Jump to content

E90 dereglare sistem electric


Calim

Recommended Posts

Salut! Am un E90 2011 2.0 distribuție spate 

Mi sa stricat incuietoarea de la ușa fata stanga șofer, am comandat alta și am mers sa o schimb.

Precizez: cea originala 8 pini, aftermarket 2 pini

Am conectat cea noua sa o testam, a mers 5 minute iar când sa montam fata de usa a început petrecerea.

Mi a apărut în bord erorile pt ABS DTC airbag, servo, frana de mana și mai 2 parca + nu merg geamurile pe spate din niciun buton + nu merg comenzi volan + nu merg ștergătoare pilot automat + nu merge din cheie sa fac nimic, doar sa ridic și închid geamurile.

Nu am acces la baterie nici cum sa dau bornele jos, nu pot sa deschid manual cu cheia, nu se pot rabata geamurile.

3 testere diferite nu se pot conecta la masina, urmează sa merg la BMW săptămână viitoare.

Ce păreri aveți? Ce sa putut intampla asa grav? Ce as putea sa fac?

Edited by Calim
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Pai de cei ai montat-o pe aia cu 2pini, daca cea de pe masina are 8? Nu ti-ai pus un semn de intrebare ca ceva e in neregula? Mai mult ca sigur s-a dus/dereglat vreun modul. Cine stie ce balarii sunt prin incuietoarea aia de 2 bani, pardon 2 pini. Poate erau legati unul de altul si prin urmare ti-a ars modulul. In fine, mergi la cineva priceput in bmw.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Luminile funcționează, faza scurta lunga poziții tot, lumini ambientale

55 minutes ago, ADRIAN HD said:

Cred ca s-a ars Frm si calculatorul de comfort.Luminile functioneaza?

Frm ul nu tine și de avari și semnalizări și de poziții și restu? Am pe FRM US style și avari dublu impuls iar dacă era ars FRM ul cred ca nu mai mergeau nici codurile alea

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Calim said:

Precizez: cea originala 8 pini, aftermarket 2 pini

Exact cum a zis si RaYn3, UN MARE semnal de alarma era 8 pini vs 2 pini. Acolo trebuia sa te opresti, mai ales ca era incuietoarea de la sofer!

Acum, mecanic de ce nu mai poti deschide usa? 

Pentru ca tare iti doresc sa scoti mai intai porcaria aia cu 2 pini...

 

 

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, bimmer90f30 said:

Exact cum a zis si RaYn3, UN MARE semnal de alarma era 8 pini vs 2 pini. Acolo trebuia sa te opresti, mai ales ca era incuietoarea de la sofer!

Acum, mecanic de ce nu mai poti deschide usa? 

Pentru ca tare iti doresc sa scoti mai intai porcaria aia cu 2 pini...

 

 

 

Pot deschide orice ușa vreau ca masina nu se mai inchife sau deschide din niciun buton, nici mecanic cu cheia în butuc, am dat incuietoarea jos și am pus o pe cea originala cu gândul ca își revine ea singura dar nimic.

42 minutes ago, ADRIAN HD said:

Atunci frm ul nu e ,probabil ai dat peste cap ceva module.Ar fi bine daca ai putea lua borna jos vreo jumate de ora,sant module care lasate fara curent isi revin ,sa zic asa(cel de inchidere centralizata spre exemplu).

Nu am cum sa deschid portbagajul ca nu se mai deschide deloc din niciun buton, și nu am ca la alte modele sa îl deschid cu cheia din butuc, nu pot rabata scaunele din spate. Nu pot sa ajung nici cum la bateria aia

Oare din tester nu s ar rezolva? Un tester original BMW

Link to comment
Share on other sites

Ai verificat toate sigurantele din panou cu aparat de masura scotand cu grija una cate una si punand-o exact in locul in care era?

Poate s-a ars vreuna spre norocul tau. 

Daca e vreuna arsa pui EXACT SI DOAR ACEIASI VALOARE. Nu mai mare sau mai mica.

 

Pune ultimile 7 caractere din VIN sa vedem daca mecanic poti deschide portbagajul la modelul ala.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, bimmer90f30 said:

Ai verificat toate sigurantele din panou cu aparat de masura scotand cu grija una cate una si punand-o exact in locul in care era?

Poate s-a ars vreuna spre norocul tau. 

Daca e vreuna arsa pui EXACT SI DOAR ACEIASI VALOARE. Nu mai mare sau mai mica.

 

Pune ultimile 7 caractere din VIN sa vedem daca mecanic poti deschide portbagajul la modelul ala.

A736751

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Calim said:

Și cum ajung acolo? Dacă mi ai putea explica ca nu inteleg

Nu am modelul tau asa ca mai mult nu te pot ajuta.

Cauta zona de langa portbagaj. Prin interior daca poti, daca nu pe la butonul de la portbagaj. Ceva exista; daca afli, cand afli explica aici sa stie si altii.

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat masina, în caz ca cineva o sa mai aibă vreodată aceste dereglări ale sistemului electric fiți atenți.

Rezolvare: desfaci torpedou iar în spate sunt sigurantele mașini, nu toate dar sunt câteva. Cauti sigurantele de la computerul de bord și le scoți pe toate 5 minute. Masina își da un fel de resetare și își revine. E ca și cum as fii dat bornele jos.

Va mulțumesc tuturor pentru toate sfaturile.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.