Jump to content

Ce reprezinta cifra?


diamondtree

Recommended Posts

3 hours ago, redog4dy said:

Salut, 400, este range-ul pe care îl ai în momentul de față cu motorina din rezervor. 

De fapt e mai mult range-ul la consumul pe care-l ai in prezent, aproape de 800Km. Doar ca nu-ti arata maximul si cumva doar mijlocul scalei. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, daddy0307 said:

off  topic

400 e numar, nu cifra.

Deci, luand-o metodic, numarul 400 reprezinta numarul de chilometri 🙈 pana nu mai ramane carburant in rezervor. Aceasta valoare poate varia in functie de cat de greu ne este piciorul pe acceleratie. La circa 100 de km ramasi bate gongul din masina sa zica, ca trebuie re-alimentat.

Adjudecat. 🙈🙉🙊

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Facepalm 2
Link to comment
Share on other sites

In alta ordine de idei, daca alimentez full, arata 400, daca rezervorul este la jumatate, arata 400, daca este la sfert, arata 400. Deci cifra 400 ramane constanta.

1 minute ago, bimmer90f30 said:

@diamondtreeare dreptate de data asta.

Cifre sunt de la 1 la 9. Numere sunt restul.

Esti sigur?

https://sin0nime.com/dex/index.php?m=0&cheie=Cifra

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, diamondtree said:

In alta ordine de idei, daca alimentez full, arata 400, daca rezervorul este la jumatate, arata 400, daca este la sfert, arata 400. Deci cifra 400 ramane constanta.

Asta ai inteles tu?

Nu, de obicei (adica cand totul functioneaza corect in masina, fara erori..) exista o estimare ..standard pentru consumul masinii pe plin si aceasta e mult mai mare decat cand rezervorul este jumate sau trei-sferturi. E chiar asa de greu..?

6 minutes ago, diamondtree said:

In alta ordine de idei, daca alimentez full, arata 400, daca rezervorul este la jumatate, arata 400, daca este la sfert, arata 400. Deci cifra 400 ramane constanta.

Esti sigur?

https://sin0nime.com/dex/index.php?m=0&cheie=Cifra

Poate ti-a scapat intrebare ca asta:

https://www.shtiu.ro/care-este-diferenta-dintre-cifra-si-numar-1056.html

Pana si eu am gresit. Am uitat de 0, zero..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, bimmer90f30 said:

Asta ai inteles tu?

Nu, de obicei (adica cand totul functioneaza corect in masina, fara erori..) exista o estimare ..standard pentru consumul masinii pe plin si aceasta e mult mai mare decat cand rezervorul este jumate sau trei-sferturi. E chiar asa de greu..?

Rage-ul este separat daca asta vrei sa spui. Daca apesi pe butonul BC, deasupra lui 400 apare range-ul. Poate nu ai inteles tu.

9 minutes ago, bimmer90f30 said:

Asta ai inteles tu?

Nu, de obicei (adica cand totul functioneaza corect in masina, fara erori..) exista o estimare ..standard pentru consumul masinii pe plin si aceasta e mult mai mare decat cand rezervorul este jumate sau trei-sferturi. E chiar asa de greu..?

Poate ti-a scapat intrebare ca asta:

https://www.shtiu.ro/care-este-diferenta-dintre-cifra-si-numar-1056.html

Pana si eu am gresit. Am uitat de 0, zero..

Da ok. Sa iei legatura cu cei de la DEX.  Sa modifice conform specificatiilor tale.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, diamondtree said:

Rage-ul este separat daca asta vrei sa spui. Daca apesi pe butonul BC, deasupra lui 400 apare range-ul. Poate nu ai inteles tu.

Omule, eu nu am masina  cu bord ca ala.. eu iti explic cum functioneaza in/de principiu.

Ca apesi nu's ce buton nu pot sa spun. Dar ti-au spus si altii..

eu am completat si ma indoiesc ca gresesc.

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, bimmer90f30 said:

Omule, eu nu am masina  cu bord ca ala.. eu iti explic cum functioneaza in/de principiu.

Ca apesi nu's ce buton nu pot sa spun. Dar ti-au spus si altii..

eu am completat si ma indoiesc ca gresesc.

Bine boss. Apreciez.

Mai astept si alte pareri.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, diamondtree said:

Da ok. Sa iei legatura cu cei de la DEX.  Sa modifice conform specificatiilor tale.

DEX-ul e mai tanar decat informatia asta pe care o cred demn de retinut:

"Cifrele arabe provin din India și nu din Arabia, așa cum crede multă lume. Cu 3000 de ani i. d. Hr., locuitorii din Valea Indului foloseau un sistem zecimal bazat pe aceste cifre (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9) ." 

..sistem ZECIMAL bazat pe cifre, inca de atunci..

dar, sa vorbim despre masini mai mult decat despre o simpla eroare..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, bimmer90f30 said:

DEX-ul e mai tanar decat informatia asta pe care o cred demn de retinut:

"Cifrele arabe provin din India și nu din Arabia, așa cum crede multă lume. Cu 3000 de ani i. d. Hr., locuitorii din Valea Indului foloseau un sistem zecimal bazat pe aceste cifre (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9) ." 

