Jump to content

M3 Competition G80 Isle Of Man Green


cristy7610

Recommended Posts

Presupun ca ai vazut prima oara modelul pe carwow, pentru mine e cam singurul canal youtube digerabil, si unde poti vedea modele de genul asta.

Cand ai timp, mi-ar placea sa imi raspunzi si mie la niste curiozitati profane (nu cred ca voi avea curand ocazia sa conduc asemenea model):

 

-scaunele nu sunt prea tari/inconfortabile?

-care sunt defectele unei asemenea masini (din punctul tau de vedere).

-se simte o reducere a zgomotului interior, avand optiunea geamuri fata pentru izolare fonica?

 

Multumesc, si multe plimbari placute.

  • Love BMW 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult băieți! Sczue ptr ca nu va răspund la fiecare🙏

Legat de confortul scaunelor, aici va spun din start ca depinde foarte mult de cât de greu ești:)) adică inaltime/Kg.

De ce spun asta : am prieteni care cântăresc peste 80kg, 1.80 înălțime iar urcatul-cobaratul  este destul de greoi din cauza lateralelor care sunt foarte înalte. În cazul meu, 1.74 și 72kg( slabanog) scaunele astea sunt mănușă, intratul-iesitul din mașină îl fac fără nicio problema.Repet, dacă ești mai plinuț scaunele astea nu sunt ptr tine, din cauza asta sunt atâtea opinii pro și contra legate de ele.Daca v-as spune ca nu am stat în nicio mașina pana acum care sa îmi ofere senzația de siguranta și comfort veți spune ca exagerez...Am vrut atât de mult aceste scaune încât nu m-a interesat confortul, practic a fost un blind buy.M-am mai urcat în G80-uri dar nu aveau aceasta optiune, iar prima data când le-am testat a fost la Bavaria Băneasa, undeva la începutul lui Noiembrie. Când am aflat ca sunt expuse  am dat imediat o fuga acolo și astfel mi-am dat seama ca am facut o alegere foarte bună, în pofida celor care m-au descurajat și îndemnat sa renunț la ele, practic interiorul e altceva datorita lor.

Nu mai zic de prețul.lor actual...pe forumuri de US doua scaune carbon se dădeau și cu 23k USD tocmai din cauza ca sunt foarte greu de adăugat la opțiuni.

Initial când am configurat-o aceasta opțiune a fost cea mai importantă,  dar după 7 luni de așteptare fără ca mașina sa între în producție din cauza indisponibilității lor, la indemnul dealerul-ui am renunțat la ele, sperând sa primesc o data cu întrarea ei în producție, dar fără niciun efect.Intre timp am luat legătura și cu un dealer BMW  Germania care mi-au garantat ca in maxim 4 luni am mașina exact cu opțiunile care le vreau și am fost pe punctul sa îmi retrag banii și sa merg pe mana nemților,  dar tot raul spre bine pot spune...Băiatu de la Bavaria, cel care  s-o ocupat de comanda mea a reușit sa facă o ghidușie, adică exact când mașina a prrimit nr de producție, atunci a modificat opțiunea scaunelor standard cu cele din carbon și fabrica a aprobat modificarea...chiar nu ma așteptăm să meargă schema asta, jos pălăria ptr asta.

Acum, când privesc în urma pot spune ca a meritat așteptarea.

Legat de ce nu îmi place la ea: 

Pai, e prea safe...adică nu prea simți viteza, dacă prinzi drum liber și bun, ajungi la 200 fără sa realizezi, iar felul cum o controlezi când vrei sa piarda aderenta sa zicem ca vrei sa plece spatele(RWD) cred ca și nevasta-mea o poate redresa.Comparativ cu seria F, este mult mai controlabilă iar aici e cu du-te-vino, adica ptr unii e un lucru bun, ptr altii nu...Sincer, la 335 aveam undeva la 420cp iar când o calcam simțeam ca face viteza, aici nu iti dai seama, sau cel puțin eu încă nu m-am obișnuit cu ea la capitolul asta.Transmisia e atât de intuitiva, încât ramai masca, schimba instantaneu dar nu e atât de brutala cum era pe F-uri..Acolo simțeai ca vrea sa te omoare la orice secundă, aici e orientata ca să te tina în viața și sa o duci la limite fără ca să mierlesti  :)))

Poate ca la senzația asta contribuie și insonorizare, sistemul X-drive, frânele.  suspensia, .totul e calculat sa te scoată dintr-o situație nasoala când șoferul e pe dinafară....Chiar ieri am ieșit pe un drum cu încă doi prieteni, undeva prin Munții Dobrogei, drumul fiind liber ne-am dat puțin mai tare pe coclaurile alea...ce pot spune e ca nu m-a făcut de ras cu toate ca sunt mașini mai puternice, softuri...adică când o calc, se duce bine de tot.

IMG_20230120_22794.jpg

IMG_20230120_22461.jpg

  • Like 1
  • Love BMW 6
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, chitsro said:

frumoasa, sa te bucuri de ea. Eu tot asteptam sa iasa 335u la vanzare :))) 

Mulțumesc, 335-ul a fost scos la vânzare ptr câteva zile și pot spune ca am primit multe oferte la ea, dar într-un final a rămas tot în oraș, noul proprietar fiind un prieten care mi-a făcut o oferta de nerefuzat.

