Jump to content

F11 - inchidere portbagaj din cheie


nutu_tim

Recommended Posts

Salutare tuturor.

vreau sa mentionez de la inceput ca legat de intrebarea mea, m-am informat deja si am citit cat am putut si gasit pe net, inainte de a intreba.

detin un f11 din 2014, cu dotari full. printre altele, recent am incercat sa codez pe masina optiunea de a INCHIDE portbagajul din cheie si de la butonul din interior.

de deschis se deschide normal, atat din cheie cat si de la butonul din interior, sau se mai poate deschide si cu piciorul, pe senzori. insa de inchis nu se inchide din cheie sau buronul din interior. daca vreau sa il inchid cu piciorul, se inchide normal. din butonul de pe usa portbagajului se inchide de asemenea normal.

am citit pe net ca trebuie codat sa se inchida din cheie/buton interior, ceea ce am si facut. nu este prima codare ce o fac la masina, restul au mers toate, insa aici desi in modulul de codare optiunile sunt active (on) portbagajul nu se inchide nici din cheie nici din butonul interior. Sunt toate 3 optiunile activate (on), atat din cheie cat si din butonul interior cat si optiunea aditionala.

Stie cineva de ce nu functioneaza? am incercat si sa apas lung butonul, si scurt, si o data, si de doua ori..trei ori..etc. nu functioneaza! la apasarea butonului se aude un click in mecanismul usii si atat.

inca odata repet, usa functioneaza normal, mecanismul nu este defect (din butonul de pe usa se inchide normal, din senzor la picior se inchide/deschide normal. 

aveti vreo idee?

multumesc anticipat, si un an nou fericit doresc tuturor!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Viper05 said:

Normal ca il are. 
 

mie mie se pare cam ciudat, eubunul zic ca ar trebui sa se inchida deschida din cheie by default, la mine asa e 

Adica daca apesi pe butonul de deschidere portbagaj se inchide ?

La al meu F11 nu merge. 

Link to comment
Share on other sites

On 1/1/2023 at 10:23 PM, Tavicu said:

Trebuie sa tii apasat butonul de inchidere pe toata perioada actiunii, pana se inchide portbagaju! 
 

Ai incercat asa si nu merge?

am incercat si asa. dupa cum spuneam, se aude ca un click la mecanism, si atat. chiar daca tin apasat mai departe, nu se intampla nimic, usa nu coboara.

On 12/31/2022 at 4:04 PM, RaYn3 said:

Nu mi-am dat seama din postarea ta, dar ai butonul de inchidere pe portbagaj? Daca da, atunci ar cam merge sa se inchida si din cheie sau din butonul de sub volan. 

am butonul pe portbagaj, desigur. si butonul din habitaclu. de deschis se deschide din cheie si habitaclu, de inchis se inchide doar din butonul de pe usa portbagajului, sau la senzor (cu piciorul, din exterior)

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, nutu_tim said:

am incercat si asa. dupa cum spuneam, se aude ca un click la mecanism, si atat. chiar daca tin apasat mai departe, nu se intampla nimic, usa nu coboara.

am butonul pe portbagaj, desigur. si butonul din habitaclu. de deschis se deschide din cheie si habitaclu, de inchis se inchide doar din butonul de pe usa portbagajului, sau la senzor (cu piciorul, din exterior)

Salut, ori nu ai codat bine ori e defect mecanismul, Ista ce zice, ai ceva erori?

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Ali said:

Salut, ori nu ai codat bine ori e defect mecanismul, Ista ce zice, ai ceva erori?

erori nu am, este totul ok. si mecanismul cred ca e ok, tehnic. daca ar fi defect ma gandesc ca nu s-ar deschide/inchide la senzor - picior.

codarea la fel, eu zic ca e ok, cel putin asa arata, toate cele 3 optiuni din meniul de codare sunt pe ON.

in fine, o las asa cum e. nu este un capat de lume, cand am mainile ocupate, il deschid/inchid la picior si gata.

mersi oricum pentru comment.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.