Jump to content

BMW 520D g30 sport line


chitsro

Recommended Posts

De aproape un an ma tot chinui sa-mi schimb masina, ideal era un 530i sau 330i dar din cauza preturilor foarte mari nu am reusit sa gasesc nimic sa-mi placa. Asa ca momentan am ramas cu acest g30.

Deci :BMW 520d 190 cp,sport line, trapa, suspensia adaptiva, scaune sport, hi fi, navi mare ..  cam 126 k km acum.

Il am de la inceputul anului, de la 123.000, de atunci am facut asa:

-detailing interior exterior, protectie ceramica la exterior, vopseaua pare originala, nu i-am facut si corectie

-la cateva zile de cand a venit s-a aprins check engine, ghinionul meu 🙂 dar am scapat relativ ieftin, cu un schimb de sonda lambda oe ~ 1000 ron.

-capota nu se deschidea, un cleste ramanea blocat (cel care prinde capota), am reusit s-o deschid pana la urma si i-am dat din belsug cu wd 40, acum nu  mai am probleme, probabil ca cei din afara deschid destul de rar capota :))

-scaunele erau destul de murdare, na fiind albe/crem. Le-am rezolvat la detailing dupa cateva ore de frecat.

-revizia era facuta inainte de vanzare, nu eram convins dar am cerut confirmare de la dealer si am si verificat filtrul de aer ca sa fiu sigur, cred ca o sa schimb doar uleiul in perioada urmatoare, de la revizie au trecut doar 4000 de km si cam 1 an.

Pe viitor m-ar tenta sa pun un volan de pachet m si sa schimb jantele cu unele pe 18, 245 de preferat toate.  cele pe 19 (275 spate)  mi se pare destul de mari pentru 520d. Aici nu prea ma decid la model, poate si upgrade la farurile adaptive, am vazut ca toti le cam au, pentru mine nu a fost o prioritate. 

Am mai avut si un 320 i g20 timp de 2 luni, a fost interesant dar ca si platforma era sub g30, mi-a placut totusi benzinar, avea si un soft light, probabil pe la 220 cp, se auzea interesant, avea si pops ang bangs. 

 

aici si lista completa de dotari :

https://bimmer.work/vin/w61320b6802691e5fc00a4e8d8d2b8e10/

 

IMG_0224.jpg

IMG_0235.jpg

IMG_0228.jpg

IMG_20220107_161203.jpg

IMG_20220107_160914.jpg

IMG_0226.jpg

IMG_0417.jpg

si cateva poze cu g20 :D, l-am condus cam 1000 km

IMG_0523.jpg

IMG_0526.jpg

IMG_0524.jpg

IMG_0521.jpg

Edited by chitsro
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Multumesc @WIN60Da, adevarat 😄 Am simtit diferenta la calitate si antifonare. 3-ul a fost misto ca era benzina si il simteam mai nervos dar la drum lung nu se compara cu seria 5. Scaunele sport de pe 5 imi plac foarte mult, parca te imbratiseaza, sunt mai agresive ca cele confort, am tot plans dupa ele la f30 si acum le am :). Supensia adaptiva e incredibila, cu jante 19 runflat inca reuseste sa fie confortabila pe confort.

Cu jantele nu stiu ce sa fac, im plac modelul de m pe 18 dar vin doar 275 pe spate si nu fac mare lucru daca trec de la 19 la 18 si aceeasi latime pe spate. Cred ca 245 e de ajuns si ar trage mai bine la 190 cp. Cele de jos m-ar coafa.

301552177_5705955586110910_7320243234459311970_n.png

Si astea sunt ok dar parca tipa VW. 🙂 

300507388_1284503192377120_5223625612946424804_n.jpg

Astea sunt cele de mpack 275 spate, nu stiu cum ar veni pe masina non m pack, nu le-am vazut fara pachet m.

image;s=1080x720

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

Chitsro, sunt frumoase si alea pe 19 pe care le ai.

Mie mi-a venit masina (tot sportline) cu cele de 18 pe care spui tu ca le-ai dori si apoi le-am facut pe cele de 18 de iarna cumparand un set M de 19 pt vara.

Pe 19 arata muuult mai bine.

In a doua poza sunt jante de 18 de pe luxuryline, sunt argintii, de duzina, si nu arata bine deloc.

Acelasi interir l-am avut si eu, masina pe bej parand mult mai luxoasa si eleganta. Da, si scaunele sport efectiv te imbraca.

 

Btw, cat ai platit pe masina?

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

edit ai pm, da sunt frumoase si cele de pe masina si dau bine pe masina dar vreau mai mici. Function over form 🙂 

Sa vad ce mai gasesc, as putea sa iau si roti de iarna tinand cont ca vine iarna. 

 

@RedCap -da e misto interior mai deschis dar il curat destul de des, cat timp e piele nu e panica. Interiorul la g20 nu prea mi-a placut, negru cu negru si scaune cu stofa nu erau asa ok, mai ales ca am si un caine. 

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

In weekend mi-am facut ceva timp dupa sala sa curat si pielea 😄 (produse de la Koch Chemie)

Am gasit si modelul de jante dorit la Timisoara, trebuie sa ajunga zilele astea.  Cam asa ar arata pe culoarea mea. Mie imi plac 😄 

Rotile pe 19 o sa iasa la vanzare.

