.000

Si un E klasse actual, insa mi-a fost jena sa intreb. La celelelalte 2, bordul afisa km la mom respectiv.

Si acum un an cu un E de 480.000, tot penultima generatie

Si prin 2010 un E (generatia de pana in 2009) cu 480.000 facuti in 4 ani si un pic.

 

Toate taxy diesel. Toate pareau in mintile lor, exceptand E-ul de anul trecut cu ceva probl la transmisie

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mgi said:

Tu compari o mașină întreținută (un taxi produce bani și are itp pe bune in alte tari) cu o coaja de 1500 de euro, ce vrea să-și ia flăcăul? 

fratele meleu, eu vreau tanc de masina cum a zis luci popa ca este e90.

asa ca niciunul din voi n-ati zis care motor e mai tanc dupa 200.000km. vreau motor fiabil, n-a zis unul clar, daca benzinarul e mai fiabil ca dieselul sau invers.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Dragnea22 said:

fratele meleu, eu vreau tanc de masina cum a zis luci popa ca este e90.

asa ca niciunul din voi n-ati zis care motor e mai tanc dupa 200.000km. vreau motor fiabil, n-a zis unul clar, daca benzinarul e mai fiabil ca dieselul sau invers.

poate tancul asta? ca mai racheta ca 316i nu poate fi ,are pneuri de iarna

 

https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-3-320d-ID7H23GF.html

https://www.olx.ro/d/oferta/bmw-seria-318-d-IDgdUyf.html

3 minutes ago, mgi said:

Eu ți-am zis, dar nu asculți. Logan 1.4, motor pătrat, n-are moarte. 

se rastoarna pe viraje

 

fratele meleu ma uit pe anunturi, toate dieselurile au pneuri de iarna, dar sunt considerate mai rachete ca 316i lolllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

am gasit problema. astia cu 320D aveau pneuri de iarna, nu aveau cum sa se tina dupa mine. cand ai diesel mergi la economie si pe cauciuc

am gasit cateva e90 pe olx, toate fratele meleu cu pneuri de iarna. ce rusine. ale mele sunt noi, de vara michelin

Edited by Dragnea22
Link to comment
Share on other sites

Just now, Viper05 said:

Dragnea , ti ai facut temele pe maine?

fratele meleu, acu inteleg de ce am racheta pe sosea. m-am uitat pe olx dupa 320D, toate au pneuri de iarna. fereasca dzzeu, astia merg la economie si pe cauciuc))).

pai pneul de vara e racheta la sosea natioanala fata de ala pe iarna

2 hours ago, mgi said:

Tu compari o mașină întreținută (un taxi produce bani și are itp pe bune in alte tari) cu o coaja de 1500 de euro, ce vrea să-și ia flăcăul? 

care coaja ma friend. cu 1500euro iei un e46 de e avion fata de dieselul tau pe pneuri de iarna

Link to comment
Share on other sites

Ia-ti bre E90-ul ala la 3k eur si 300k km, dpf off, egr off, martor check engine off, si ce dracu o mai avea; dupa hai aici pe probleme tehnice si plange-te ca nu merge bine si ca bmw-urile sunt de cacat. 

Sau al 2-lea de pe olx cu butoane de aragaz la aer, zeama pe scaun, lovit in 4D ca la cinemax, si... din nou, hai sa ne zici cum nu e fiabil motorul.

Ia dracu un golf 4 1.9 tdi daca vrei si lasa-ne.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dragnea22 said:

....cu 1500euro iei un e46 de e avion fata de dieselul tau pe pneuri de iarna

Tocmai, dragnea, eu nu inteleg de ce ai deschis topicul asta despre motoare bune peste 200k km?

Poate din cauza ca masina pe care o conduci acum are motorul sita.. pentru impuritatile din ulei, sau poate o uzura mai mare reuseste sa tina uleiul ..

Acum, lasand gluma la o parte, iti dau un sfat de la un om mai batran si cu pretentie ca mai are tzigle pe casa.. , tie NU ITI TREBUIE DIESEL. Pentru ca nu stii sa conduci un diesel, sau NU VEI STI sa conduci un diesel, sau nu esti pregatit sa conduci un diesel. Intelege varianta care o vrei numai intelege, ca altfel o sa stai cu, canistra cu ulei in portbagaj nu cu una de motorina si o sa te scarpini in cap si o sa faci inca 1001 topice despre dieselul tau cu gume de vara ... ca "bea" mai mult ulei decat celalalt motor pe benzina

Si stii, noi nu suntem aici sa compensam necunoasterea.. sau frustrarile... ci sa ne impartasim parerile../ in care cauciucurile de iarna au topicul lor undeva pe forum.., si nu una-doua in gura ta, spre ochii nostri prin tastatura.. in mod vicios.

