Jump to content

diesel sau benzina, care e mai bun extra urban ?


Dragnea22

Recommended Posts

On 8/1/2022 at 10:45 PM, Viper05 said:

Vand pneuri de iarna uzate, de pe un e90 diesel, mai duc vreo 2 veri

lasa-ma frate, ca am vazut azi un F10 530i cu pneuri de iarna; pun pariu ca vine pe forum pe aici si vine cu remarca : "

Mie mi-ar crapa inima la 160 pe nationala intr-un 316.. 

Prefer ceva mai greu si mai decisv, macar sa raman viu si cu toate membrele la mine...

Asta e toata gluma care am putut-o pana acum. 🤦‍♀️🤦‍♂️

""""

20 hours ago, bimmer90f30 said:

Mie mi-ar crapa inima la 160 pe nationala intr-un 316.. 

Prefer ceva mai greu si mai decisv, macar sa raman viu si cu toate membrele la mine...

Asta e toata gluma care am putut-o pana acum. 🤦‍♀️🤦‍♂️

 

care mai greu fra? 90% din masinile pe nationala au pana in 1500kile. lasand deoparte tirurile si dubele. suvurile oricum sunt petarde pe nationala la dinamism sportivitate. si de cand  mergi tu cu 160 pe nationala? n-am zis mai sus ca pe natioanala ai trafic? abia pe autostrada ai loc de 160km/h. natioanalele au viraje, trafic. o dai in povesti aiurea , iar la 160km/h in orice masina esti in mare pericol, inclusiv seria 5.

17 hours ago, wolf20 said:

El nu se poate căca de foame și voi îl întrebați de v12,lol.

ma friend, 9 din 10 masini pe olx sau pe sosea Bucuresti au pneuri de iarna, lasa-ma cu v12. azi am vazut un f10 530i cu pneuri de iarna, iar mi-a adus aminte de forumul acesta.

deci lasa-ma. macar de ati zice careva din voi ce alegeti, benzina sau diesel, ceva mai util.

ADMIN :inchideti frate topicul, ca ma gandesc la altul---------------------------------------------------------------------------benzina vs diesel

Edited by Dragnea22
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Jayson said:

Toate testele demonstreaza ca masinile diesel cu anvelope de iarna au cea mai buna acceleratie. 

Dragnea22, joaca-o pe asta daca poti. 🤦‍♂️

Presimt ca tu si Jayson o sa aveti un schimb interesant de replici. 😎 (fara injuraturi si atacuri la persoana ca suparam Adminii si zgaraie retina..)

 

Si apoi, sa faci un alt topic, CRED ca mai intai ar trebui sa INVETI sa te tii de topicul din titlu si de ceea ce scrie sau intrebi in topic, nu crezi?

Tu chiar nu observi ca a luat-o iar tangential pe langa ce scrie in topic.. ca ar trebui discutat!?

4 hours ago, Dragnea22 said:

iar mi-a adus aminte de forumul acesta.

Deci tu esti membru si pe alte forumuri!?🥶

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Acum m-am prins,cred ca te ocupi cu gume s.h si te oftici cand vezi mai toate masinile cu gume de iarna,este?Au scazut vanzarile la deșeuri?

Altfel nu vad de unde atata oftica pe gumele altora.

Si care pana la urma nu au nici o legatura cu topicul pe care l-ai deschis...diesel vs benzina.

Topicul trebuia sa se numeasca Cauciucuri de iarna si tehnici de condus pe natională.

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, ADRIAN HD said:

Acum m-am prins,cred ca te ocupi cu gume s.h si te oftici cand vezi mai toate masinile cu gume de iarna,este?Au scazut vanzarile la deșeuri?

Altfel nu vad de unde atata oftica pe gumele altora.

Si care pana la urma nu au nici o legatura cu topicul pe care l-ai deschis...diesel vs benzina.

Topicul trebuia sa se numeasca Cauciucuri de iarna si tehnici de condus pe natională.

lasa-ma cu dricul tau. mergi la pompe funebre, vezi ca au forum.

52 minutes ago, mgi said:

Sau Logan de 1.4, ca și ala e agil, ușor, benzina, cauciucuri d-alea performante.. 

ce agil ? de cand dacia e masina? nici tractiune fata nu are, la ce cutie e. daca ai cap i-ati alta

2 hours ago, bimmer90f30 said:

Dragnea22, joaca-o pe asta daca poti. 🤦‍♂️

Presimt ca tu si Jayson o sa aveti un schimb interesant de replici. 😎 (fara injuraturi si atacuri la persoana ca suparam Adminii si zgaraie retina..)

