Jump to content

BMW 320e vs x1


nlk20

Recommended Posts

Salutare,

Va tog ajutati-ma cu un sfat pentru alegerea unui auto, intre cele doua modele:

BMW 320e Sedan PHEV vs X1 sDrive18d

Din motive obiective sunt limitat de cele doua modele, deci din pacate nu are sens sa discutam de alte variante sau motorizari
X1 imi e oarecum cunoscut, dar ptr Seria3 as avea biste nedumeriri:

1. Nu am mai condus tractiune spate. Acesta are si bateriile ca si greutte in plus pe spate, deci nu stiu cum se comporta aceste modele pe timp umed, pojghita de zapada, etc

2. portbagaj f mic din cauza bateriilor

X1 - merita optinea de sasiu adaptiv M ? Aduce un plus de stabilitate masinii ? 

Orice sfat si argumentare de alegere a unuia din modele, e foarte apreciata

Multumesc 

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa mergi cu amadoua modelele, dar pot sa iti spun ca e mai placut la condus un seria 3 fata de un X1 cu tractiune fata..

Iar daca portbagajul e plin (pentru vacanta..) nu te va lasa in drum daca ii pui cauciucurile potrivite. Cand portbagajul e gol, da ..poate sa nu aiba aceiasi tractiune, dar te asigur ca nu o sa mergi ca sa simti asta. TDCul isi face treaba foarte bine.

Am seria 3 de peste 10 ani si conduc ocazional un x1. X1 ma face sa imiM placa seria 3 de fiecare data cand trec de la unul la altul. Nici macar 4x4 nu cred ca m-ar convinge..

Edited by bimmer90f30
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc pentru păreri. Trebuie să aleg între aceste două modele, din considerente ale ratei de leasing / Limita CO2 impusa

Si eu tind tot catre 320, dar din pacate marele minus il vad la portbagaj, care este foarte inguat pentru orice .. 

Pe langa portbagaj, cealalta temere mare pe care o am, este tractiunea spate. Vin de la A4 quattro, nu am mai condus niciodata, si nu stiu la ce sa ma astept

Link to comment
Share on other sites

Nu e chiar asa..

Break-ul are marele avantaj ca scaunele din spate se pot plia si spatiul disponibil se poate mari considerabil pentru lucruri mari chiar lungi. Spre exemplu in E91 incape o placa de surf sau niste lucruri lungi pana in 3m! ...parca au calculat asta..

In schimb cand scaunele sunt in pozitia normala .. trebuie facute calcule temeinice cu bagajele mai voluminoase..

Intr-o berlina, gura portbagajului in schimb e mai ingusta, prin comparatie cu break dar aceleasi bagaje incap de data asta mai lejer, mai multe oarecum in portbagajul ei.

Cauta pe net reviewuri la break si la berlina si te lamuresti.

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2022 at 6:06 PM, nlk20 said:

Salutare,

Va tog ajutati-ma cu un sfat pentru alegerea unui auto, intre cele doua modele:

BMW 320e Sedan PHEV vs X1 sDrive18d

Din motive obiective sunt limitat de cele doua modele, deci din pacate nu are sens sa discutam de alte variante sau motorizari
X1 imi e oarecum cunoscut, dar ptr Seria3 as avea biste nedumeriri:

1. Nu am mai condus tractiune spate. Acesta are si bateriile ca si greutte in plus pe spate, deci nu stiu cum se comporta aceste modele pe timp umed, pojghita de zapada, etc

Atata timp cat ai anvelope adecvate sezonului, conduci realist, nu vei avea nici o problema; poate garda la sol sa fie un impediment, masina e relativ joasa, comparativ cu X1

On 9/3/2022 at 6:06 PM, nlk20 said:

2. portbagaj f mic din cauza bateriilor

Pare destul de mic, aici in mod sigur X1 e preferabil, mai ales ca si accesul e facil

X1 - merita optinea de sasiu adaptiv M ? Aduce un plus de stabilitate masinii ? 

Da transforma masina in ceva mai sportiv, oricum si X1 standard nu e chiar atat de rau la tinuta de drum, am testat modelul nou si mi-a placut, e o alternativa buna la compacte

On 9/3/2022 at 6:06 PM, nlk20 said:

 

Orice sfat si argumentare de alegere a unuia din modele, e foarte apreciata

De ce nu mergi tu la un dealer, sa te sui in ele sa vezi care iti face cu ochiul? Interiorul la seria3, cat si experienta de condus sunt net superioare; X1 este practic si versatil

On 9/3/2022 at 6:06 PM, nlk20 said:

Multumesc 

 

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Eugen B said:

De ce nu mergi tu la un dealer, sa te sui in ele sa vezi care iti face cu ochiul? Interiorul la seria3, cat si experienta de condus sunt net superioare; X1 este practic si versatil

 

Salutare,

din pacate doar seria 3 l-am putut testa, e frumos, mi-a placut foarte mult. Dotarile sunt ok pe el (incl trapa, lumini ambientale, geanuri fumurii)

Portbagajul innsa … lasa mult de dorit, avand in vedere ca am 2 copii de 4 ani. In CO nu stiu cum m-as descurca, probabil cu un portbagaj pe masina 🙂

X1 nu il au in showroom. nu m-am urcat in el, nu am nici un feeling, doar ca este ceva mai urat la interior, dar dragut pe exterior

Ps: barele transversale ptr seria3 sunt universale ptr toate modelele recente de seria 3 ? 

Merci mult de sfaturi !

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, nlk20 said:

Salutare,

Am decis. 320e sa fie 🙂

Revin cu informatii in 5-6 luni, sau cat or mai dura livrarile acum

multumesc ptr sfaturi 🙂

Sa nu uiti sa revii aici sa ne spui si impresia reala.

 Cand o ai poti sa faci topic in rubrica masina mea si sa scrii acolo cu km, ce revizii ai facut, cand si tot ce vrei sa scrii ca ai facut la masina. Ramane inregistrat foarte mult timp aici si foarte probabil ajuta la o eventuala revanzare pentru ca masina are un jurnal al ei aici.

Bafta.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2022 at 9:20 PM, nlk20 said:

Ps: barele transversale ptr seria3 sunt universale ptr toate modelele recente de seria 3 ? 

Probabil ca nu.. dar ramane de vazut. Nu e scara la cer sa pui niste bare care sa se asorteze bine masinii..

Eu as investi in bare cu zgomot cat mai mic la curenti de aer.. ..dar asta doar daca iti place masina si iti propui sa o tii cat mai mult timp.

Asa ca nu pune orice gasesti numai pentru ca se potriveste.. mai sunt si alti factori: aspect, curenti de aer..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Salut. Cum de asa de repede? Esti foarte norocos?
Eu am o comanda la un seria 3 Touring din iunie si prin martie poate ajunge....

On 1/3/2023 at 10:05 AM, nlk20 said:

Salutare, De aprox 1 luna am primit masina. Daca aveti curiozitati, va stau la dispozitie

E modeul cu Facelift? Ce iti place la ea si ce nu?
 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.