Jump to content

Anvelope standard vs modificate


germanco

Recommended Posts

Niciodată viteza “acului” nu este cea a cu GPS ului. 
 

Eu am codat sa mi arate digital si am codat sa imi arate real digitalul, iar acul l am lăsat sa arate standard, adică mai mult decât real.

 

la 100 km/hpe ac, viteza reala pe GPS sau pe digital este de 96 km/h. 
 

La orice mașina exista acest lucru. 
 

Daca ai 240km/h pe ac, ai undeva la 225 km/h in realitate. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/21/2022 at 5:39 PM, germanco said:

In cazul in care la un Bmw, tractiune spate (nu stiu exact daca are importanta) ai anvelope standard pe una din punti si anvelope de alte dimensiuni pe cealalta punte, unde ar trebui puse cele standard astfel incat viteza de la bord sa fie cea reala ?

Standard sunt alea care NU FAC ca TU sa depasesti viteza indicata de vitezometru. Adica alea care te impiedica sa spui alora de iti inregostreaza viteza si te amendeaza, ca tu in bord aaaveai alta viteza si ca ei au gresit. Asa ca pentru a fi in partea sigura a legii ramai la anvelopele care-s trecute pe stalpul masinii.

Restul sunt ambitii inutile. SAU risti sa pui "gume" prea mari si atunci o sa fii PREDISPUS sa uiti ca viteza reala este MAI MARE decat cea indicata in bord. De nimerit o sa fie greu sa o nimeresti; nu se merita!

Viteza e citita in general pe rotile tractoare ale masini. La 4x4 nu stiu exact.

 

Daca vrei sa impingi lucrurile la limita si stii toleranta IN CARE nu te amendeaza politia (autoritatile) pentru depasirea vitezei, foloseste un GPS; e suficient de precis ca sa iti dai seama unde exact te ard cu amenda... Dar asta e doar pe riscul tau.

Dupa cum vezi o sa lucrezi cu, cel putin doua "variabile" din care doar al treilea lucru ramane precis. Iti spun asta pentru ca am incercat ce vrei tu sa faci.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Eu de aia mi am codat sa mi arate pe digital real ca sa merg cu 59 km/h in localitate, deși pe ac este peste 60, un 61 km/h zic eu ca e pe ac. 
Dar niciodată nu m a oprit, chiar am vrut sa testez lucrul asta cu riscul de a ma opri. Inclusiv in Ungaria pe autostrada am încercat. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.