Eu nu fac misto, i-ati benzina ca ala e motorul bmw pentru tine, acum.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Mi-a placut mult aia cu temele pt maine, Viper.

Va dati seama ca Dragea spune despre el ca e racheta pe sosea?!  Constientizeaza careva ca omul e o bomba care ticaiei si sunt mii ca el? Cati ani o fi avand, cata minte, cata experienta la volan, cat de prost o fi oare (sa nu ne ferim sa o spunem e aia dreapta, chit ca Romulus trebuie sa fie echidistant), in ce conditie tehnica e masina lui si a tuturor ca el?!?!?!

 

Ma mai comport si eu ca Dragnea uneori, am jumatate de milion de km la activ si apoi in noaptea urmatoare nu pot sa dorm, e un somn iepureste si imi vin tot felul de ganduri: " daca tragea ala de volan aiurea cand il depaseam prin dreapta, ca el nestiind ca sunt acolo, se speria? Daca la fel se speria ala de m-am apropiat nepermis de mult in spatele lui, mai ales ca nu se uita anterior in oglinzi sa stie ca sunt acolo? Oricand ar putea sa moara oameni" etc

Edited by edit
  • De acord! 3
Link to comment
Share on other sites

O masina veche numai fiabila nu e,lol.

poti sa i schimbi ulei si fitre de 2 ori pe zi,tot un cazan ramane.

ca asa,le tineau toti 20 de ani ca pe dacie si nu mai cumpara nimeni masina noua.

Edited by wolf20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, wolf20 said:

O masina veche numai fiabila nu e,lol.

poti sa i schimbi ulei si fitre de 2 ori pe zi,tot un cazan ramane.

ca asa,le tineau toti 20 de ani ca pe dacie si nu mai cumpara nimeni masina noua.

Daca nu ai masina 2022 inseamna ca e cazan si a ta ca e veche.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ryoraul said:

Daca nu ai masina 2022 inseamna ca e cazan si a ta ca e veche.

Pe langa una noua normal ca e cazan,una noua costa dublu si ceva..

mai conteaza si km., dar la dragnea nu e cazul,aici se discuta de sume care nu depasesc cu mult o bicicleta mai buna.

Edited by wolf20
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, edit said:

Mi-a placut mult aia cu temele pt maine, Viper.

Va dati seama ca Dragea spune despre el ca e racheta pe sosea?!  Constientizeaza careva ca omul e o bomba care ticaiei si sunt mii ca el? Cati ani o fi avand, cata minte, cata experienta la volan, cat de prost o fi oare (sa nu ne ferim sa o spunem e aia dreapta, chit ca Romulus trebuie sa fie echidistant), in ce conditie tehnica e masina lui si a tuturor ca el?!?!?!

 

Ma mai comport si eu ca Dragnea uneori, am jumatate de milion de km la activ si apoi in noaptea urmatoare nu pot sa dorm, e un somn iepureste si imi vin tot felul de ganduri: " daca tragea ala de volan aiurea cand il depaseam prin dreapta, ca el nestiind ca sunt acolo, se speria? Daca la fel se speria ala de m-am apropiat nepermis de mult in spatele lui, mai ales ca nu se uita anterior in oglinzi sa stie ca sunt acolo? Oricand ar putea sa moara oameni" etc

Dar tu inca mai crezi ca Dragnea are permis?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, raduron10 said:

Dar tu inca mai crezi ca Dragnea are permis?

Eu cred sincer ca e un frustrat care nu are bani de o masina cat de cat si o arde aiurea pe aici cu cauciucuri de iarna,rachete din 90 si DN uri.Si deschide saptamanal topicuri aiurea...poate poate il baga cineva in seama,si vad ca sant destui care-i populeaza topicul.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, bimmer90f30 said:

Tocmai, dragnea, eu nu inteleg de ce ai deschis topicul asta despre motoare bune peste 200k km?

