Jump to content

xdrive sau sdrive


RCLAUDIA

Recommended Posts

Pai ti-ai cam raspuns singura la intrebare. Gandeste-te la ce o sa folosesti masina, daca o vei plimba mai mult prin oras si din cand in cand in drum lung, sDrive. Daca esti impatimita a sporturilor de iarna si mergi des la munte si/sau pe teren semi-accidentat, xDrive. (nu-mi sariti in cap, cu anvelope bune si un RWD ajunge in multe locuri, sunt fan RWD de altfel, ziceam doar in ideea in care necesita o precautie extra un RWD pe pante mai abrupte acoperite cu zapada).

xDdrive vine cu cateva chestii in plus la intretinere, de la anvelope de un anumit tip si marime, pana la 2-3 chestii in plus ce necesita atentie la un moment dat(doua planetare extra, cutie de transfer).

Edited by VladE46
  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Corect, oras si iesit de 2 ori pe ani la munte sdrive cu gume dedicate ar trebui sa fie ok sigur tine si de sofer adica nu te bagi in toti nametii 🙂  . Xdrive daca stai mai pe la munte sau daca bagi multe ture la munte in zone unde nu prea trece plugul. Oricum in cazul sdrive daca ninge tare posibil sa lasi 1-2 zile masina pe dreapta pana se deszapezeste ( cum bine stim la noi iarna intotdeauna ne surprinde) 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, RCLAUDIA said:

Pentru siguranta e xdrive, ca si consum sdrive.

... pentru Timisoara? 18i sau 20i?

nu prea inteleg "siguranta = xdrive" ...

 

pentru Timisoara? si o roata ar fi suficient 🙂 ... bineinteles sDrive!

18i e suficient, ai deja aprox 100 CP/tona

 

cu ce vine la pachet xDrive:

  • mai grea masina (consum mai mult)
  • service/mentenanta mai scumpa

 

in afara de stat la munte unde ai 3-4 luni de iarna, nu exista motiv pentru xdrive

off-road la astfel de masini iese din discutie, 15 cm garda la sol e o gluma

la ce ierni avem in ultimii ani si cu caucioace de vara merge perfect 🙂

Link to comment
Share on other sites

tine cont ca tot ce insemana seria 1, x1, seria 2 si x2 sistemul xdrive este defapt un haldex, masina la baza este tot tractiune fata si transfera in functie de nevoie pe spate pana la 100%. asta nu este un lucru rau dar sa te asiguri ca ai o informatie corecta.

diferente notabile de consum nu mai exista nici pe xdrive de la seria 3 in sus, pe un sistem haldex nici nu as lua acest factor in calcul. (am avut G20 xdrive si acum am G22 cu propulsie si nu am observat diferente de consum)

eu as cauta in range-ul meu de pret masini si in caz ca gasesti cu xdrive, o iei drept bonus. legat de motorizari, ambele sunt ok mai ales pentru ce folosesti masina.

ti-o spune un om care a utilizat toate motorizarile pe benzina de la X1, X2 pana la Countryman (aceasi platforma toate), in varianta de 136 cp, 192 cp, 231 cp si 306 cp, motorul de 136 cp chiar este super ok si suficient de cele mai multe ori, depinde ce pretentii si ce nevoi/asteptari ai de la masina.

eu raman uimit ca ne bate 2023 la usa si inca mai exista discutii de genul cum ca pe tractiune integrala ai nevoie de anumite anvelope sau lucruri de genul, eu zic ca niste anvelope conforme si bune trebuiesc luate in calcul indiferent de tractiune/propulsie etc.

Link to comment
Share on other sites

@ckh legat de anvelope, da, pana si in 2023 BMW recomanda pt xDrive anvelope cu “*” si acelasi diametru(cu cateva exceptii) 😀 la asta ma refeream.

Acum sa vina cei care au/au avut xDrive si care au pus anvelope fara “*” si cutia lor de transfer n-a tipat. 🥰

 

Daca ai xDrive, anvelope ok, dar spre limita de uzura, mai merg un sezon sa zicem si tai una, cam trebuie sa le schimbi pe toate 4 daca vrei sa pui noi si sa n-ai probleme, altfel o sa fie prea mare diferenta de diametru intre roti/punti.

Edited by VladE46
Link to comment
Share on other sites

@VladE46nu ma refeream la anvelopele cu steluta, adica anvelopele OE, alea sunt necesare in momentul in care masina este in garantie, cand vorbim de anvelope nu trebuie sa tinem cont daca masina este cu propulsie, tractiune fata sau integrala, ele trebuie sa aibe acelasi profil si aceasi uzura indiferent, pentru siguranta ta, imi place ca toata lumea se gandeste daca se strica masina si nu la siguranta. bineinteles daca tai o anvelopa dupa 2 ani schimbi minim si cealalta anvelopa de pe aceasi punte, ideal toate 4 (nu doar daca e xdrive masina)

1 hour ago, wolf20 said:

Problema e ca bugetul e sub 10k

pana la haldex maldex e cale lunga..

nu am observat specificat bugetul

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.