 

Si apoi, sa faci un alt topic, CRED ca mai intai ar trebui sa INVETI sa te tii de topicul din titlu si de ceea ce scrie sau intrebi in topic, nu crezi?

Tu chiar nu observi ca a luat-o iar tangential pe langa ce scrie in topic.. ca ar trebui discutat!?

Deci tu esti membru si pe alte forumuri!?🥶

am mai spus mai sus sa revenim la benzina vs diesel, si  ala sustine ca f10 530i e normal sa aibe pneuri de iarna. asta e ocupatia lui aici , intelegi? sa strice subiectul din titlu. sufera ca i-am zis mai demult ca un 316i FL motor 1.8 se tine prea usor dupa un e90 320D NFL pe natioanala, care desigur cu siguranta are pneuri de iarna fiind diesel, pe nationala. si de atunci sufera , el stiind ca un e46 316i FL are motor 1.6, abia trage, se rastoarna in viraje ca loganul, iar la 160km/h se dezintegreaza sau mori in ea la impact, fata de restul masinilor unde iesi pe picioareMA INTELEGI? sa nu mai zic ca el stia ca un 2.0 diesel e la fel de turbo si usor ca un benzinar 1.8, nestiind ca un benzinar duce lejer in mers sportiv mult si bine, pe cand dieselul nu e facut pentru asta, nu duc componentenele la mers sustinut sportiv sau duc, de aia au toti pneuri de iarna pe ele, pentru aderenta mai buna)

 

Edited by Dragnea22
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, ADRIAN HD said:

Poate vin cu dricul sa te duc acasa de pe nationala.Gratis.

e90 e sub e46 cu mult, mult prea mult. pana depasesti tu cu dricul pe nationala un TIR si pana mai revii tu pe banda ta, faci accident frontal cu dricu, care mai e si greu ca e disel firesc. sper sa nu aibe si pneuri de iarna, ca toti mergeti la economie pe dizel

Edited by Dragnea22
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, mgi said:

Dacă 316-le ala are performante mai proaste decât un duster, sigur loganul ii da fum în orice condiții. Ți-ai luat mașina greșită.. 

inchide-ti contul, esti pe langa total. i-auziti ma baieti, loganul ii da fum unui e46 1.8 benzina))) . fereasca dumnezeu ce soferi avem pe aici. tu crezi ca inginerii aia de la bmw, cand au facut un e46, l-au facut sa stea pe viraje cum sta loganul? l-au facut sa franeze si sa accelereze cum o face loganul? stii macar ca propulsia e mult mai reactiva la acceleratie? ai mers vreodata cu un logan? pe viraje se dezintegreaza ma baietas. auzi la el, fereasca Dumnezeu , compara loganul sau dusterul cu e46 ))fereasca . ai condus vreodata tractiune spate , sa vezi ce poate o tractiune spate in viraje, in depasiri? pai tu cu loganul ala al tau , stai o ora sa depasesti un tir , tu compari sasiul unui e46 cu al loganului? baaaaaa de unde apareti baaa))

 

e46 sta lipita de sosea, cum nu prea e vreo una sa poata asta , si tu imi pui in discutie loganul sau dusterul care sunt carute pe viraje

iti depasesc e90 pe viraj si tu imi spui de logan)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

 

 

a stai, tu te refereai doar la liniute, plecari de pe loc , de parca nu mai e nimeni pe sosea ,toate benzile sunt ale noastre))

16 minutes ago, Beam We said:

Am auzit că și Țiriac așa a ajuns bogat... nu și-a luat niciodată gume de vară.

lasa-ma frate cu pensionarii tai

Edited by Dragnea22
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Viper05 said:

E46 dinamica,sportiva, agila,ceata pe nationala, timp 0-100 10.9

Duster conserva diesel cu pneuri de iarna 0-100 10.3

pai stai ca nu inteleg, atat de limitat esti? tu compari o masina 0-100km/h ? si o dacia spring e posibil sa fie mai rapida 0-100km/h , dar aici nu suntem la liniute, ca n-au unde face liniute, intelegi? 

serios chiar asa limitat esti si ai cont pe bmwclub, incat tu compari doua masini doar 0-100km/h ? pai la un drum intins, nu se pleaca de la 0, se pleaca de la 80km/h, apoi intervin virajele , timpul de intrare in viraj , de iesire din viraj. pai ma uit la X-uri cat de greu se tin pe viraje fata de mine, ma si plictisesc in spatele lor cat de lenti sunt, abia la drum drept se descurca.