Poate din cauza ca masina pe care o conduci acum are motorul sita.. pentru impuritatile din ulei, sau poate o uzura mai mare reuseste sa tina uleiul ..

Acum, lasand gluma la o parte, iti dau un sfat de la un om mai batran si cu pretentie ca mai are tzigle pe casa.. , tie NU ITI TREBUIE DIESEL. Pentru ca nu stii sa conduci un diesel, sau NU VEI STI sa conduci un diesel, sau nu esti pregatit sa conduci un diesel. Intelege varianta care o vrei numai intelege, ca altfel o sa stai cu, canistra cu ulei in portbagaj nu cu una de motorina si o sa te scarpini in cap si o sa faci inca 1001 topice despre dieselul tau cu gume de vara ... ca "bea" mai mult ulei decat celalalt motor pe benzina

Si stii, noi nu suntem aici sa compensam necunoasterea.. sau frustrarile... ci sa ne impartasim parerile../ in care cauciucurile de iarna au topicul lor undeva pe forum.., si nu una-doua in gura ta, spre ochii nostri prin tastatura.. in mod vicios.

Eu nu fac misto, i-ati benzina ca ala e motorul bmw pentru tine, acum.

pai eu auzisem ca doar benzinarele consuma ulei cu galeata. al meu bennzinar consuma 1litru la 700km. dieselul cica nu consuma, ca motorina e uleioasa, blocul motor e mult mai dur si rezistent chiar si dupa 500.000km. benzinarul lucreaza la temperaturi mai mari deci uzeaza mai tare motorul si benzina e mai uscata ca motorina.

deci sa iau benzinar? al meu vrea ulei de nu-i mai trebuie schimb de ulei

 

pe ollx gasesc numai bmwuri diesel ( cu pneuri de iarna), benzinare cam deloc. toti zic ca dieselul e mai bun....desi eu sunt fan benzinar, dar m-am saturat cu uleiul

10 hours ago, mgi said:

O mașină veche care se vinde pe 1500 de euro e un cazan. Ca sunt și mașini vechi întreținute, dar alea sunt pentru alta discuție, și alte gen de posesori.. 

eu sunt acel posesor

12 hours ago, edit said:

Mi-a placut mult aia cu temele pt maine, Viper.

Va dati seama ca Dragea spune despre el ca e racheta pe sosea?!  Constientizeaza careva ca omul e o bomba care ticaiei si sunt mii ca el? Cati ani o fi avand, cata minte, cata experienta la volan, cat de prost o fi oare (sa nu ne ferim sa o spunem e aia dreapta, chit ca Romulus trebuie sa fie echidistant), in ce conditie tehnica e masina lui si a tuturor ca el?!?!?!

 

Ma mai comport si eu ca Dragnea uneori, am jumatate de milion de km la activ si apoi in noaptea urmatoare nu pot sa dorm, e un somn iepureste si imi vin tot felul de ganduri: " daca tragea ala de volan aiurea cand il depaseam prin dreapta, ca el nestiind ca sunt acolo, se speria? Daca la fel se speria ala de m-am apropiat nepermis de mult in spatele lui, mai ales ca nu se uita anterior in oglinzi sa stie ca sunt acolo? Oricand ar putea sa moara oameni" etc

pai e racheta, am pneuri de vara, tu o arzi cu diesel si pneuri de iarna. recunoastea ca ai condus la viata ta cu pneuri de iarna vara, ca orice roman ce are diesel.

 

cand am zis racheta, racheta ca este e46 , o masina mult prea buna ca dinamica si cu pneuri de iarna e racheta comparativ cu troaca ta de diesel pe pneuri de iarna sau dpf off si alte erori in bord. eu n-am zis ca e racheta comparativ cu m5 sau rs6, o comparam cu troacele tale de diesel cu pneurii de iarna , ca si e90 320D, care le vad pe olx toate echipate cu pneuri de iarna si ceva erori prin bord, dar sunt laudate ca cica sunt peste racheta mea cu pneuri de vara looool. pai cum un pneu de iarna sa fie mai eficient decat unul de vara lollllllllllllllllllllll

cum sa nu am racheta cand tu si altii circulati cu pneuri de iarna, cum sa nu am racheta loool am michelin de vara ma friend. e46 e masina

Edited by Dragnea22
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.