Jump to content

polish far


ghost89

Recommended Posts

e doar de 1 cm,dar se vede mare in poze😄

vad eu ce-i fac acolo sa izolez gaurica aia mica.Ma intereseaza tesiturile alea daca ies la polish.oricum nu am cum sa schimb sticla.Dar tot le iubesc asa cum sint, fata de farurile mele matuite fara lupe.

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

Toti rad de mine,asta e viata.Atata am putut ,atat mi-am permis.Niste faruri perfecte fara probleme de Europa, ma costau peste 2000-2500 lei.Eu pe astea am dat 700 pe ambele.Si le-am luat pt ca sint ECE LL de Europa, iar astea ma repet,se gasesc foarte greu daca nu spre imposibil,de aia m-am bucurat la ele.Stiti la fel de bine ca si mine ca se gasesc greu farurile de Europa la bani putini sau prin dezmembrari.De mai bine de 2 ani ma chinui sa pun si eu faruri cu lupa dar ECE LL.In tot acest timp numai ECE RL am gasit peste tot.

Prin dezmembrari si pe olx numai de Anglia ECE RL se gasesc.Nu am ce sa fac cu alea,pt ca eu nu sint nesimtit ca altii sa nu-mi pese si sa-i chiorasc pe cei de pe contrasens sa le bata aiurea fascilu de lumina.Ca daca eram un nesimtit puneam ece RL si gata.

De aia ma chinui sa le restaurez pe astea ca macar stiu ca sint legale.

farul de pe dreapta este intact,la 700 lei ambele ,asta e,cel de pe stanga a fost bonus.Am inteles ca macar sint perfect functionale.O sa vad si asta,daca mi-am luat teapa,imi asum,nu mai am ce face acum

o sa le montez joi acum,cel tarziu vineri si o sa vad atunci cum e treaba.Mi-a spus cineva ca pot pun absolut toate becurile pe LED,nu doar angel eyes-ul  cu cod 63127187952.

Mi-a zis cineva ca pot pune toate becurile din far pe LED cu anulaor de erori can bus,sau se poate coda sa nu dea eraore de LEd.Nu ma pricep habar nu am ,daca nu merge pe LED raman la bec simplu galben H7,ca nu sint pretentios.

ma bucur ca am si eu far cu lupa,pt ca pe langa design,astea cu lupa cica lumineaza mai bine noaptea decat cele fara lupe.

Edited by ghost89
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pai pe o singura sticla de far e60, lumea cere 700 lei pe olx.Mi se pare enorm sa dau atat pe o sticla.

Am incercat sa recuperez sticla de la farul meu de nfl dar pare turnata si nu ma bag.Probabil ca se poate dezlipi sticla de pe far,dar pt cine a mai facut si stie si are experienta.

Daca as putea as recupera de pe farul nfl si cadrul cu urechile de prindere ca sint identice sigur.Dar repet pare turnat,am incercat sa recuperez dar nu prea pot.Mai bine stau cuminte in banca mea.

iar cei care se ocupa cu lipitul sticlei cine stie cat mai imi cer si aia,ca doar nu mi-o face pe ochi frumosi....

Stiu ca m-am bagat in ceva aiurea,dar asta e,acum dansez pana la capat,cat oi putea.

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

Pana oi schimba sticla daca pun niste mastick sau silicon in gaurica aia de 1 cm e ok?Cat sa izolez cumva

5 minutes ago, matose said:

Stiu ca imi cerusera mie unii prin Bucuresti vreo 1200lei sa-mi desigileze si sa-mi lipeasca inapoi 2 faruri de e60 🙂

vorbesti serios? Atunci nici nu mai are rost sa sun .Acum inteleg de ce niste faruri  fara probleme costa 2000 lei lejer.Asta e:((

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

pai nu vezi ca m-a descurajat matose din start ? 😄

Uite ca sticla de far am gasit-o la 300 lei,pe manopera sa lipeasca sticla sigur cere inca 3-400 lei pe putin .Pt o gaurica de 1cm simt ca e mult prea mult,Iar unii montatori s-ar putea sa nu accepte sa ma duc eu cu sticla separat,ca pot fi si din astia

https://www.olx.ro/d/oferta/sticla-far-stanga-bmw-e60-lci-facelift-IDg6R72.html

dar asta in anunt arata alte modele de sticla decat de e60,nu mai inteleg nimic...

