Jump to content

polish far


ghost89

Recommended Posts

Eu cu farurile mele nfl am ajuns sa nu mai vad nimic noaptea cu ele sincer,atat de matuita este sticla.Si daca cumva iau sticla de la farurile mele e groaznica.Eu pe farurile astea daca le scot la vanzare nu am curaj sa cer mai mult de 450 lei pe ele la cum se prezinta,chiar daca sint perfect functionale si fara urechi rupte.Eu la astea nu le mai fac polish deloc,chiar daca mi-au zis mai multi sa incerc sa le fac pe astea.Sint urate cu spume....

far1.jpg

far2.jpg

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, ADRIAN HD said:

apoi polish verde de la 3M,apoi cel galben

Daca ala verde e de 30 microni, de cat e cel galben??

Fara masina de polish nu m-as apuca de frecat cu mana la faruri.. vrei sa innebunesc la 30 microni? Imi ia 2 saptamani crer'ca la unu'..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

La fostul E39 am polishat de vreo 2 ori sticlele, chiar dacă in aparenta ieșeau bine, tot se vedea ca erau obosite, nu știam sa explic, plasticul parea îmbătrânit, oricât îl frecai se observa o nuanță specifica. Am luat faruri noi pe HELLA și mașina era schimbată total.

Eu zic ca nu ai sa fii multumit decât dacă sticlele vor arata ca noi. Fa-ti curaj sa le desfaci singur, pune sticle chiar și de China, eventual inspectezi și lupele și faci o treaba ca la carte. Altfel, o restaurare parțiala cu sticle SH nu te va mulțumi pe deplin. Ieși mai ieftin sa le faci o data și bine decât sa le tot dai polish pe viitor. Eventual după ce schimbi sticlele le pui și folie și nu mai ai treaba cu ele ani buni de acum înainte.

Link to comment
Share on other sites

Am intrebat la magazin ca fapt divers cat ar costa 2 faruri originale Hella noi, si cand mi-a spus cat costa,efectiv nu am mai stiut pe unde este iesirea....

4000 lei ambele si sosesc intr-o sapt. Cele care sint fabricate in Thailanda costa 2300 lei.Da,super ce sa zic......figurile costa.Tocmai de aia imi vad de lungul nasului 🙂

Ce e interesant e faptul ca cele din Thailanda sosesc de pe o zi pe alta daca faci comanda,iar cele originale Hella dureaza o sapt. pana vin

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

Daca sunt lupele obosite / matuite oricum nu o sa vezi nimic nici cu cele cu lupa. Asa am patit eu si dupa ce am analizat tot felul de variante ce implicau desfacut de faruri si montat lupe China care ma duceau peste 2000lei (am si faruri adaptive), am luat faruri noi Hella si nu am mai avut probleme de 3 ani. Cost: 5000lei ambele din care se scad 1800lei cu cat am vandut farurile vechi

Edited by matose
Link to comment
Share on other sites

Se pot schimba si lupele din far separat?Chiar n-am stiut...Dar daca ajungi la lupa e ca si cum ai demontat tot farul.E deja prea mult....

37 minutes ago, matose said:

Daca sunt lupele obosite / matuite oricum nu o sa vezi nimic nici cu cele cu lupa. 

nu o sa ma ajute nici daca pun bec pe LED?Ca ma gandesc ca led ul poate e mai puternic un pic decat halogenul,bate mai mult,poate are mai multi lumeni 🙂

Si chiar 5000 lei ai dat pe ele?Inseamna ca te dau banii afara din casa 😄😄

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

Nu te ajuta niciun bec, când lupele sunt arse practic lipsește stratul care reflecta lumina, vezi chiar mai prost decat cu faruri cum ai tu acum. De aia zic: dacă nu te dau banii afara, cumpara-ti sticle și cel mai probabil și lupe, și fa-ti curaj se le desfaci singur. Tai cu un dremel și apoi cu un feon cureți resturile,usor, usor le faci tu. Da, exista riscul sa le strici dacă te grabesti, dar gasesti tutoriale pe youtube.

sa zicem așa un pret maxim: 500 RON sticle, 500 lupele, 250 un dremel, 50 RON mastic

Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

n-am sa inteleg niciodata de ce la modelul acesta e60 LCI, toate piesele, inclusiv fete de usi  si pana ultimul surub, costa dublu absolut totul fata de cele nfl,inclusiv prin dezmembrari........

intr-un fel ma bucur ca nu am LCI😶

6 minutes ago, ADRIAN HD said:

Eu zic sa iei 2 thailandeze (Tyc)si aia e.

nu iau nici o thailandeza,doar ce l-am refuzat pe fratele meu care a vrut sa-mi faca cadou 2 thailandeze...Prefer Hella

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, ghost89 said:

toate piesele, inclusiv fete de usi  si pana ultimul surub, costa dublu absolut totul fata de cele nfl,inclusiv prin dezmembrari........

Cum de ce?

Asa cum tie iti place farurile astea cu lupe.. le plac si altora! Iar asta tine pretul sus. Iar aia din dezmembrari crezi ca nu stiu pretul? Poate gasesti pe unii fara internet zilele astea..

