Jump to content

Sfaturi achizitie BMW F10, 518d, 2016


germanco

Recommended Posts

Buna ! Ma intereseaza sa cumpar un BMW F10, 110 kw, 518d din 2016 si 

am inteles ca are o singura turbina . Daca masina are mai mult de 250 000 km

cam cat credeti ca face ? ce ar trebui sa verific in mod deosbit la acest model ?

As dori sa ramaneti pe subiect si nu sa-mi recomandati sa cumpar alte masini ! Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Eu unul nu stiu cat face, dar am avut aceiasi masina (520d) si am vandut-o cam la 270k km. Am avut-o timp de 5 ani , am luat-o cam la 80k. In timpul asta mare lucru nu i-am facut, nici schimburi de ulei la 10k cum vad ca se “recomanda” aici. Am facut totul dupa idrive si nu a acut nici pe dracu.

 

cati km ar mai fi dus pana la o repratie majora nu pot sa spun

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca ar trebui sa te intereseze in mod special starea turbinei și a DPF-ului. E adevărat ca turbina se poate recondiționa și DPF-ul curata, dar costa bani și poți negocia dacă nu sunt in regula. Distribuția de-obicei se aude dacă are probleme, dar oricum in 2016 s-a pus B47, care teoretic nu ar mai avea probleme de genul. 
 

cred ca mai poți verifica sa nu aibă scurgeri. Am mai auzit ca se deformează capacul de la culbutori și degeaba schimbi garnitura, ca tot pierde. In rest tot ce tine de suspensie cred ca pur și simplu îți asumi la km ăștia.

 

518d cred ca e cam slăbuț totusi, eu am 520d și sincer nu e chiar racheta. E ok pentru mine ca oricum merg liniștit, dar îți zic la ce sa te astepti. 
 

In principiu depinde de cat de din scurt a ținut-o anteriorul proprietar, dacă nu a schimbat mare lucru la ea e bine sa te aștepți sa bani in chestii precum: baterie, kit de accesorii, amortizoare, fulie arbore cotit, flansa cardan, garnituri grup, protecții praf discuri de frana, suporti motor. Or mai fi, atât îmi vine in minte acum.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc, pentru sfaturi. Masina are o singura turbina, o sa fie mai ieftin de reconditionat in caz ca o sa fie cazul. 

Filtrul de particule care este in aceeasi carcasa cu catalizatorul am inteles ca este anulat.

M-am interesat si cat este unul nou dar o sa pun totusi unul sport, de la Pilot, care este mai ieftin si-si face treaba

Nu are ad-blue, asta iar ar fi un plus. Da stiu ca este grea si are numai 150 cp, poate in viitor o sa mai modific putin softul,

daca chiar nu o sa faca fata. Cam cat credti ca ar face ca pret ? este varianta LCI din 2016 dar in rest e cam coaja.

Link to comment
Share on other sites

O sa mai caut alt BMW,cel care l-am gasit are problema cu cartea masinii - si-a facut singur modificari in carte. 

Apropo daca vedeti in carte trecute omologari fara sa fie semnatura si stampila RAR poate ar fi bine sa mai cercetati...

Daca stiti un BMW ingrijit 3,4 sau 5 pana in 14000 eur dati-mi un semn. Multumesc !

Ma intereseaza : cutie manuala, interior negru (cu piele ar fi super), obligatoriu sedan, atat !

Link to comment
Share on other sites

Am gasit un alt BMW 518d, se pare ca sunt mai dese decat 520d, o sa-i fac o verificare : calculator pus pe ea, verificare mecanica, scurgeri de lichide...daca o sa o iau o sa scriu aici, ca abia dupa aia incepe dansul, (rezolvari de probleme pe care nu le-am vazut initial )

Link to comment
Share on other sites

Ma intereseaza comfortul si daca nu-mi ajung 150 cp o sa fac un "softgrade". Diferenta fata de 520 ar fi cam de 3000-3500 EUR la acelasi an.

Daca aveti recomandari totusi pt 520 pe care voi le-ati cumpara o sa ma uit la toate ofertele pe care mi le trimiteti in 2-3 zile. Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
6 hours ago, germanco said:

Mai dar nu a spus nimeni nimic de seria 4. Am inteles ca sunt mai stabile pe curbe, au acelasi motor B47 si fiind mai usoare decat seria 5 ar trebui sa se miste mai sportiv...cel putin in teorie. Are cineva vreu patrar diesel?

Cu seria 4 vechi nu am mers, doar cu asta nou. Nu i vad rostul la masina deloc, usa din spate zici ca e de jucarie, maxim un copil poate intra pe acolo.

nu pricep masina nu inteleg cui i se adreseaza

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.