Jump to content

scartaie ca o caruta


cip

Recommended Posts

Am avut aceeasi problema la fostul 320d.

 

Ti s-a rupt caroseria in zona unde se imbina cu puntea spate de la gropi etc. Este o problema destul de comuna la e46 cum este si cea cu ruperea arcurilor pe spate.

 

Am sudat-o la Filaret si de atunci nu a mai facut probleme, nici la noul proprietar care imi este prieten.

Link to comment
Share on other sites

scartaie o roata spate non-stop , la denivelari , sau cand apesi cu forta pe spate...nu mai stiu unde s-o ung... :blink:

261372[/snapback]

 

 

Poate nu este roata ci usa care scartie din cauza chederelor imbatranite, incearca cu un spray ce greseaza sa bagi prin gaurile alea de pe chedere.

 

Este o solutie daca spui ca totul pe articulatie e OK.

Link to comment
Share on other sites

Am avut aceeasi problema la fostul 320d.

 

Ti s-a rupt caroseria in zona unde se imbina cu puntea spate de la gropi etc. Este o problema destul de comuna la e46 cum este si cea cu ruperea arcurilor pe spate.

 

Am sudat-o la Filaret si de atunci nu a mai facut probleme, nici la noul proprietar care imi este prieten.

261526[/snapback]

te referi la locul de prindere al fuzetei , din zona pragului ?

Link to comment
Share on other sites

Si mie imi scartaie la denivelari dar numai cand e masina incarcata. La reprezentanta mi-a spus ca e amortizorul de la o roata spate dar sa-l mai las asa o perioada. Totusi amortizorul nu trebuie schimbat cand curge? la mine nu curge inca deci nu inteleg de ce scartaie....ma poate lamuri si pe mine cineva?
Link to comment
Share on other sites

Am "avut" aceeasi problema. De curiozitate ca nu-i dadeam de cap, am demontat suspensia spate pe ambele parti ( demontare completa- arcuri, fuzete, etc), am curatat-o bine, am gresat imbinarile, si a disparut scartaitul ala enervant... Nu stiu unde a fost buba, dar acum nu mai e; toata operatiunea mi-a luat aproape o zi intreaga.

 

P.S. Zicea cineva de punte spate la E46... La care E46 o fi puntea aia? Ca de la Cielo incoa' n-am mai vazut ..... :) :blink:

Link to comment
Share on other sites

Si mie imi scartaie la denivelari dar numai cand e masina incarcata. La reprezentanta mi-a spus ca e amortizorul de la o roata spate dar sa-l mai las asa o perioada. Totusi amortizorul nu trebuie schimbat cand curge? la mine nu curge inca deci nu inteleg de ce scartaie....ma poate lamuri si pe mine cineva?

262014[/snapback]

 

daca e pe gaz nu curge amortizorul

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

usa sigur nu e.., se aude in zona arcului,.proaspat  inlocuit, vechiul fiind rupt si convins fiind ca el este vinovatul celebrului "scartait"  :)

261719[/snapback]

 

am avut si eu o problema asemanatoare

am schimbat amortizoarele fata/spate si flansele din capul amortizoarelor

toate bune si frumoase,dar dupa 2 zile scartaia mai rau ca o rapandula de 30 de ani :blink:

m-am dus la mecanicul meu care imi intretine masina de obicei si i-am spus care e problema...a uns pe acolo cu toate cele...nimic.(SA NU UIT ...amortizoarele le montasem la un service al unui prieten,dar nu prea am fost eu multumit de felul in care lucrasera baietii de acolo...).Eu aveam o fixatie cu montatul amortizoarelor si l-am rugat pe mecanic sa dea jos amortizorul stg spate...surpriza :) "meseriasii" dinainte nu au pus bine flansa din capul amortizorului,se frecau 2 chestii de metal acolo(scuze ca nu prea stiu cum se numesc) de ma innebunise zgomotul ala...asa ca aveti grija si cum montati piesele pe masina,ca degeaba le cumparam noi si bune daca dam peste un baiat priceput :)

Link to comment
Share on other sites

intr-o parte si alta a arcului se afla o "Suprafata asezare arc" care e ca un fel de plastic cauciucat... poate alea sunt duse sau numai exista sau poate pufarele care intra pe amortizor pt al ferii de praf se poate sa scartaie
Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Un prieten cu un Bmw e91 , 2011, are acest sunet.

Au fost montate telescoape si arcuri noi.Sunetul a aparut dupa 1 luna de la montare.Poate avea legatura?

Din ce am verificat, sunetul pare sa vina de la baza arcului si telescopului.........sa fie garnitura de la arc?La montare parea in regula...

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=uvQlxwOXtK0&feature=youtu.be

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Un prieten cu un Bmw e91 , 2011, are acest sunet.

Au fost montate telescoape si arcuri noi.Sunetul a aparut dupa 1 luna de la montare.Poate avea legatura?

Din ce am verificat, sunetul pare sa vina de la baza arcului si telescopului.........sa fie garnitura de la arc?La montare parea in regula...

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=uvQlxwOXtK0&feature=youtu.be

Si pana la urma ce scartaia asa, ca in acel videoclip?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.