...Farurile sunt acele chestii care plesnesc la primul accident frontal.. 

Dar mai valida e prima afirmatie. 🤭

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, bimmer90f30 said:

Iar aia din dezmembrari crezi ca nu stiu pretul?

tocmai , ca aia stiu absolut totul si sint mereu  cu o secunda inaintea tuturor.Eu de cand ma stiu niciodata "n-am putut sa pacalesc" pe nici unul din vreo dezemembrare sa iau mai ieftin ceva,sau sa negociez ceva.La aia e ca si cum incerci sa vinzi castraveti gradinarilor.Cateodata, cand te vad ca-ti arde buza cer la pret de aproape nou,atat de nesimtiti sint.Mai degraba incerci sa pacalesti pe unul care are PC in fata si internet decat pe cei din dezmembrari. 🙂

43 minutes ago, bimmer90f30 said:

 

...Farurile sunt acele chestii care plesnesc la primul accident frontal.. 

 

da, si spre deosebire de alti romanasi,vezi ca eu sint corect?Eu am asteptat 2 ani sa gasesc faruri de Europa, nu am pus faruri de ANGLEEA,cum fac toti in dulcele spirit romanesc .Ca daca verifici, peste 80% din romani care au e60 cu lupe,au faruri ECE RL,pui pariu cu mine?

macar sint de apreciat, zi tu?

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ghost89 said:

Si chiar 5000 lei ai dat pe ele?Inseamna ca te dau banii afara din casa 😄😄

Nu ma dau banii afara din casa insa nu am timp sa fac experimente, iar daca ma duceam la cineva ajungeam la un deviz de peste 2000lei (parca 2400 sau 2600lei cu lupe China, fara schimbat sticle sau altceva). Am dat banii si n-am avut nici-o problema de aburit sau altceva... Xenon adaptiv, adica cele mai scumpe si rare faruri de pe E60.

Daca ai lupa obosita cum sunt majoritatea dupa 10 ani atunci poti sa pui si mama LED-ului ca nu o sa faci nimic, ramai si cu banii dati degeaba. In locul tau luam TYC sau DEPO noi, nu sunt atat de rele si nu sunt scumpe la halogen

Edited by matose
Link to comment
Share on other sites

De aia nu vreau nici eu Thailanda,China....prefer Hella.Eu sint baiatul care mereu alearga dupa lucrurile originale.Tot eu sint baiatul care a pus parbriz original cu stanta BMW Splintex.Acolo recunosc ca am gresit un pic,ca noaptea vad numai ciupituri pe parbriz,dar am parbriz original :)))))))))))))))))))

Asa am sa mor,prefer lucrurile originale chiar daca sint depasite.Frate-miu care a vrut sa-mi faca cadou 2 faruri noi noute Thailanda nici el nu m-a inteles.Eu pe linia originalului am sa merg pana la moarte.Dar pe sh,ca noi sint foarte scumpe,si nu vreau sa platesc firma  😄

ma credeti ca nu mai am somn pana joi cand le-oi monta,ma bucur ca un copil

Si mi-a spus azi la telefon,baiatul care monteaza sticle sa nu fac GRESEALA SA IAU STICLE CHINEZESTI ca se aburesc.Are dreptate ,daca asta face toata ziua nu?.Asa ca am gresit cand m-am bucurat ca am gasit sticle ieftine made in china si m-am hazardat.Mi-a zis clar sa nu iau sticle de far de pe olx,ca si aia tot din China le aduc si sint proaste calitativ....

AM GRESIT cand am concluzionat ca ce e ieftin e si bun!!

Edited by ghost89
Link to comment
Share on other sites

E in jur de 1700 ron (LINK) un singur far pe HELLA, deci 3400 RON ambele. Vinzi ambele perechi de faruri dupa ce le dai un polish, contribuie si fratele tau ca tot s-a oferit si iti iei un set de faruri noi. Vinzi farurile actuale si cele cumparate cu...sa zicem 1500 ron in total...minim ( daca le cureti frumos). Deja mai ai nevoie de 1900.

 

Fratele tau ( daca mai doreste, dar un singur frate are :D)  pune cat ar fi costat un set pe tailandeze si restul pui tu.

Asta chiar mi se pare cea mai buna solutie

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, ghost89 said:

macar sint de apreciat, zi tu?

Esti de apreciat.

Nu ai observat mai sus ca am pus intrebare cu sens lui Adrian?

Eu sa fiu tu as scoate sticlele alea si inlocui lupele fie ele si china.. si sticlele cu altele noi.

Ca nu o sa tina la fel de mult ca originalele asta nu e mare branza.

Daca iti place si iti iese si mai ai inca masina, intr-o data viitoare va fi si mai usor sa pui alt 'set' de sticle, lupe.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, ghost89 said:

Acolo recunosc ca am gresit un pic,ca noaptea vad numai ciupituri pe parbriz,dar am parbriz original :)))))))))))))))))))

Eu am pus parbriz heliomat BMW original, a venit cu tot cu senzor de ploaie la 1750lei deci nu inteleg de ce ai luat parbriz SH? La parbriz si faruri nu prea merge SH pentru ca nu vezi in fata si e o treaba de siguranta....

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.