..sistem ZECIMAL bazat pe cifre, inca de atunci..

dar, sa vorbim despre masini mai mult decat despre o simpla eroare..

Ok. Ramane ca tine.

  • Haha 1
  • Fara comentarii 1
Link to comment
Share on other sites

Este un fel de range, da. Insa, 400 ramane mereu neschimbat. Indicatorul acela iti spune ceva (oarecum) similar cu ce-ti indica nivelul din rezervor, doar ca in KM:

1/2 rezervor = 400km (range)
1/1 rezervor = 800 km (range)


Dar depinde de felul in care mergi cu masina, ca se poate cu un rezervor full sa-ti urce acel nivel pana la 400 doar 🙂

Deci acel 400 nu o sa dispara, doar te ajuta sa vezi ca de acolo in jos scazi sub 400 de km de mers cu masina in functie de ce ai in rezervor. 
Sper sa fie cat de cat clar ce am zis.

Edited by Edwin
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Edwin said:

Este un fel de range, da. Insa, 400 ramane mereu neschimbat. Indicatorul acela iti spune ceva (oarecum) similar cu ce-ti indica nivelul din rezervor, doar ca in KM:

1/2 rezervor = 400km (range)
1/1 rezervor = 800 km (range)


Dar depinde de felul in care mergi cu masina, ca se poate cu un rezervor full sa-ti urce acel nivel pana la 400 doar 🙂

Deci acel 400 nu o sa dispara, doar te ajuta sa vezi ca de acolo in jos scazi sub 400 de km de mers cu masina in functie de ce ai in rezervor. 
Sper sa fie cat de cat clar ce am zis.

https://f10.m5post.com/forums/showthread.php?t=1714348

Corect ce ai explicat.

Ms.

  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Edwin said:

Sper sa fie cat de cat clar ce am zis.

Daca ceea ce ai vrut sa spui este ca acel 400 reprezinta de fapt jumatea rezervorului (pentru ca ramane neschimbat pana indicatia trece de jumatate; bara care indica nivelul dedesubt!) cand mai poti face estimativ desigur 400 de km, atunci am inteles cu totii.

Asta daca valoare ramane neschimbata pana la jumatate din rezervor, nu e range, e indicatie de jumatate de rezervor si cati km mai poti face, normal, ne-garantat; doar o valoare, sa fie..

 

@diamondtreein poza din link-ul pus e mai mult decat de sub-inteles ca sageata, pompa de carburant si numarul de km "spune" cati km/mile.. se pot sa face pana la urmatorul plin.      Exact ce iti spuneam mai sus.. (daca aia era curiozitatea daca e range sau nu). Evident ca e range.    Calc-o pe pedala si apoi calculeaza cati km ai facut de la plin la gong.. ( +100, adica cati ar mai ramane..) si o sa vezi ca NU ARE CUM sa iasa ce a fost scris acolo. Daca iese de valoarea aia esti pe bravo, ca ai condus economic.

@diamondtree Curiozitatea mea acum e, in poza din topic,  ce reprezinta punctul ala rotund de pe bara aia? Se misca pe bara in functie dupa cum accelerezi? Ala ar putea fi un indicator despre cum poti sa faci economie..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, bimmer90f30 said:

Daca ceea ce ai vrut sa spui este ca acel 400 reprezinta de fapt jumatea rezervorului (pentru ca ramane neschimbat pana indicatia trece de jumatate; bara care indica nivelul dedesubt!) cand mai poti face estimativ desigur 400 de km, atunci am inteles cu totii.

Asta daca valoare ramane neschimbata pana la jumatate din rezervor, nu e range, e indicatie de jumatate de rezervor si cati km mai poti face, normal, ne-garantat; doar o valoare, sa fie..

 

@diamondtreein poza din link-ul pus e mai mult decat de sub-inteles ca sageata, pompa de carburant si numarul de km "spune" cati km/mile.. se pot sa face pana la urmatorul plin.      Exact ce iti spuneam mai sus.. (daca aia era curiozitatea daca e range sau nu). Evident ca e range.    Calc-o pe pedala si apoi calculeaza cati km ai facut de la plin la gong.. ( +100, adica cati ar mai ramane..) si o sa vezi ca NU ARE CUM sa iasa ce a fost scris acolo.

@diamondtree Curiozitatea mea acum e, in poza din topic,  ce reprezinta punctul ala rotund de pe bara aia? Se misca pe bara in functie dupa cum accelerezi? Ala ar putea fi un indicator despre cum poti sa faci economie..

Punctul se mișcă. La talpă grea spre stânga, la mers normal ușor spre dreapta. Punctul nu apare decât cu navigație setată spre o destinație.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, diamondtree said:

la mers normal ușor spre dreapta

la dreapta faci economie, la stanga nu, adica daca cel mai mult timp sta spre dreapta, asta se intampla pe autostrada, cat mai spre dreapta, cu atat mai multa economie se face.

Cea mai buna economie se face pe pilot automat si evident modul efficient dynamic, nu conteaza cate dealuri sau vai cobori. In aceleasi conditii doar motorul si DDE-ul pe pilot stie cat sa traga din rezervor si sa arda.. noua nu o sa ne iasa niciodata. Am testat.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.