Jump to content

ALPINA B3


Gilbert77

Recommended Posts

sa o stapanesti sanatos,si sa te bucuri de ea.Divizia asta de masini ALPINA este foarte tare.Stiu ca Alpina e la aceasi putere cu M5-ul poate chiar mai tare.De ex,stiu ca Alpina B5S e60 il bate pe M5 e60 la liniuta

in cate secunde ajungi cu ea la 100km/h, ne spui si nou de curiozitate?

Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos ! 

"Motor 3.0 biturbo benzina -410 HP  - 600 Nm - ZF automata 8 trepte - tractiune integrala si suspensie adaptiva EDC."

Nu cred ca ti-ai luat o asemenea masina sa scoti un consum bun mergand cu 130-140....tu ce zici ?

Poate nu vad eu bine in poza dar la 2014 ma asteptam la o evacuare mai curata.

Orice iubitor de BMW viseaza la o Alpina . Daca ai grija de ea o sa o poti lasa mostenire !

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, germanco said:

Poate nu vad eu bine in poza dar la 2014 ma asteptam la o evacuare mai curata.

E benzina turbo, sef, e perfect normal. Ce anume te-a facut pe tine sa te astepti la o evacuare mai curata? Stii macar in ce regim merge un motor turbo pe benzina? 

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ghost89 said:

sa o stapanesti sanatos,si sa te bucuri de ea.Divizia asta de masini ALPINA este foarte tare.Stiu ca Alpina e la aceasi putere cu M5-ul poate chiar mai tare.De ex,stiu ca Alpina B5S e60 il bate pe M5 e60 la liniuta

in cate secunde ajungi cu ea la 100km/h, ne spui si nou de curiozitate?

Conform manualului masinii ar trebui sa faca 0 - 100 in 4.1 secunde si 0-200 in 14 secunde.

 

2 hours ago, germanco said:

Sa o stapanesti sanatos ! 

"Motor 3.0 biturbo benzina -410 HP  - 600 Nm - ZF automata 8 trepte - tractiune integrala si suspensie adaptiva EDC."

Nu cred ca ti-ai luat o asemenea masina sa scoti un consum bun mergand cu 130-140....tu ce zici ?

Poate nu vad eu bine in poza dar la 2014 ma asteptam la o evacuare mai curata.

Orice iubitor de BMW viseaza la o Alpina . Daca ai grija de ea o sa o poti lasa mostenire !

Evident ca nu am luat-o gândindu-mă la consum. Sa fim serioși. Am fost doar placut surprins, atata tot.

Daca te refereai la motor ca este murdar, te intelegeam.

Referitor la mers cu 130 -140 : legea in Danemarca este foarte aspra. Daca sari peste 200 km/h primesti o amenda foarte usturatoare, confiscarea masinii plus "jail time".

Pentru mers tare exista inca Germania.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eugen B said:

Am si eu o curiozitate: stiu ca in DK preturile la masini sunt cam prohibitive, si cam incearca sa directioneze populatia spre biciclete, nu spre masini; la asa putere, emisii co2, nu ai fost penalizat cu taxe aberante in momentul achizitiei?

Salutare,

Preturile la masini sunt intr-adevar prohibitive (atat cel de achizitie - dublu fata de Germania datorita taxei de prima inmatriculare in DK cat si a preturilor asigurarilor si impozitului anual).Datorita faptului ca motorul indeplineste norma Euro 6 impozitul anual este undeva la 6000 DKR anual (4000 Ron). Cu asigurarea insa este altceva : esti taxat in functie de antecedentele rutiere,varsta soferului si puterea masinii.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, chitsro said:

Ooo.. ce frumusete! Hai ca a fost buna asta cu evacuarea :))) gen mai spala si tu evacuarea aia 😄 

Sa te bucuri de ea.

Ok, recunosc , am gresit !....si totusi...

"Fumul negru indică întotdeauna o îmbogățire excesivă a amestecului aer-combustibil, pe baza căreia se poate concluziona că există probleme la sistemul de aprindere, de alimentare sau de control al injecției."

https://oborudow.ru/ro/body/chernyi-dym-iz-vyhlopnoi-truby-benzinovyi-dvigatel-dymit-vyhlopnaya-truba/

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina! Sa o conduci sanatos, @Gilbert77!
@germanco ceea ce ai gasit acolo sunt informatii foarte vechi. Toate benzinarele au depuneri de funingine, pentru ca in oras masina consuma mai mult combustibil si, la accelerari bruste si franari, se poate intampla sa nu arda corect benzina in sine (ceea ce este absolut normal) sau sunt pur si simplu vapori de condens care se lipesc de esapament. Asta nu inseamna ca masina scoate fum 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Edwin said:

Frumoasa masina! Sa o conduci sanatos, @Gilbert77!
@germanco ceea ce ai gasit acolo sunt informatii foarte vechi. Toate benzinarele au depuneri de funingine, pentru ca in oras masina consuma mai mult combustibil si, la accelerari bruste si franari, se poate intampla sa nu arda corect benzina in sine (ceea ce este absolut normal) sau sunt pur si simplu vapori de condens care se lipesc de esapament. Asta nu inseamna ca masina scoate fum 🙂

Ok am mentionat :

"Poate nu vad eu bine in poza dar la 2014 ma asteptam la o evacuare mai curata"

In caz ca am vazut evacuarea neagara - scuze, nu am vazut bine. Ma bucur ca e curata si nu scoate fum...sincer

  • De acord! 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, germanco said:

Ok, recunosc , am gresit !....si totusi...

"Fumul negru indică întotdeauna o îmbogățire excesivă a amestecului aer-combustibil, pe baza căreia se poate concluziona că există probleme la sistemul de aprindere, de alimentare sau de control al injecției."

https://oborudow.ru/ro/body/chernyi-dym-iz-vyhlopnoi-truby-benzinovyi-dvigatel-dymit-vyhlopnaya-truba/

Cum e asta, "am gresit, da' de fapt uite aici aveam dreptate, desi nu stiu despre ce vorbesc"? 

Asta e informatia pe care te bazezi? Un site rusesc cu informatii din 1900 toamna si tradus cu google translate intr-o romana aproximativa?

Lasa masina omului in pace, ca e ok. 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mgi said:

Cum e asta, "am gresit, da' de fapt uite aici aveam dreptate, desi nu stiu despre ce vorbesc"? 

Asta e informatia pe care te bazezi? Un site rusesc cu informatii din 1900 toamna si tradus cu google translate intr-o romana aproximativa?

Lasa masina omului in pace, ca e ok. 

Ti-am dat dreptate o data dar sa stii ca tupeul nu tine loc nici de explicatii nici de cunostinte in domeniu. Daca vrei sa te faci util vino cu o explicatie "profi' in loc sa-mi atragi atentia...daca era masina ta poate mai intelegeam....nu cred ca am suparat pe nimeni cu nimic...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.