Jump to content

se cauta E23 BMW Seria 7


Romulus

Recommended Posts

Ma bucur sa aflu ca inca exista pasionati interesati de seria 7 E23. Este - absolut nemeritat - una dintre cele mai ignorate platforme BMW.

Desi nu este exclus ca si in Romania sa existe exemplare in stare tehnica si estetica buna, ma astept ca numarul lor sa fie foarte mic, iar dintre acestea s-ar putea sa nu fie niciunul la vanzare. Fiind o masina care a reprezentat varful de gama la vremea ei, cu o caroserie care rugineste este relativ usor (ca si E12, E21 sau E24) si consumand mult combustibil, intretinerea a fost intotdeauna scumpa. De aceea, am convingerea ca majoritatea exemplarelor care au ajuns in Romania cu multi ani in urma au fost intretinute pe principiul minimei rezistente, cu improvizatii / adaptari / peticeli mai mult sau mai putin reusite. Ultima data cand am vazut un serie 7 E23 (cred ca 728i) care parea sa fie bine intretinut a fost acum vreo 4+ ani, parcat in fata unei vile dintr-o zona buna a orasului Targu Mures, oarecum aproape de gradina zoologica. Daca tin bine minte, avea culoarea albastru deschis.

Repet, nu exclud sa gasesti vreun unicorn pe undeva prin tara, dar, in principiu, s-ar putea ca piata occidentala sa fie singura sursa pentru un E23 in stare decenta.

 

Link to comment
Share on other sites

Aparent am gasit unul, cu posibilitati de expozitie. E nevoie de el pentru lansarea noului seria 7 in romania. Si bineinteles, ca @INTERCEPTOR stie pe cineva. 

Are in lucru multe masini, nu stiu cum rezolva cu impozitele...

image.jpeg

2560px-1998-2000_BMW_735i_(E38)_sedan_(2

Vad deseori un E38 parcat pe marginea drumului langa casa parintilor mei, si de fiecare data ma minunez ce frumos este, e negru, dar nu imi pot imagina ce pasiune trebuie sa ai sa intretii o asa masina si sa o faci sa mearga brici. (poza e doar de exemplu)

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Romulus said:

Aparent am gasit unul, cu posibilitati de expozitie. E nevoie de el pentru lansarea noului seria 7 in romania. Si bineinteles, ca @INTERCEPTOR stie pe cineva. 

Are in lucru multe masini, nu stiu cum rezolva cu impozitele...

image.jpeg

2560px-1998-2000_BMW_735i_(E38)_sedan_(2

Vad deseori un E38 parcat pe marginea drumului langa casa parintilor mei, si de fiecare data ma minunez ce frumos este, e negru, dar nu imi pot imagina ce pasiune trebuie sa ai sa intretii o asa masina si sa o faci sa mearga brici. (poza e doar de exemplu)

😻  Pe mine geamurile mari la o masina ma innebunesc.. cotetele astea sportive cu geamuri ca la avion ma scot din sarite. Intr-o zi o sa avem periscop in loc de geam la masina.. si ea va fi condusa de un mic AI, sau robotzel...     iar noi oamenii in anasamblu vom fi un pic mai t***i.. adica cu putere mentala, emotionala mult diminuata..

 

Masina aia e un salon de dans..., tehnologie a vremurilor apuse!

Exista ceva mai classy precum Cadillac-ul din vremea lui Elvis?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Frumoase vechiturile astea de e23. Am cateva salvate pe pc.

1981-735-1.thumb.jpg.c1094bd532947f60113ab054301275ae.jpg

Frumos exemplar + culoare deosebita.

201968742_4131283346925962_3722856525498465108_n.thumb.jpg.995f89d10bdabe06de0e9cecc4fdaeca.jpg

Cat de tehnologizata arata pentru varsta ei, superba consola centrala.