E CA SI CUM tu imi spui ca daca bagam pe un circuit duster si e46 316i FL, dusterul e mai rapid. tu incurci liniutele( drag race) cu circuitul. 

si un veyron pleaca mai rapid decat o formula 1 , 0-100km/h, dar te-ai gandit pe viraje ce se intampla? aveam asteptari de la tine, adica tu compari sasiul , suspensia, motorul impins in spatele puntii fata , tractiunea spate a lui e46, cu  caruta aia de duster, care la primul viraj sta pe frana? dar o depasire cand o faci si trebuie sa revii, te-ai gandit cat conteaza masina , sasiul, marimea masinii, timpul de raspuns, greutatea pe punti?

0-100km/h si un renault laguna 2002 m-a batut, dar aici e vorba de drag race,plecare de pe loc, pe cand la drum intins, s-a terminat cu joaca, dinamismul conteaza enorm la o masina, greutatea pe punti, stabilitatea e cel mai important factor, toate astea nu le mai ai la o masina tractiune fata. dar cu cine sa vorbesti frate, la voi totul se rezuma la 0-100km/h .  pai daca o luam asa, cu plecari de pe loc, si un opel astra ma bate, dar la drum intins, o depasire, un viraj, pai ce facem, ala pe viraje sta cu frana.

 

daca te aud inginerii bmw ca le spui ca la liniute, loganul /dusterul e mai rapid cu 1 metru in fata , fata de e46 , ii ia rasul. iti dai seama ce se intampla apoi, dupa 120, nu mai zic la primul mic viraj sau schimbare de directie, sau o depasire ceva)

am condus si eu la viata mea ttractiune fata , ce frate , ca stai cu frana trasa pe viraje, eu ii vad pe toti cum pe viraje abia se misca , iar cu al meu 316i, ii depasesc pe viraj, ca ma plictisesc oamenii . 

nu stiu de ce bagati logan si dacie in discutie, dupa 100km/h masinile alea se descompun, franarea, acelerarea, iesirea din viraj , intrarea pe viraj e cu mult sub orice alta masina, nu mai zic de e46 care e mult superioara dinamica si fata de e90.  

vazusem multe dragraceuri la carwow, cum F1 era zdrobita de tesla sau tot felul de masini tunate, dar la liniuta, ca pe circuit se termina povestea.

tin minte era odata un passat 2.0 b6 140CP, care face 0-100km/h in 10secunde. pai aia ma bate la liniuta conform datelor cum zici tu,

dar am prins unul care mergea tare la drum intins, pai ce frate, ca i-am dat ceata, ce sa fac cu passatul pe sosea, n-ai frate, nu poti compara sasiul constructia unui e46 cu un b6 sau duster, sunt lumi total diferite)). si de as avea b6 140 cai sau duster , sa nu ne cacam, oi fi fost eu mai rapid la liniute conform cifrelor de pe net, dar la drum, cum curu meu sa -i fac fata unui e46 oricare ar fi ala, sa fim seriosi, masina aia e setata pentru sosea, e lipita de sosea, despre ce vorbim.  inginerii bmw au toata stima, pe cand romanasii nostri tot cu loganul si dusterul 

inchideti frate topicul ca m-am lamurit cu copiii astia, ei sunt la liniute plecari de pe loc 0-100km/h. 

inginerii de la bmw degeaba au facut e46 cu motorul in spatele puntii fata sau tractiune spate, dusterul il tine in spate oricand la orice ora)), OMG

Edited by Dragnea22
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Dragnea, dar tu pana acum ce masini ai facut prin curbe pe nationale?

Dar nu masini a caror soferi erau la plimbare, ci dintr-astia care se intrebuintau.

 

De exemplu, eu chiar duminica am facut un M8 GC competition de 625 cp la liniuta pe autostrada Ploiesti-Bucuresti. Chiar avea numarul B625COM, daca intelegi de la ce vine numarul de inmatriculare.

El mergea cu 140 si cand a vazut cat de tare vin (aveam 160) s-a retras jenat in banda 1.

Link to comment
Share on other sites

Si loganul da ceata peste tot astuia cu 316i. Mult mai usor, motor mai nou, care nu merge 1/4 ulei si 3/4 benzina. Plus ca e motorul original, nu d-alea luate sh de la dezmembrari si care mai au doar jumate din caii originali.

  • De acord! 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.