Jump to content

BMW 520D g30 sport line


chitsro

Recommended Posts

21 minutes ago, Romulus said:

care iarna? 7-10 grade, e primavara.

🤡

Glumeam, se anunta racire pronuntata in sfarsit. Si duminica am de facut un drum mai lung si am vazut ca prognozle sunt nisoare/ploaie si 0-1 grad. happy days.

In ce parte a tarii se anunta racire? 🙂

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

Allseason Michelin Cross climate 2, noi, pe A7 3.0 quattro, la tractiune pe orice tip de suprafata, exemplare(ajuta si quattro), la franare pe zapada, mazga sau ud, cu emotii... au fost cateva situatii in care accidentele au fost evitate la limita, desi masina se conducea mai mult decat moderat.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, VladE46 said:

Nu stiu, eu m-am lamurit cu All season pe masini mari, nu mai pun. Vara de vara si iarna de iarna.

Exista un motiv pentru care All season sunt pe piata; sa nu faca ce face ala de pe ud.. si nici ce face foarte bine alaa de zapada pe zapada. 

Nici eu nici tu nu am descoperit nimic nou sau exceptional despre all season..

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, enders said:

ALL SEASON sunt EXCELENTE pentru roata de rezerva, ATAT. 

Am testat TOATE modelele de All Season, nu exceleaza nici una. 

Mai sigur, ..sigur? Sigur nu trebuie schimbata si roata din portbagaj pentru iarna o data cu alea de vara?

Hmm..

Cum vad ca ne-dilema continua si toti stim ce e mai bine intreb, cum or fi cauciucurile de iarna fata de cele all season cu lanturi pe ele sau cauciucuri de iarna fata de cele care mai au si tepi. Intreb doar. 🔦

Sau cum ar fi ca aia de stau la bloc si au loc de depozitare doar pe balcon, (si cred ca sunt multi) sa depoziteze 4 caucicuri de 17 sau 19, 9 luni .. ii condamnam, omoram cu pietre? (Si daca au si doua masini.. probabil isi usuca rufele pe casa scarii..)

Ai de au doar all season eu cred ca's soferi mai buni si mai prudenti.. 😱🤩 hai ca am zis-o si pe asta. 😉

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa știi ca treaba e 100% făcută cum trebuie, trebuie vara-iarna. 
 

Daca stai la bloc si trebuie sa le urci pe balcon, clar all season deși nu am o părere buna despre ele.

Insa după ce am urcat niste roti pe 15 pana la etajul 2, nu as mai face asta o data :)). 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Intre timp am vandut masina si imi cam pare rau, suspensia adaptiva de la g30 mi-a placut foarte mult.  Momentan am un Stelvio Facelift, o s-o vand si sa revin la bmw sau poate un mini. Nu stiu ce a fost in capul meu.


Cateva poze cu tigaia italiana.

 

Mai am ceva curiozitati si cu Porsche. 😀 Na se apropie criza aia de 40 de ani .

WhatsApp Image 2023-03-21 at 17.40.16.jpg

WhatsApp Image 2023-03-21 at 19.46.22.jpg

WhatsApp Image 2023-03-21 at 17.39.17.jpg

Edited by chitsro
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, chitsro said:

Intre timp am vandut masina si imi cam pare rau, suspensia adaptiva de la g30 mi-a placut foarte mult.  Momentan am un Stelvio Facelift, o s-o vand si sa revin la bmw sau poate un mini. Nu stiu ce a fost in capul meu.


Cateva poze cu tigaia italiana.

 

Mai am ceva curiozitati si cu Porsche. 😀 Na se apropie criza aia de 40 de ani .

WhatsApp Image 2023-03-21 at 17.40.16.jpg

WhatsApp Image 2023-03-21 at 19.46.22.jpg

WhatsApp Image 2023-03-21 at 17.39.17.jpg

Ugh Frustrated GIF by Equipe de France de Football

Am pus linkuri directe la cele trei posturi ale mele in care ma refer la Stelvio pentru aprox o saptamana prin Franta si Paris.

