Jump to content

Far transpirat f10


Recommended Posts

Revin cu o problema. In urma cu 2 ani am atins mașina in partea din fata și am zgâriat farul. Nu am avut probleme cu aburirea pana acum, când am desfăcut farul și m-am uitat la el, e puțin ciobit in partea de jos dar aburirea se produce prin spate ( in momentul in care a fost atins a fost împins iar carcasa neagră s-a crăpat)

farul este cu xenon adaptiv ( nu bi-xenon). 
as avea urmatoarea întrebare. Pe AliExpress găsesc sticla și partea din spate pe la 500-600 lei. 
pe olx găsesc multe anunțuri cu faruri goale și complete. Eu teoretic am nevoie doar de carcasa trebuie sa caut carcasa de la orice far sau Trebuie sa iau fix același model de far?

cum ați recomanda sa remediez problema? Far din dezmembrări cu xenon adaptiv 

carcasa de pe AliExpress și mutat conținutul actual

orice far de f10 din dezmembrări si mutat ce am eu ( dacă acest lucru e posibil) 

Și pe cine ați recomanda pentru aceasta procedura ? ( bucuresti sau constanta )

Link to comment
Share on other sites

Din cate mi-a zis un prieten ce imi e si mecanic si a analizat mai ok farul, mi-a zis ca fisurile din sticla fata nu influenteaza aceasta aburire dar in partea din spate e fisurat in zona de reglaj, iar daca ar baga mastic ar fi imposibil de reglat ulterior.

Sticla fata am gasit-o pe aliexpress cu vreo 160lei iar carcasa spate cu vreo 370 lei. Acum mai trebuie sa caut si pe cineva care ar stii sa faca acest transplant. 

Dar inainte de a comanda as dori sa stiu care ar fi cea mai buna alternativa, poate chiar cel recomandat sa faca aceasta manopera sa imi recomande o idee de cum il pot repara?

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, raresh19 said:

Din cate mi-a zis un prieten ce imi e si mecanic si a analizat mai ok farul, mi-a zis ca fisurile din sticla fata nu influenteaza aceasta aburire dar in partea din spate e fisurat in zona de reglaj, iar daca ar baga mastic ar fi imposibil de reglat ulterior.

Sticla fata am gasit-o pe aliexpress cu vreo 160lei iar carcasa spate cu vreo 370 lei. Acum mai trebuie sa caut si pe cineva care ar stii sa faca acest transplant. 

Dar inainte de a comanda as dori sa stiu care ar fi cea mai buna alternativa, poate chiar cel recomandat sa faca aceasta manopera sa imi recomande o idee de cum il pot repara?

Nu știu ce sa zic.. nu știu cum arată, însă eu m as băga, la mașina mea, sa sigilez la suprafața fisura aia si după lăsat farul cu capacele desfăcute cu un ventilator care sa bata câteva ore in el. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.