Jump to content

525d 2012 disc/placute/brate fata


Recommended Posts

Salut, sunt hotarat sa fac schimbul de discuri/placute, fata/spate. 

Stiu in mare ce trebuie sa cumpar, oricum discurile vreau sa le pun OEM , placute frana ATE(am inteles ca sunt bune) + senzorii am inteles ca nu au asa de mare importanta marca.. 

Dar ce vreau sa va intreb si daca ma puteti ajuta.. cate brate sunt pe fata ? din ce am vazut, doar doua brate gasesc(5+10) + doua bielete antiruliu + cap bara si bieleta directie - aici vreau sa aleg Lemforder, pareri pro/contra? 

Si mai vad potcoava asta, care e mai scumpa ca un brat? nr 13 din poza, am incercuit ce am gasit eu, daca ma puteti ajuta , astept mai jos.

Inca nu am ajuns sa fac jocul in astea incercuite, dar ma uit orientativ, probabil zilele astea ma duc sa fac jocul sa vad exact ce imi joaca pe fata. 

Apropos, daca este cineva care ma poate ajuta cu senzor temperatura dpf, cel de sus de la motor, sub capac, este cu fir scurt, vreau sa-l comand.. 

Merci,

1234.png.bbb04df1e4abdc58e35eb48661dc4985.png

Edited by redog4dy
cod senzor temperatura dpf
Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand sa mergi pe alte placute in detrimentul celor de la ATE. Am avut runda trecuta ATE pe spate si m-au spart cat praf au putut lasa in toata perioada in care le-am folosit. Acum am ceva de la Brembo, trebuia sa le schimb anu trecut si n-am stat f mult sa caut, am luat ce-am gasit pe stoc. Totusi sunt mai bune astea decat ATE-ul, in sensul ca nu lasa praf atat de mult pe jante. Iti recomand sa cauti Jurid, ei le produc si pe cele OE. Am din astea pe fata, cred ca de cand am luat masina, acum 5ani, am facut cred ca ~50k Km cu ele si nici o problema. Vad ca inca mai au carne, desi probabil trebuie sa le schimb. Nu scartaie, nu lasa praf. Sper sa mai gasesc totusi. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, 

Până la urmă, am fost azi la constatare în service. 

O să schimb două brațe pe față care au joc (unu stânga, unu dreapta) + plăcuțe, discuri față. Pe spate mi-a spus că mai merg plăcuțele și discurile. 

Dacă schimb doar fața și brațele astea două, o să iau și plăcuțele oem atunci. 

În legătură cu senzorul de plăcuțe, pot să iau orice ? Fie că e ~50 lei/100 cred că același lucru face.. 

Înainte de f10, am avut e87, și luam ate erau varză jantele pe față, negre (la stilul meu de condus) . 

https://ibb.co/K00gyMK

https://ibb.co/xLhNNrv

 

Merci,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
25 minutes ago, andualx said:

Nu e nici un misto.

Chiar ma interesa ce rol are si ce simptome prezinta in caz de deteriorare.

Ok.

Pai in capat e un pivot unde se roteste toata fuzeta rotii.

In pivotul ala poate aparea jos ca de bila in locasul ei.. adica zgomot. Cu cat il depistezi mai repede cu atat mai bine!

Apoi pe capetele celelalte ale furcii sunt doua bucse care la fel se pot uza in timp dar nu e la fel de grav ca pivotul!

Bucsele se pot inlocui.

Pivotul nu daca nu e prins in suruburi cu placa lui.. la bmw, mai rar..

(Altadata nu mai zambi daca pui o intrebare pe bune)

Un multumesc ceva?

Un buton apasat?

Edited by bimmer90f30
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare, uitasem de topicul asta deschis. 

Am schimbat de atunci pe lemforder bratele. urmeaza sa le schimb si pe cele spre fata. din poza sunt cele spre spate. 

Dar cred ca astept si le schimb dupa iarna.. 🙂

Placutele fata am ales ATE, spate TRW  . Discuri fata/spate oem. 

Merci! 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, six in line said:

Ce discuri ai pus pe fata si pe spate? Cum se comprta? Cati km ai facut deja cu masina de cand le-ai schimbat? Eu am 25000 de km, nimic de reprosat. Discuri si placute fata OE si pe spate discuri Bosch si placute ATE. 

Discuri oem fata/ spate. placute fata ATE / spate TRW . 

Am undeva la 7000 km pana acum, nimic de reprosat, am o mica trepidatie la 120 km cand franez, dar mi s-a spus la Service Scream (Tezparii) bmw, ca ar trebui sa schimb bratele spre fata, bucsile sunt tocite si sunt de acolo . La viteza sub 100 / peste 120 nu trepideaza deloc. 

Dupa ce trece iarna le schimb, nu o sa stau asa. .dar nu cred ca renteaza sa le schimb acum, sa nu ies din iarna cu joc, ceva :)) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.