@chitsro daca ma intrebi pe mine, Stelvio condus in linkurile de mai sus, vs G31 530e de acum?

Nope. N-as da G31 pe 2 Stelvio.

@chitsro nu prea ti-a iesit parcarea. 🤣

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, arnx said:

:)) asa diferente intre ele? Ma gandeam ca stelvio chiar e o masina buna, dinamica sau cel putin au laudat-o multi.

Nu e rea, e chiar prea rigida pentru mine, venind de pe g30, are suspensia standard si roti pe 18, dar iti rupe dintii. Ca dinamica e buna, sta bine pe sosea pentru un SUV. Nush, imi da asa un mixed feelings, poate sunt eu fanboy BMW.

@Romulusam citit parerea ta, fix la fel cred si eu, nu e rea dar nu e la fel de rafinata ca un bmw, cutia e stangace la viteze mici, desi e acelasi zf 8hp de pe bmw, e problema de cum e setata cred.

Link to comment
Share on other sites

Exact, e ok masina, dar nu prea pricep de ce ar cumpara-o cineva. Aparent si tu te intrebi acelasi lucru din pacate dupa ce ai cumparat-o.

Nu pot sa compar dumurile din franta cu cele de aici, am condus-o doar acolo, masina inchiriata.

Dar meh.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, chitsro said:

Intre timp am vandut masina si imi cam pare rau, suspensia adaptiva de la g30 mi-a placut foarte mult.  Momentan am un Stelvio Facelift, o s-o vand si sa revin la bmw sau poate un mini. Nu stiu ce a fost in capul meu.


Cateva poze cu tigaia italiana.

 

Mai am ceva curiozitati si cu Porsche. 😀 Na se apropie criza aia de 40 de ani .

WhatsApp Image 2023-03-21 at 17.40.16.jpg

WhatsApp Image 2023-03-21 at 19.46.22.jpg

WhatsApp Image 2023-03-21 at 17.39.17.jpg

asa si eu, am avut o ratacire timp de 6 luni cu un Audi A6 C8, dar am reusit sa o vand, chiar putin profit si sunt in cautare de un G05, sa revin la marca de suflet.

 

spor!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, chitsro said:

Intre timp am vandut masina si imi cam pare rau, suspensia adaptiva de la g30 mi-a placut foarte mult.  Momentan am un Stelvio Facelift, o s-o vand si sa revin la bmw sau poate un mini. Nu stiu ce a fost in capul meu.


Cateva poze cu tigaia italiana.

 

Mai am ceva curiozitati si cu Porsche. 😀 Na se apropie criza aia de 40 de ani .

WhatsApp Image 2023-03-21 at 17.40.16.jpg

WhatsApp Image 2023-03-21 at 19.46.22.jpg

WhatsApp Image 2023-03-21 at 17.39.17.jpg

Eu pot zice ca as lua oricand un Porsche, am mers cu un Panamera PHEV si un 911 Turbo S. 911 nu pot sa mi-l scot din cap, dar e prea scump 😞. Panamera era super confortabil si puternic, merita sa incerci 😄 .

14 minutes ago, coco1382 said:

asa si eu, am avut o ratacire timp de 6 luni cu un Audi A6 C8, dar am reusit sa o vand, chiar putin profit si sunt in cautare de un G05, sa revin la marca de suflet.

 

spor!

Eu sper sa nu ies mult in minus :)).

Link to comment
Share on other sites

Eu aveam o pasiune si pentru Alfa Romeo din tinerete, o ruda de a mea a avut un 159 2.4 manual si mi-a placut mult masina.

Am mers si cu Giulia si cu Stelvio, mi-a placut Giulia dar mi s-a parut cam inghesuita pentru mine, asa ca am incercat un Stelvio. Se vede ca italienii isi dau silinta, materialele sunt bunicele, chiar si navigatia e mai buna pe facelift dar inca sunt mult in spate fata de nemti.