304792873_870762493902186_2905629248899893065_n.jpg

302388900_445481447606104_6576121696688170920_n.jpg

 

Untitled22222.jpg

WhatsApp Image 2022-06-18 at 12.32.15 PM.jpg

WhatsApp Image 2022-06-18 at 12.32.16 PM _1_.jpg

Edited by chitsro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, asa este dar mi se par prea mari cele pe 19. Daca aveam pachet M (si eventual un motor mai potent) le-as fi ales pe cele de M, mai spitate sau le pastram pe cele pe 19. La f30 am avut 17 de vara si 16 de iarna, deci sunt obisnuit cu roti mici. Nu e panica. Function over form 😄 

Intre timp a primit si volan de M 🥳

Link to comment
Share on other sites

Raduron daca nu simți tu, nu înseamnă ca nu este diferenta de confort. 
 

Eu simt de fiecare data când pun rotile de iarna de 17 comparativ cu 18 vara, adică mașina trage mai bine.

Confortul este mai mare cu rotile de 17.

Același lucru pentru 18>19 si asa mai departe, consum mai bun, confort sporit, acceleratie mai rapida. 
 

edit: estetic da, cu cat sunt mai mari, cu atât dau mai bine. 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, WIN60 said:

Raduron daca nu simți tu, nu înseamnă ca nu este diferenta de confort. 
 

Eu simt de fiecare data când pun rotile de iarna de 17 comparativ cu 18 vara, adică mașina trage mai bine.

Confortul este mai mare cu rotile de 17.

Același lucru pentru 18>19 si asa mai departe, consum mai bun, confort sporit, acceleratie mai rapida. 
 

edit: estetic da, cu cat sunt mai mari, cu atât dau mai bine. 

Pai exact asta am spus ca nu simt, nu ca nu este, generic vorbind.

Si mi se mai pare ca, avand rotile mai late pe spate, de 275 vs 245 masina e mai stabila la viteze mari.

Estetic clar arata mai rau cu jante mici, iar masina e la fel de inceata 18 vs 19 (tot 2.0D am si eu)

Eu nu mi-as mai pune anvelope non RFT dupa ce experiente am avut cu ele, pene, galme etc. De cand merg numai cu RFT de ani buni, nu am avut nici o problema vreodata si am schimbat anvelope doar din cauza ca se uzau, nu din alte motive.

Link to comment
Share on other sites

Clar stabilitatea e mai buna cu anvelope mai late.

Eu de aproape 7 ani de când am E60, am făcut o galma ca am dat intr o canalizare desfacuta, doar anvelope non rft… deci pentru mine nu sunt deloc un must. 
 

18 vs 19 nu are cum sa fie la fel de înceată, mai ales de la 245 la 275 lățime spate. 
 

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, WIN60 said:

Raduron daca nu simți tu, nu înseamnă ca nu este diferenta de confort. 
 

Eu simt de fiecare data când pun rotile de iarna de 17 comparativ cu 18 vara, adică mașina trage mai bine.

Confortul este mai mare cu rotile de 17.

Același lucru pentru 18>19 si asa mai departe, consum mai bun, confort sporit, acceleratie mai rapida. 
 

edit: estetic da, cu cat sunt mai mari, cu atât dau mai bine. 

Cum poate sa traga mai bine cu roti de iarna pe 17 decat pe 18? Diametrul total probabil e mai mare la rotile pe 17 iarna decat cele de 18 de vara, deci faza cu “roata mai mica accelereaza mai tare” pica

Link to comment
Share on other sites

Cum sa pice? Când rotile de iarna sunt de 225/50 17 si rotile de vara sunt 245/40/18? Cum sa pice varianta când suprafața de contact e mai mare, frecare pe suprafața mai mare?
Cum sa pice când greutatea unei jante si anvelope de 17 este mai mica decât a uneia pe 18??

 

Nici măcar nu este o diferenta mica, este o diferenta destul de mare atâta timp cat simt instant de la prima accelerare ca mașina trage mai bine cu niste roti mai mici.

 

Consumul de ce scade la roata mai mica fata de una mai mare atunci? :))

 

Edit: chiar am o reticenta când pun jantele de vara pe 18 pentru ca știu si simt ca nu trage la fel si de fiecare data când le pun pe cele de iarna ma bucur ca chiar daca arată mai urat, măcar știu ca simt un plus de putere. 
 

Cel mai bine se simte in mers de la 60-80 km/h când te bagi intr o depășire. 
 

Cauta un test pe YouTube sau fa i unul. Vezi diferenta de timpi din mers si pe loc la anumite diferențe gen 16-17, 17-18 si chiar 16-18.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Wow ce dezbateri aprinse :)) Deja ma simt aiurea ca am indraznit sa pun roti mai mici :))) Da, janta mai usoara + anvelope mai usoare si mai inguste ,in loc sa invarta o roata de 20 de kg, invarte una de 15 kg. Chiar conteaza! Incearca sa pui jante aftermarket super usoare, se va simti mult mai fasneta.

La rotile de 17 e si mai bine, au latime 225, greutate si mai mica, forta de frecare mai mica. La f30 am avut 205 60 16 de iarna, era super confortabila, era o placere sa merg iarna.

03e27228bd319f3f8b362eaa1f5b4d68.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ce de probleme aici cu jantele. 🤣 Ce diferenta asa mare la acceleratie poate fi intre jantele pe 17 si cele pe 18? Astea deja sunt exagerari, maine poimaine vad ca mai bine mergi cu rezervorul gol ca e masina mai usoara si trage mai bine sau te miri ce alte bazaconii. 

  • Like 2
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.