S8-bmw-serie-7-e38-1994-2000-l-apogee-du-luxe-bavarois-des-3-500-eur-639078.jpg.79a6d416bd6f8af63ebec9eaae1f9c69.jpg

Si ca tot venii vorba de e38 in culoarea mea favorita 🙂 opera de arta.

La e23 am vazut un clip pe youtube acu cateva luni, un nene prin SUA isi schimba plansa de bord ca era crapata si zicea ca cumparase ultima plansa de bord care mai era pe stock iar altele nu o sa se mai fabrice din discutiile la telefon cu astia de la BMW.

e38 nu cred ca e complicat de tinut in stare buna, mai ales cu motorul de pe 728i. Rugina o termina, daca la e39 sunt probleme, la e38 e x2 la capitolul rugina.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Itarachiu said:

Frumoase vechiturile astea de e23. Am cateva salvate pe pc.

1981-735-1.thumb.jpg.c1094bd532947f60113ab054301275ae.jpg

Frumos exemplar + culoare deosebita.

201968742_4131283346925962_3722856525498465108_n.thumb.jpg.995f89d10bdabe06de0e9cecc4fdaeca.jpg

Cat de tehnologizata arata pentru varsta ei, superba consola centrala.

S8-bmw-serie-7-e38-1994-2000-l-apogee-du-luxe-bavarois-des-3-500-eur-639078.jpg.79a6d416bd6f8af63ebec9eaae1f9c69.jpg

Si ca tot venii vorba de e38 in culoarea mea favorita 🙂 opera de arta.

La e23 am vazut un clip pe youtube acu cateva luni, un nene prin SUA isi schimba plansa de bord ca era crapata si zicea ca cumparase ultima plansa de bord care mai era pe stock iar altele nu o sa se mai fabrice din discutiile la telefon cu astia de la BMW.

e38 nu cred ca e complicat de tinut in stare buna, mai ales cu motorul de pe 728i. Rugina o termina, daca la e39 sunt probleme, la e38 e x2 la capitolul rugina.

E32 - acolo ai si M30 ai si protectie la rugina .  

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Romulus said:

Corect @VladE46 nu stiu cum a inteles @manole2000 ca vreau sa cumpar unul. Pentru lansarea G70, se doreste 2 zile un E23 pus in showroom. Sau ce-o mai fi. Dar am pus in legatura pe cineva cu un E23, sa speram ca s-a rezolvat. Voi inchide topicul imediat ce aflu daca au reusit ceva.

 

Asa e, ai fost si foarte clar. ironic evident. 

Link to comment
Share on other sites

"propunere" din primul post poate avea mai multe sensuri.

Posturile 3 si 4 ale colegilor duc spre cumparare:

"Repet, nu exclud sa gasesti vreun unicorn pe undeva prin tara, dar, in principiu, s-ar putea ca piata occidentala sa fie singura sursa pentru un E23 in stare decenta."

"In tara nu prea mai sunt sau nu la vanzare era acum 1/2 ani ceva pe la Timisoara in stare destul de rea din ce stiu, as zice sa cauti Spania/Italia acolo macar in teorie nu sunt probleme cu rugina."

Din moment ce nu le-ai atras atentia ca nu e cazul de cumparat se subantelege contrarul.

Link to comment
Share on other sites

On 11/25/2022 at 12:59 PM, bimmer90f30 said:

😻  Pe mine geamurile mari la o masina ma innebunesc.. cotetele astea sportive cu geamuri ca la avion ma scot din sarite. Intr-o zi o sa avem periscop in loc de geam la masina.. si ea va fi condusa de un mic AI, sau robotzel...     iar noi oamenii in anasamblu vom fi un pic mai t***i.. adica cu putere mentala, emotionala mult diminuata..

 

Masina aia e un salon de dans..., tehnologie a vremurilor apuse!

Exista ceva mai classy precum Cadillac-ul din vremea lui Elvis?

La o masina sport coupe in 2 usi,avem geamuri asa mari la portiere. Exemplu elocvent vezi oltcit si dacia sport

Ptr ceilalti scuze de offtopic

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.