Jump to content

Vâjâit intermitent roata fata dreapta


Sabau Sergiu

Recommended Posts

Salutare forum, detin un 420d f32 de putin timp si am observat un vâjâit cand iau curba la dreapta cam pe la 120km/h si la drum drept cam pe la 60km/h.

M-am prezentat cu masina la mecanic si mi-a schimbat rulmentul fata.

Am iesit cu masina pe poarta service-ului, aceeasi sunet deranjant.

Cand m-am intors acesta mi-a transmis ca e din cauza anvelopelor.

Am comandat si 4 anvelope noi, le-am schimbat , echilibrat, acelasi lucru.

Please help…

Link to comment
Share on other sites

Sergiu, in cazul problemei tale, un diagnostic corect nu il poate pune decat un mecanic competent. Ceea ce tu denumesti "vajait" ar putea fi "huruit" sau "fluierat" pentru altii.

Revenind la problema descrisa de tine, daca "vajaitul" ar putea fi descris si ca un fel de huruit de frecventa relativ joasa, si:

  • zgomotul la drum drept pe la 60 Km/h este usor sacadat, in sensul ca intensitatea urca si coboara cam in genul unei curbe sinus;
  • zgomotul la virajul la dreapta este oarecum constant pe durata virajului, intr-o anumita masura invers proportional cu raza virajului si de o intensitate ceva mai mare decat la drum drept,

atunci ai putea suspecta un rulment de roata. Intotdeauna huruie rulmentul de pe exteriorul curbei, deci ar putea fi un rulment de roata de pe partea stanga. Daca masina nu are rulaje matusalemice, cel mai probabil este rulment stanga de pe puntea din fata.

Pe viitor, cand un mecanic iti recomanda sa schimbi anvelopele, urmeaza-i "orbeste" sfatul numai daca anvelopele sunt foarte vechi (> 7 ani), la/sub limita de uzura, au neuniformitati semnificative de uzura pe banda de rulare, sau au carcasa deformata ("galme"). Daca nu esti in una dintre aceste situatii, iar rotile sunt echilibrate si jantele nu au batai axiale sau radiale, atunci imprumuta un set de roti compatibile de la o alta masina si testeaza din nou. Numai daca problema se repeta si cu setul de proba, atunci este cazul sa schimbi anvelopele. Daca nu gasesti un set de proba iar rotile tale sunt corespunzatoare, atunci interschimbare rotilor fata cu cele din spate poate, deseori, sa constituie un test rezonabil.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Sabau Sergiu said:

Salutare forum, detin un 420d f32 de putin timp si am observat un vâjâit cand iau curba la dreapta cam pe la 120km/h si la drum drept cam pe la 60km/h.

 

...ar putea fi ceva ce intra in rezonanta cu vantul sau curentul de aer antrenat la vitezele mentionate.

Dupa cum daca rulmentul a fost schimbat, poate si celalalt rulment ar trebui schimbat.

Nu e prea scump si daca nu e nici acela atunci vei avea piesa de schimb cand se duce setul nou.

 

Pe de alta parte, nu stiu clar ce inseamna matusalemic in contextul de mai sus dar eu la E90 am foarte aproape 500k km strabatuti, 250k km doar la mine; iar pe fata am rulmentii din fabrica, pe spate in schimb i-am schimbat cam 100k km in urma pentru ca huruiau de la 60 km pe ora in sus.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, bimmer90f30 said:

Pe de alta parte, nu stiu clar ce inseamna matusalemic in contextul de mai sus dar eu la E90 am foarte aproape 500k km strabatuti, 250k km doar la mine; iar pe fata am rulmentii din fabrica, pe spate in schimb i-am schimbat cam 100k km in urma pentru ca huruiau de la 60 km pe ora in sus.

Din pacate, nici mie nu-mi mai este clar ce inseamna "matusalemic" la BMW. Spre exemplu, am schimbat rulmenti fata la un BMW fabricatie 2006 la numai 60.000 Km, iar la un alt BMW fabricatie 1994 la cca. 155.000 Km. In fiecare caz mentionat doar un singur rulment huruia, dar ii schimb mereu pereche. In schimb, cu rulmentii spate nu am avut niciodata probleme, nici chiar la un rulaj mult mai mare.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.