Jump to content

Probleme BM w


Recommended Posts

45 minutes ago, stefan bicioiu said:

Am fost la mecanic..spune ca ar fi rulmenții de la grup..

Been there, done that, in 2018 cand aveam X1. 
Nu e ceva greu de reparat, se reconditioneaza grupul. Asta daca sunt doar rulmentii. Daca s-a spart vreunul iar bilele ti-au rost/distrus dintii pinioanelor...nu prea mai e simplu. Sfat, nu mai merge cu ea, da grupul jos (sau mergi la mecanic sa ti-l dea jos) si trimite-l la reconditionat. 

In cazul in care vei vrea sa intrebi unde l-am facut eu, mie mi l-a facut un amic dar nu mai e in tara. Insa sunt multi care s-au apucat de reconditionari grupuri (cati sunt buni, nu stiu). Cu vechime si review-uri bune sunt cei de la Ubydeal / cutietransfer.ro dar nu pot zice nici da, nici nu pt ca nu am lucrat cu ei niciodata. Stiu doar ca fac asta de foarte multa vreme. 

Bafta!

P.S

Pe mine m-a costat 2200 lei in 2018, acum nu stiu ce preturi mai sunt.

Link to comment
Share on other sites

On 11/4/2022 at 5:38 AM, stefan bicioiu said:

Am un ,,suierat,,în partea din spate la un bmw 520,190 cp,automat..se aude ca și cum ar ,,decola,,la peste 30 km la ora..și asta doar când este în viteza..dacă o scot pe N. nu se mai aude..nu cred ca este de la rulment..poate fi de la grup?

Eu votez pentru rulmenti.

Ai schimbat uleiul in grup? ce ai gasit cand l-ai schimbat? Uzura multa, metal in el, in suspensie?

Poti sa incerci sa il barbotezi in prealabil, adica daca nu l-ai scos pe cel vechi, si sa vezi ce ulei iese. Asta ar fi un clar indicator ca ar fi rulmentii. Daca e doar negru, indreapta-te spre rulmenti..

Apoi daca o sa pui ulei nou zgomotul ar trebui sa se schimbe putin.

Mecanicul nu ti-a spus sa schimbi uleiul de proba?

Rulmentii fac zgomot de la 30-60 km/ora.

 

Edited by bimmer90f30
  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

Sustin ce a zis bimmer mai sus cu schimbatul uleiului. Adica ar fi mai ieftin sa o iei din aproape in aproape, chiar daca inseamna mai mult timp. 

Mai mult decat atat, un diferential sh ... este putina loterie, nu poti stii cum a fost exploatat si cat, etc.

Lasa si tu un VIN sau uita-te pe realoem ca sa stii exact ce diferential iti trebuie. 

Ca idee, din putinele informatii pe care le-ai furnizat, am cautat eu piesa si rezultatul primit este in snip-ul de mai jos. 

Daca am nimerit masina cum trebuie, sunt destule sh pe pieseauto.ro (atasat snip...ca idee).

 

Diferential dezmembrari.JPG

Diferential realoem.JPG

Link to comment
Share on other sites

Eu cand am schimbat din greseala, din pacate diferentialul la mine, m-am luat (babeste; de fapt am citit pe alte forumuri ce e de facut sa nu gresesc..) dupa numarul de suruburi de pe placa din spate a diferentialului si am luat raportul de transfer si PN din realoem si cu alea am cautat diferential. S-a potrivit perfect si l-am pus pe ala ca avea km mai putini... am unul de rezerva in garaj.

 

Uleiul ce se pune este 75W90, daca nu este diferential limited slip..

Edited by bimmer90f30
  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.