Jump to content

Keyless entry F32 - nu functioneaza


Recommended Posts

Hello tuturor, sunt fericitul si proaspatul posesor al unui F32 428i si noah, ca orice masina sh...mai dai de cate una alta la ea : nu merge keyless entry la ambele usi....desi are optiunea respectiva masina. Am tot cautat pe topicuri dar am gasit doar subiecte cu  retrofituri...sau ca nu le merge pe o parte. 

Rog daca stiti ca ar fi ceva de la vreo siguranta ( sper) sa imi spuneti si mie. Ms mult 

Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2022 at 9:10 PM, matose said:

Intra apa la manere si le baga in scurt, am avut la reparat un seria 7 care a topit jumate de instalatie din cauza manerului din usa pasager. Recomand sa lasi mufele scoase pana iti pui alte manere, sigurante nu au oricum

am vazut pe net ( ce-i drept nu am gasit la F32) dyi cum ca se da jos maneru si refaci firele. Nu cred ca merita alt maner...( second poate e cu aceeasi problema si nou ma gandesc ca e f scump.) Deci s-ar putea repara firele din cate am inteles. Doar imi trebuia un link...dyi sa vad pasii ca nu am gasit. 

On 8/4/2022 at 5:12 PM, ADRIAN HD said:

Nu trebuie dat jos panoul,se desface pe lateralul usii cu un hexagon ,se da jos butucul si apoi manerul si pe capatul manerului e mufa .

Eu zic ca e mult mai usor sa verifici mufa si apoi sigurantele.

o sa incerc varianta asta ca sigur e problema la mufa...Usa pasager si portbagajul functioneaza...doar usa de la sofer e cu probleme. Multumesc de idee...sper sa reusesc :). 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 8/4/2022 at 9:35 AM, ADRIAN HD said:

Verifica sa nu fie mufele de la manere scoase,posibil sa fi avut probleme fostul proprietar si asta e cea mai simpla solutie.Aceiasi problema o au si F10.

se pare ca asta e problema: am desfacut manerul si mufa era ..lasata libera, probabil a mai avut probleme. Deci ma paste un desfacut de panou :(. Sti cumva un dyi ...sau care sunt pasii? Am inteles ca trebuie avut grija cu airbagul...etc!

Link to comment
Share on other sites

On 8/22/2022 at 8:24 PM, ADRIAN HD said:

Pai de ce vrei sa desfaci panoul?mufa o poti pescui cu o sarma indoita la capat prin gaura manerului dupa ce il dai jos.Asta in cazul in care pui maner nou.

pana la urma am scapat fara sa-l desfac, am pescuit cu o sarma mufa si acuma functioneaza manerul. Totusi, mai ramane o singura chestie: LED ul nu merge...Trebuie sa vad cum sa-l inlocuiesc...ca am tras putin de acel plastic de sub maner cu LED ul incorporat in el dar nu vine in afara..... Nu stiu daca e ars sau daca are siguranta separat sa pot verifica daca nu e cumva siguranta dusa...desi m-as indoi ca ar pune o siguranta pe un consumator asa mic. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.