Jump to content

Multiple erori ale mașinii în urma încercării de conectare a unui subwoofer


Recommended Posts

Salutare!

În seara de revelion am montat un subwoofer pe un bmw seria 1 118d 2006 122cp.

Problema este ca,în urma conectării subwooferului au apărut martorii airbag,centuri de siguranță, frână de mana ,și nu mi mai arata nici nivelul motorinei:)

Nici ceata spate stânga nu mai funcționează. 

Țin sa menționez ca nu am creat vre un scurt circuit nicăieri.

Aveți idee care ar fii problema?

Am fost la service pentru diagnoza iar acolo nu au găsit nimic,totul este bine panoul de siguranțe nu prezintă siguranțe arse sau lipsa.

Cei de acolo mi au făcut programare pe luni ,dar sunt stresat și poate ma mai calmez în urma sfaturilor și informațiilor dumneavoastră.

Cei de acolo au spus ca e posibil sa fie vinovat computerul de confort,am uitat sa menționez mai sus ca nici centralizarea ușilor nu mai funcționează nici din cheie,nici de la butonul din mașină.

Mulțumesc anticipat!!

 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, robi18 said:

În seara de revelion am montat un subwoofer pe un bmw seria 1 118d 2006 

(...)

Țin sa menționez ca nu am creat vre un scurt circuit nicăieri.

Aveți idee care ar fii problema?

Problema este ca, calculatorul masinii a considerat ca adaugarea unui alt aparat.., fie el si un doar un subwoofer.. reprezinta o anomalie si ca atare a reactionat prin erorile care le mentionezi.

Scoate subwooferul. Cauta pe cineva cu un program de diagnoza numit ISTA. Acel program va sterge toate erorile si apoi vezi daca totul revine la normal. Nu folosi altceva daca vrei diagnoza si erori citite corect cat timp ai bmw.

Tu, nu te-ai comsultat cu nimeni asa mai priceput, cu, ceva experienta in conectarea echipamentelor audio pe masina!? Nu te juca cu instalatia electrica a masinii chiar si numai pe partea audio,, ca se poate aju ge si mai rau..

Masinile, da de prin 2000 incoa nu mai sunt asa simple cum cred unii!

Las-o asa si mergi la un meserias pe care sa il platesti cat face sa iti puna pe masina ce vrei.

Se pare ca noaptea dintre ani nu ti-a fost prea reusita.. 

Sa nu uit sa spun si ceva despre audio in BMW. E greu de adaugat doar un sunwoofer intr-un bmw si sa fii tu si poate altii multimit de fapta, din punct de vedere audio...au avut grija de asta injinerii audio de la bmw sa il faca sa sune suficient de mediocru (ma refer la modelele ordinare..) ca sa nu poti sa adaugi decat dupa ce cheltuiesti suficient.. 😉

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Thanks 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, v@sy said:

La modelele E, F chiar nu e deloc greu sa modifici sistemul audio. Trebuie doar sa stii ce faci.

Probabil nu te-ai adresat direct mie, dar zic ca pana vine OP cu mai multe detalii despre ce a facut.., poate nu e rau sa explici cat de usor e sa modifici sistem adio la un E90 pentru inceput.

Asa in linii mari.

Daca mergi pe varianta "plug and play", desigur ca e cea mai usoara. 

Eu iti dai un sistem "clasic" (Professional HU) cu sase difuzoare, sub scaune usi fata si usi spate, toate alimentate din bord. Ce modificari pot fi facute usor, daca stim ce facem cum zici tu (sa invete si OP eventual)?

Avem tot spatiu aici pana vine OP inapoi. 😉

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Nu ma refer la varianta plug&play. E nevoie de o schema electrica, un pinout, etc. Nu se fac astea asa din cap, trebuie documentatie sa vezi unde te legi cu alimentarea, de unde iei semnal audio, remote, etc. 

Iar becurile aprinse in bord pot fi conflicte aparute in urma montarii si instalarii necorespunzatoare a instalatiei electrice.

