Jump to content

diesel sau benzina, care e mai bun extra urban ?


Dragnea22

Recommended Posts

Eu pe național aveam probleme cu aerodinamica cu X-ul meu .. din cauza ștergătoarelor.

Așa că am făcut ce face toată lumea, mi-am luat un 316i și l-am montat ca motoraș la ștergătoare. 

Ajută, acum am parbrizul curat, altfel taie vântul. 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, TrinitY said:

Eu pe național aveam probleme cu aerodinamica cu X-ul meu .. din cauza ștergătoarelor.

Așa că am făcut ce face toată lumea, mi-am luat un 316i și l-am montat ca motoraș la ștergătoare. 

Ajută, acum am parbrizul curat, altfel taie vântul. 

se pisa e46 la orice ora pe seriile X, ma friend. aduci si tu in discutie suvuri langa seria 3. te-ai facut si tu fan bmw)). te-ai bagat si tu in seama sa vada lumea ca ai X. tipic bucurestean sau constantean, tot aia

11 hours ago, mgi said:

Si doar alea care merg cu amestec 75% benzina/motorina, 25% ulei. Lubrifiere mai buna, poti sa dai si fum pe nationala altora, totul e ce trebuie.

fum iese doar de la dieselul tau obosit. benzinarele n-au fum.

14 hours ago, wind-3er said:

indiferent de masina, motor, cai, sasiu, an fabricatie, nr. km.... : doar cele cu anvelope de iarna, care circula vara !

 

alea nu sunt masini, ti-am mai zis. alea sunt tractoare pe economie in viata reala si pe forum avioane

On 7/31/2022 at 1:59 AM, Viper05 said:

Daca mergi pe nationala 316i e racheta.

comparativ cu suvuri , seria 5 barca imensa si chiar si tractorasul e90 cu ceva pneuri de iarna, te asigur ca e. nu cred ca intelegi ce inseamna un drum national, nu e autostrada dreapta de Germania, e drum national, o singura banda pe sens, circulata de tiruri si alte masini. iti dai seama ca o masina usoara cu sasiu mic (e46 316i 116cp 1.8 motor) altfel se descurca, nu mai zic pe viraje. Ce, nu crezi ca e la nivelul unui e90 tractoras cu 200kile mai grea si pneuri de iarna la pachet? pe viraje e chiar peste. 9 din 10 posesori de diesel au pneuri de iarna, cel putin olx imi demonstreaza asta, desi vad si in viata de zi cu zi la fel.

Edited by Dragnea22
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Dragnea22 said:

iti dai seama ca o masina usoara cu sasiu mic (e46 316i 116cp 1.8 motor) 

E46 nu are sasiu,are caroserie autoportanta 

Sasiu aveau modelele vechi de Defender,și Aro urile  

Sasiul este un cadru de otel pe care este prinsa caroseria în șuruburi. E46 nu are asa ceva.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Il il rog insistent pe @Romulus sa lase acest topic in viata si pe Dragnea pe forum.

 

Indeajuns stres este in aceasta viata, indeajunse necazuri si niciun strop de destindere.

 

Unde ne mai dezmortim si noi daca nu pe topicurile lui Dragnea?!?!?!?!?!?!?!?! E desfatare sa vad ce se mai scrie, ce mai fac anvelopele de iarna si cum 316i rupe nationalele.

Edited by edit
  • Like 1
  • De acord! 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, edit said:

Il il rog insistent pe @Romulus sa lase acest topic in viata si pe Dragnea pe forum

Indeajuns stres este in aceasta viata, indeajunse necazuri si niciun strop de destindere.

Unde ne mai dezmortim si noi daca nu pe topicurile lui Dragnea?!?!?!?!?!?!?!?! E desfatare sa vad ce se mai scrie, ce mai fac anvelopele de iarna si cum 316i rupe nationalele.

ar merge in sectiunea pe margine, auto fun, diverse.

da, ar fi interesant sa fie lasat deschis.

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

ma kc in hibrid.

 

200-300kg extra, zero dinamica, portbagaj de hatch chiar daca masina este full size, iar beneficiile consumului mic le ai doar daca mergi incet.

daca urci la 140-180kmh, zero beneficii la consum si mai cari si un sfert de tona de balast.

  • De acord! 3
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Edwin said:

Hybrid.

hybrid extra urban...pentru 10k pe an...nu se merita.

@edit la 140-180km/h extra urban, cu un hybrid nu e bine, ca nu lasi ceata in spate, chiar daca ii pui cauciucuri de iarna si mergi vara.

la 10k pe an... cred ca poate merge lejer si cu 2.5/3.0 daca impozitul de 1000-2000 lei nu e problema plus rca.

1.6 benzina se foloseste la stergatoare, un 2.0 benzina aspirat cu un consum de 7-8-9 la 100km, cred ca e rezonabil, pentru 10k pe an, extraubran.

uite si o statistica : https://economie.hotnews.ro/stiri-auto-25711929-masinile-diesel-cifrele-unui-declin-care-parea-imposibil-cativa-ani-urma.htm

Edited by wind-3er
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mgi said:

 

2. Unde palaria lu' Stefan cel mare mergi cu 140-180 km/h??

Eu si cu Dragnea mergem pervers peste tot, in special pe nationale. Am scris doar 140-180 de teama sa nu se autosesizeze politia

Dam in spaima si lesinat toate 540d cu roti de iarna si toate suv-urile care sunt deopotriva si pe nationale si pe OLX in acelasi timp

Edited by edit
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

on topic cat se poate de serios:

recomand pentru extra urban clasicul , the only one 4.4, v8, versiunea de 286 cai, sau veritabilul 5.4, V12 (https://en.wikipedia.org/wiki/BMW_7_Series_(E38))

in cazul lui @Dragnea22 cred ca este imperativ sa faca o tura cu un V8 si V12 (dupa care putem vorbi si de motoare de stergatoare)

hai sa il ajutam pe @Dragnea22 sa faca o tura cu o leganda, V12...sa vada si sufletul lui cum e.

@Dragnea22 daca esti din buc, pot vorbii cu cineva care are un V12 si a bagat in reconditionarea lui o garsoniera, sau un apartament cu 2 camere, pe acolo.....asta fara picatura de misto, etc.

asta ca sa vezi si tu , ce inseamna ”mucificarea” ( cei vechi, cred ca isi mai aduc aminte de termen) altor masini.

da un replay si spune ce parere ai !

  • De acord! 1
  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.