Jump to content

Problema faruri LED E71 LCI - dipped beam left/right failure


Recommended Posts

Am o problema cu farul stang de la un BMW E71 2012.
Farul este far original cu LED (ca sa fie mai clar despre ce model este vorba am adaugat o poza cu un far similar). Tipul asta de far are 2 functii controlate electronic de niste senzori:
1. auto-leveling - reglare sus-jos  in functie de pozitia basculei
2. adaptive - reglare stg-dr in functie de pozitia volanului.
Cele 2 functii sunt active doar atunci cand farurile sunt puse pe modul "auto". Cand  sunt puse pe modul "normal" cele 2 functii sunt dezactivate.
Farul nu a avut si nu are apa intrata in el, nu se abureste si functioneaza corect atunci cand este pus pe modul "normal".

Problema farului este ca functia adaptive nu mai functioneaza corect.
Cand se aprind farurile, se verifica cele 2 functii, iar la verificarea functiei adaptive - cand farul este directionoat spre stanga - se aude un "clank" mic iar lumina farului ramane "cazuta"/focalizata inspre partea stanga la maxim iar in bord apare eroarea "dipped beam left failure".
Daca farul este pus pe "normal" atunci functia adptive este dezactivata si farul focalizeaza corect "inainte" tot timpul si eroarea nu apare in bord. Daca cumva eroarea a fost inainte atunci este stearsa. Eroarea si problema la farul stang este permanenta doar  daca farurile sunt puse pe modul "auto".

Parerea mea este ca defectul este mecanic si are legatura cu o piesa care misca farul pe traiectoria stg-dr iar in partea stg piesa respectiva are o problema.
Aceeasi problema am inceput sa o am si cu farul drept (dupa ce am avut un o mica coliziune in trafic) dar este intermitenta: apare, pun farurile pe pozitii, eroare dispare si apoi pun farurile pe modul normal si sunt OK.


Evident ca farurile trebuiesc desfacute si investigat exact care e problema cu reglajul adaptive. Cu ocazia asta, pentru ca tot vor fi desfacute, as vrea sa schimb si "sticlele" ambelor faruri.

Ma poate ajuta cineva cu o recomandare unde sa merg service/persoana care a mai rezolvat genul asta de problema si care ma poate ajuta?

Multumesc pentru orice fel de ajutor.

far_led.jpeg

Edited by stefanello_cs
Am adaugat tag-uri
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, WIN60 said:

Recomand BMA service, scrie pe farcebook. 
Îți dai seama din proiectele de pe farcebook cat de mult se pricep.

Ca si recenzie personală, l am trimis pe un prieten la ei cu lupele si sticlele lui sa i le schimbe, totul a ieșit perfect. 

Greseala mea, am uitat sa scriu ca am nevoie in Bucuresti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.