@Alex- si eu am aceeasi temere, avea 13 k km cand am luat-o, acum are 17k, deci e posibil sa ies pe minus :)) Pot sa mai traiasc cu ea daca nu o vrea nimeni. Da, Porsche e la la alt nivel, Eu as incerca un Macan sau un Cayenne. Probabil ca din cauza asta m-a atras Stelvio, voiam Macan si un stiam :))

Edited by chitsro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Macan mi se pare o gluma de masina, inghesuita rau, si la suprapret. Platesti mult sigla pentru un Q5 mai mic...

Daca vrei tot suv, si dinamic, recomand un X3 G01 M40i daca ai neamuri cu benzinarii 😄 

Link to comment
Share on other sites

Macan este o masina construita pe platforma B8 a lui Audi, platforma aparuta in primavara lui 2007.

Este depasita tehnic, design etc. As lua asa ceva doar la pret de Tiguan/X1, pt ca nu poti construi pe un schelet tehnic de acum 17 ani si sa ceri 80-100-120k euro.

Poate sa fie tunat acel sasiu de Porsche cat vrea si pot ei sa fi facut orice tinuta de drum, masina asta este, una de epoca.

Plus spariul interior jenant.

 

Si stelvio e un model vechi, avand 8 ani.

E greu sa compari un suv cu un sedan, insa este axioma ca Macan si Stelvio sunt cele mai dinamice SUV-uri din clasa lor, peste absolut orice se produce pe piata, inclusiv bmw. 

Este drept ca si tu ai luat un entrylevel si oricum esti cu bmw-ul in cap. Astfel de situatii duc mereu la esec

 

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Cred ca asta e de ajutor pentru X3 M40i vs Macan base model:

https://x3.xbimmers.com/forums/showthread.php?t=2012193

Quote

Driving Dynamics
The Macan rides better, handles better, has much better brakes, and better steering feel. Everything about the actual "drive" is so MUCH better than the X3 - except for acceleration. I'm in the base and it is scary unless it is in sport mode - even then, it is just bad - albeit very linear. Like many, I've often complained about how hard it is to do a smooth stop in the X3 but the Macan gets it so right. And the steering is so nice - and the car/truck does not seem to lean as much. It is as close to a sports car in a SUV as possible.

Looks
Totally subjective, but I like the more "Edgy" look of the X3. The Macan is more of an egg shape and is much more feminine to me. Also, it feels like they gave up on the design of the front end of the Macan - like someone forgot to finish it off.

Interior
The instrument panel of the Macan is far superior to the silly speedo/tach gauges of the X3. But it ends there. The flush buttons in piano black with very little if any feedback are annoying - and CarPlay is like 2/3rds of the screen (maybe same in X3 but I never notice). The cup holders are also before the shifter in the Macan vs in front of and out of the way in the X3. That's a personal preference but my wife HATED where they were in the Macan - it is almost an un-natural reach for things. I have the ventilated seats in the X3 and while I find them uncomfortable and far worse than the Sensatec, dare I say, I think I dislike the Macan seats even more (granted they are not the fancy optional 18 way). Oh the actual dashboard of the Macan does look oh so cheap and plastic too.

Controls
Macan has a regular old fashioned shifter and.... to me... It doesn't work as good as the goofy BMW shifter! Getting it in to reverse is always a challenge - have not figured out why. And this is weird, but the turn signal stalk feels cheap and un-refined in the Macan. I notice it every time I drive - it is yucky.

Features
I texted my dealer "Hey, the remote start is broken" this morning when I got into an iced up car. He was like "It doesn't have remote start?" and my comment was "oh, that's why I bought the X3!". He doesn't like me any more. But the fact is, remote start and kick to open tailgate are WONDERFUL and I miss both of them in the loaner. The stereo however is about the same - base Macan vs. HK X3. I can't believe how bad the stereo is in the X3....

 

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

Eu am mers si cu X3 G01 pre LCI si cu un Macan din 2020 si mi-a placut mai mult Macan-ul cam din toate punctele de vedere, de la design, la cum se conduce la premium feel etc. Imi place mai mult sistemul de infotainment de la BMW, atat.

In rest, nu stiu ce platforma sau tehnologie este pe Macan, dar mie mi s-a parut o masina misto.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.