Jump to content

Sfat Achizitie E36


16vampir

Recommended Posts

Salutare! 

Sunt nou pe aici, dar am incercat sa ma mai documentez despre E36, fie ca prima masina, fie ca proiect, despre motorizari si in ce stare sa o iau. Eu ma gandeam sa cumpar una intr-o stare medie spre buna, sa ma ocup putin de ea si sa o fac tipla, sa o inscriu la retromobil (deci sa fie inainte de '93-'94). Planuiesc sa o cumpar in decursul urmatoarelor 6 luni, si nu stiu ce sa aleg, un 320i coupe , sau un 323i compact (caz in care va trebui sa fie din '95 ca sa o inscriu cat mai rapid). Eu am permis doar din ianuarie, deci 323i cred ca este cam mult, mai ales pe o caroserie mica. Credeti ca merita ca masina de oras/(tin sa mentionez ca nu fac multi km cu masina, stau in centru, iar daca este nevoie sa fac un drum lung cer una mai de doamne ajuta)/investitie, ma uit cum E30-urile s-au super apreciat in pret.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Ma bucur sa vad ca inca exista tineri care sunt atrasi de BMW-uri clasice.

Chiar daca ai obtinut recent permisul de conducere, consider ca nu trebuie sa iti faci griji privind puterea unui 323i - si nici chiar pentru 325i sau 328i E36. Pe masura ce acumulezi experienta, vei observa ca te vei adapta la capabilitatile masinii.  Conditia fundamentala este sa conduci prudent si cu simt de raspundere. 

Exemplarele E36 325i si 328i in stare tehnica si estetica buna au ajuns sa se vanda scump, de cativa ani incoace. In functie de bugetul pe care il ai alocat, s-ar putea sa fie inabordabile. Iti recomand totusi sa incerci sa gasesti un 323i. Pe termen lung, cred ca te va multumi semnificativ mai mult decat un 320i. Si avand in vedere scopul pentru care vrei sa il cumperi, parerea mea este sa te indrepti catre un Coupe, in loc de compact, limuzina sau cabrio.

Este de preferat sa consumi (aproape tot) bugetul pentru o masina cat mai bine intretinuta (criteriul #1) si cu rulaj real cat mai mic (criteriul #2), in loc de un exemplar pe care il poti cumpara mai ieftin dar care va avea nevoie de reparatii. La o masina cu asemenea vechime, considera rugina ca fiind cea mai mare problema posibila.

Gasesti pe Internet o cantitate uriasa de informatii, care acopera orice aspect privind platforma E36: sfaturi de cumparare, probleme tehnice specifice, ghiduri de reparatie si intretinere, etc. Trebuie doar sa iti aloci suficient timp pentru o documentare temeinica, chiar si inainte de a cumpara masina.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, FiveThreeFive said:

Salut. Ma bucur sa vad ca inca exista tineri care sunt atrasi de BMW-uri clasice.

Chiar daca ai obtinut recent permisul de conducere, consider ca nu trebuie sa iti faci griji privind puterea unui 323i - si nici chiar pentru 325i sau 328i E36. Pe masura ce acumulezi experienta, vei observa ca te vei adapta la capabilitatile masinii.  Conditia fundamentala este sa conduci prudent si cu simt de raspundere. 

Exemplarele E36 325i si 328i in stare tehnica si estetica buna au ajuns sa se vanda scump, de cativa ani incoace. In functie de bugetul pe care il ai alocat, s-ar putea sa fie inabordabile. Iti recomand totusi sa incerci sa gasesti un 323i. Pe termen lung, cred ca te va multumi semnificativ mai mult decat un 320i. Si avand in vedere scopul pentru care vrei sa il cumperi, parerea mea este sa te indrepti catre un Coupe, in loc de compact, limuzina sau cabrio.

Este de preferat sa consumi (aproape tot) bugetul pentru o masina cat mai bine intretinuta (criteriul #1) si cu rulaj real cat mai mic (criteriul #2), in loc de un exemplar pe care il poti cumpara mai ieftin dar care va avea nevoie de reparatii. La o masina cu asemenea vechime, considera rugina ca fiind cea mai mare problema posibila.

Gasesti pe Internet o cantitate uriasa de informatii, care acopera orice aspect privind platforma E36: sfaturi de cumparare, probleme tehnice specifice, ghiduri de reparatie si intretinere, etc. Trebuie doar sa iti aloci suficient timp pentru o documentare temeinica, chiar si inainte de a cumpara masina.

Succes!

Multumesc frumos de sfaturi, de asta am decis sa deschid un topic. Am sa ma informez in continuare despre masina, probleme, reparatii si achizitie, sper sa revin cu niste poze in cel mult un an:). Ca paranteza, intr-adevar 325 si 328 imi sunt putin inaccesibile, adevarata provocare va fi sa gasesc un 323 in stare buna, la bugetul de care dispun 320 sunt destule.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, alex230ro said:

Salut, de curiozitate de ce buget dispui? Altfel mașina de oraș cu retromobil nu prea se leagă.La fel și permis ianuarie cu BMW E36 cu 150 cai. Mă rog posibil sa fiu eu mai răutăcios.

Salut, nu am un buget anume, dar nu as vrea sa cheltui mai mult de 5-6 mii de americani pe ea. Dupa cum spuneam, nu fac multi km in oras, deoarece stau in centru. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, 16vampir said:

Salut, nu am un buget anume, dar nu as vrea sa cheltui mai mult de 5-6 mii de americani pe ea. Dupa cum spuneam, nu fac multi km in oras, deoarece stau in centru. 

Eu personal cred ca fara 10.000 euro buget nu reusesti sa ai o masina demna de retromobil:

 

- e greu sa gasesti un exemplar fara rugina, sau care sa nu necesite reparatii importante la caroserie

-sunt masini destul de vechi, si alergate, ceea ce necesita revizii ample la motor, suspensii, directie , transmisie, etc

-greu sa gasesti un exemplar original, cu interior original, in stare buna (sigur nu gasesti in Romania)

-E36 compact e o masina cu temperament, are punte spate semiindependenta de E30, distanta intre axa fata/spate redusa, e destul de nervoasa in varianta cu 6 cilindri (cam grea pe fata, usoara pe spate)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.