15 minutes ago, ADRIAN HD said:

Se poate umple gaura cu lac,se face de 3,4 ori lac si se pune pana ajunge la nivel,apoi se poate polisa.w

multumesc pt pont.Orice idee e binevenita.😊

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

Ma cum naiba am uitat de chinez... Am un prieten cu e46 fl, are faruri cu lupa + xenon de fabrica si si-a schimbat singur sticlele acasa cu d-astea de pe aliexpress. Le are de 2 ani, a dat mai nimic pe ele si inca arata foarte bine, fara folie pe ele, fara ceramica, nimic... el e multumit de ce i-a vandut chinezu.

Link to comment
Share on other sites

Astia aici la noi in Romania pun adaos de te omoara ma,ca de aia ii urasc pe unii ca vor sa se imbogateasca pe spatele omului peste noapte daca se poate.Ii iau si pielea.De asta nu suport Romania asta.Chinezii de ce stiu sa fie oameni?

In fine...asta e...

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

A vrut fratele meu sa-mi cumpere faruri noi de lci si l-am refuzat hahahaha.Va vine sa credeti ce frate de aur am?L-am refuzat ca nu am vrut sa profit de bunatatea lui.In orice caz farurile noi am inteles ca oricum nu erau hella,ci facute uneva in Thailanda,nici macar nu stiu cum arata si costau ambele undeva la 2000 si ceva de lei.

Le-am refuzat 🙂

.oare sint prost ca am refuzat ajutorul lui,sau am fost corect?Voi cum ati fi procedat in locul meu?

In schimb mi-a facut cadou becurile pe LED pt far.Sper sa fie bune.Si arata cam asa

becuri.jpg

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, mgi said:

Trebuie schimbata sticla. Orice carpeala ai face acolo, o sa faca condens in far si o sa-ti strice electronica.

Incearca si aici, vezi cat iti cere sa-ti schimbe sticla:

https://www.farcebook.com/profile.php?id=100063641076781

gata am sunat adineauri si am dat de un baiat nota 10 mi-a explicat clar sa nu ma gandesc sa cumpar sticle din alea care se vand pe olx si care sint aduse din China pt ca sint foarte proaste.mi-a zis ca se abureste farul cu acele sticle,risc sa ard si becul si spranceana.Mi-a zis ca sint niste porcarii si sa nu cumpar asa ceva.Mai degraba sa caut o sticla originala de la un far de Anglia si sa o pun pe aia.Mi-a zis ca ma costa undeva la 200 lei montajul si maxim 2-3 ore e gata.

Mi-a zis ca pana fac rost de o sticla buna originala, mai bine stau cu sticla mea sparta decat sa pun chinezarie ieftina.

Un baiat de nota 10....Am sa fac cum m-a sfatuit.200 lei montajul mi se pare super ok.O sa vad cum fac rost de o sticla originala de la un far sh,ca nu prea am cum.Nu desface nimeni farul prin dezmembrari sa-l vanda pe bucati...

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

Farul se abureste daca nu e bine etansat si/sau sunt infundate aerisirile. Nici nu bag mana in foc pentru sticlele chinezesti, poate nu pica la fix si nu se pot etansa, ma gandesc ca aici batea cel cu care ai vorbit. Altfel, eu zic ca daca te apuci singur sa le tai ( ai nevoie de un dremel), chiar daca o sa iti ia mai mult fiind prima oara, cred ca o sa reusesti atat timp cat ai rabdare si esti atent sa nu rupi ceva.

 

Farurile sunt acum montate pe masina sau pe masina ai alte faruri si astea cu sticla matuita le ai pe langa si ai avea timp sa le bibilesti? Daca sunt singurele tale faruri atunci probabil e mai ieftin sa apelezi la unul care stie ce face, altfel pe mine personal m-ar incanta un DIY.

 

Si inca ceva...de ce nu iei sticla de pe farurile actuale? eventual pe astea actuale pui sticla din China si le vinzi.

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, toffefe said:

 

 

Si inca ceva...de ce nu iei sticla de pe farurile actuale? eventual pe astea actuale pui sticla din China si le vinzi.

pai chiar am specificat in topic asta.Chiar mi-as dori sa pot dezlipi sticla de la farul meu nfl si sa o pot lipi pe farul acesta LCi.Dar crezi ca pot?La o adica o sa ma duc la Bucuresti la baiatul cu care am vorbit si sa-l intreb daca poate sa mi dezlipeasca sticla de la farul nfl si sa mi-o lipeasca pe cel LCI.

Problema este ca si farul  pe care-l am eu pe masina nfl si asta e matuit,dar intr-adevar nu este spart.daca iti fac o poza cu farul matuit care-l am acum pe masina te sperii 🙂

Farurile astea LCI inca nu le am montate pe masina,joi acum cel tarziu vineri le montez

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.