Jump to content

Baterie 530e - 2019


_radu_

Recommended Posts

Mie nu imi este clar cu functioneaza aceste plug in.

 

Sa presupunem ca plec la un drum de 300km. Merg forta in modul hybrid. Bateria ar trebui sa se descarc, nu? Mai recupereaza ea ceva curent la franare etc, insa insignifiant, ma gandesc.

Dupa ce  se descarca bateria, practic raman doar cu motorul termic in actiune si cu 300kg de balast inutile de la tot hardware-ul electric.

 

Intuiesc bine?

  • De acord! 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, bimmer90f30 said:

Las' ca m-am uitat eu. E de vis masina, daca ai bani. Nu e ca tancu' ... pui destule in portbagaj. E drept ca e al naibii de lunga.. 

Si fiind hibrida, chiar nu am dinti impotriva unei hibride. 

Vezi ca aia tre' service..

Nu merge la bordură. 😀

Link to comment
Share on other sites

@wolf20 pe cat vrei sa pariem ca o masina din 2019 (pentru mine) NU FACE MARE DIFERENTA fata de una din 2005!!

Edit: pt @wolf20, sunt MARI sanse sa ma dau la un hibrid diesel din 2019. Mai astem sa ii scada pretu' ca nu imi permit nimic sub 100-150k km, adica atunci cand probabil bateria lor e cam moarta si are nevoie de alta noua.. (asta e viata)

Difera doar durerea de cap care e mai mare evident. E cam tarziu/greu pentru tine sa te intorci in trecut sa-l intelegi mai intai, tinere...

Pana una-alta lasand la op parter ce fac eu cu masinile mele, tu ramai regele ne-incoronat al trolling-ului pe acest forum. 😉  Imi pare rau ca nu am fost primul sa o zic. 😉

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, bimmer90f30 said:

@wolf20 pe cat vrei sa pariem ca o masina din 2019 (pentru mine) NU FACE MARE DIFERENTA fata de una din 2005!! 

Difera doar durerea de cap care e mai mare evident. E cam tarziu/greu pentru tine sa te intorci in trecut sa-l intelegi mai intai, tinere...

Pana una-alta despre ce fac eu cu masinile mele tu ramai regele ne-incoronat al trolling-ului pe acest forum. 😉  Imi pare rau ca nu am fost eu primul sa o zic.

Te cred, că și eu sunt pescar..😄

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, edit said:

Mie nu imi este clar cu functioneaza aceste plug in.

 

Sa presupunem ca plec la un drum de 300km. Merg forta in modul hybrid. Bateria ar trebui sa se descarc, nu? Mai recupereaza ea ceva curent la franare etc, insa insignifiant, ma gandesc.

Dupa ce  se descarca bateria, practic raman doar cu motorul termic in actiune si cu 300kg de balast inutile de la tot hardware-ul electric.

 

Intuiesc bine?

Suntem diferiți,și avem nevoie/utilizări diferite ale mașinilor. Mi se pare ideală pentru cineva care are unde sa încarce și se fâțâie mult prin oraș.

Faptul că tu mergi mult/mai mult extraurban înseamnă că nu ți s-ar potrivi acest gen de motor ție,nicidecum că nu este eficient sau că nu are logică construcția acestuia,cum încerci să insinuezi.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Beam We said:

Suntem diferiți,și avem nevoie/utilizări diferite ale mașinilor. Mi se pare ideală pentru cineva care are unde sa încarce și se fâțâie mult prin oraș.

Faptul că tu mergi mult/mai mult extraurban înseamnă că nu ți s-ar potrivi acest gen de motor ție,nicidecum că nu este eficient sau că nu are logică construcția acestuia,cum încerci să insinuezi.

Tu, pw ce te bazezi cand spui ca masina asta hibrida nu e buna pentru drumuri lungi? Vino cu, ceva dovezi. Sunt aici utilizatori care in trecut s-au declarat foarte multumiti de un hibrid, da chiar motorul de 3 litri ca autonomie incat chiar mie mi-a parut rau ca altcineva la ..o intrebare am recomandat un x1  cand probabil mai intelept era un  hibrid.. ca acea persoana merge destul de mult in oras dar iesea si la drum lung cu aceiasi masina. 

Link to comment
Share on other sites

 

E de domeniul evidentului că range ul electric  relativ mic,de 50-70 km,e conceput pentru utilizarea urbană,pentru a fi cât mai econom in ceea ce privește consumul de benzină.

Poți merge liniștit cu acest hibrid si extraurban, dar ce relevanță are la drum de sute,mii de km range ul electric?

Dacă dai bani pe acest hibrid cred că ar trebui să îl utilizezi cu preponderență urban,altfel nu vad sensul să dai atâția bani pe un plug in și tu să mergi in exterior,unde s ar descurca foarte bine și motorul cu combustie,care are un preț de achiziție mai mic.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Beam We said:

Poți merge liniștit cu acest hibrid si extraurban, dar ce relevanță are la drum de sute,mii de km range ul electric?

el spunea ca are relevanta in sensul rau ca dupa ce golesti bateria cari 3 oameni zdraveni degeaba in portbagaj si consumi mai mult combustibil

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.