E foarte probabil sa aiba probleme de comunicare intre module, mai ales ca nu functioneaza unele elemente.

O diagnoza cu Ista va afisa concret erorile.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, v@sy said:

Nu ma refer la varianta plug&play. E nevoie de o schema electrica, un pinout, etc.

@v@sy, e muult mai complicat decat poti sa iti imaginezi! Mai ales daca alegi ALTA varianta decat Plug'n Play! Scheme electrica si pinout e ... 

Nu ma adresez tie ci, celor care cred ca se pot aventura cu, ceva semnal (audio) de nivel mic ..care cred ca stiu ce fac.

Nu ai nici cea mai mica idee cata interferenta poate sa fie in cablurile de alimentare, da de alimentare, ca si in cele de semnal mic!

Ca sa scap complet de interferente a trebuit sa investesc intr-o sursa de tensiune cu izolare totala fata de alimentarea din masina! 

Daca nu scoti HU si sa pui altceva mai bun, nu poti avea semnal de nivel constant pe toate frecventele audio (decat daca codezi..) dar si atunci ai semnal de nivel mare, deci iti trebuie transformatoare din nou pe iesire..

 

Ti se duc PDC-ul, comenzile de pe volan daca scoti HU...

Sa zic ceva de modelele (Euri, Furi.. toate) care au "display" pe bord? Ce mai afiseaza ala daca nu schimbi tot?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Nu ma refer la inlocuiesti HU cu ceva aftermarket pt ca dupa cum bine ai spus pierzi multe functii. Se mentine HU original.

Am facut sisteme custom pe E6x dar totul integrat Oe dar cu scheme electrice, pinout, etc si functional din toate punctele de vedere. 

Fara scheme electrice NU te apuci de treaba. Mai ales ca risti sa strici comunicarea dintre module. Sunt fire de comunicare pt Can_high, Can_low, Lin, care daca tai si legi dupa cum crezi iti dai singur de lucru.

Am mai zis. Ce vrea initiatorul topicului sa faca e foarte simplu, dar nu pentru oricine.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, bimmer90f30 said:

Problema este ca, calculatorul masinii a considerat ca adaugarea unui alt aparat.., fie el si un doar un subwoofer.. reprezinta o anomalie si ca atare a reactionat prin erorile care le mentionezi.

Scoate subwooferul. Cauta pe cineva cu un program de diagnoza numit ISTA. Acel program va sterge toate erorile si apoi vezi daca totul revine la normal. Nu folosi altceva daca vrei diagnoza si erori citite corect cat timp ai bmw.

Tu, nu te-ai comsultat cu nimeni asa mai priceput, cu, ceva experienta in conectarea echipamentelor audio pe masina!? Nu te juca cu instalatia electrica a masinii chiar si numai pe partea audio,, ca se poate aju ge si mai rau..

Masinile, da de prin 2000 incoa nu mai sunt asa simple cum cred unii!

Las-o asa si mergi la un meserias pe care sa il platesti cat face sa iti puna pe masina ce vrei.

Se pare ca noaptea dintre ani nu ti-a fost prea reusita.. 

Sa nu uit sa spun si ceva despre audio in BMW. E greu de adaugat doar un sunwoofer intr-un bmw si sa fii tu si poate altii multimit de fapta, din punct de vedere audio...au avut grija de asta injinerii audio de la bmw sa il faca sa sune suficient de mediocru (ma refer la modelele ordinare..) ca sa nu poti sa adaugi decat dupa ce cheltuiesti suficient.. 😉

Nu știu cum as putea sa găsesc pe cineva cu acel tip de tester în bacau:))

 

8 hours ago, redog4dy said:

Subscriu la ce zice @bimmer90f30, din ce am auzit la bmw de regulă e cel mai greu să adaugi/să modifici muzica. 

Ai umblat la baterie/capsa pirotehnică? Ar putea avea sens centurile, airbag, frâna de mână, nu știu dacă și nivelul motorinei. 

Da am deconectat acel ansamblu din plastic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.