Ptr ca mașina asta a însemnat foarte mult ptr mine, am ales sa pun numerele care sa îmi amintească de ea.

IMG_20230120_7396.jpg

Link to comment
Share on other sites

sa o stapanesti sanatos  f frumoasa , deosebita prin prezenta si culoare , scaunele sunt clar o preferinta , tableta din bord imi pare cel mai nepotrivit aspect la masina asta care avea bordul asa frumos , tot cochetam cu M4 si pt ca l-am si testat imi parea perfect interiorul . Probabil ca te obisnuiesti si cu tableta aia lunga si trantita in bord dar per total imi parea mult mai potrivita varianta bordului anterior . Cel mai probabil Xdrive iti da senzatia de siguranta maxima si ceva mai putin fun , oricum motorizarea asta si 500 + hp e varianta perfecta , peste deja e alta gama , V8 si alte costuri . Njoy !

Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa masina, interiorul este PERFECT!

Am si eu cateva intrebari cand apuci sa raspunzi te rog.

Masina mea urmeaza sa fie livrata in Februarie, si eram curios cat a durat inmatricularea masinei tale? Te-au ajutat aia de la BMW centru sau ai facut-o tu?

Pe langa asta, sunt interesat cat a costat PPF-ul pentru masina full si unde l-ai facut. Ai aplicat si tratament ceramic pe langa PPF sau nu ai vrut sa faci asta?

Acum ca ai folie PPF pe masina, unde iti speli masina? La un self-service singur sau ai vreo spalatorie? Presupun ca trebuie sa fie mult mai atent acum ca ai folie pe masina ca sa nu o dezlipesti, nu?

Nu am avut experienta cu PPF-ul pana acum, si vreau sa ma documentez pana imi ajunge masina.

Multumesc!

 

Edited by grom
  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, grom said:

Foarte frumoasa masina, interiorul este PERFECT!

Am si eu cateva intrebari cand apuci sa raspunzi te rog.

Masina mea urmeaza sa fie livrata in Februarie, si eram curios cat a durat inmatricularea masinei tale? Te-au ajutat aia de la BMW centru sau ai facut-o tu?

Pe langa asta, sunt interesat cat a costat PPF-ul pentru masina full si unde l-ai facut. Ai aplicat si tratament ceramic pe langa PPF sau nu ai vrut sa faci asta?

Acum ca ai folie PPF pe masina, unde iti speli masina? La un self-service singur sau ai vreo spalatorie? Presupun ca trebuie sa fie mult mai atent acum ca ai folie pe masina ca sa nu o dezlipesti, nu?

Nu am avut experienta cu PPF-ul pana acum, si vreau sa ma documentez pana imi ajunge masina.

Multumesc!

 

Mulțumesc mult!

Înmatricularea a durat aproximativ 2 săptămâni, adică sa trec de la nr roșii la cele normale.Daca te referi la timpul de când a ajuns masina la dealer pana când am putut sa plec cu ea, a durat undeva la 3 zile.

Masina e luata pe leasing(BT Leasing) iar ptr obținerea numerelor roșii plus cartea mașinii a intrat în sarcina dealerul-ui respectiv Bavaria Constanța, iar de numerele preferențiale(finale) plus talon s-au ocupat cei de la BT Leasing.

PPF-ul l-am pus la Race Box(Pirelli World Bucuresti) și m-a ajuns 3700€(acoperire integrala, folie speciala ptr parbriz, folie interior display.Comparativ cu pretul cerut in Constata de 4500€ doar ptr exterior, eu zic ca e ok.

Masina o spăl personal la garaj, câteodată o mai spăl și la self-service.Folia asta, respectiv STEK vine din fabrica cu tratament ceramic și self healing, nefiind nevoie sa mai aplici ceva la ea.

IMG_20230121_36640.jpg

  • Like 1
  • Love BMW 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Romulus said:

Imi place culoarea, este spectaculoasa, pacat ca se cheama ca insulele alea ale nimanui, de care ne amintesc doar mortii din celebrul circuit... 

🤡

Glumesc, insulele man sunt super si cursa e dementiala.

Dacă mi-ar fi spus cineva în urmă cu ceva timp ca îmi voi lua masina verde, ptr nimic in lume nu as fi crezut, dar niciodată sa nu spui niciodată.

Culoarea asta nu am vazut-o live, m-am bazat doar pe feedback-ul, pozele și videoclipurile  celor care o aveau deja, inclusiv Shmee :)) dupa cum a spus colegul mai sus.

Majoritatea  spuneau același lucru: pozele nu fac dreptate în privința ei, trebuie sa o vezi live ca să înțelegi cât de speciala e și credeti-ma ca au avut dreptate.In realitate se vede mult mai bine, ma mira faptul ca cei de la BMW au ales sa pună aceasta culoare fără costuri suplimentare(individula) iar în combinația interioara cu Kyalami  Orange, este exact ce cautam.Inițial, eram setat pe albastru, Portimao Blue dar am  zis sa fie ceva diferit din toate punctele de vedere, asa ca am mers pe combinația asta mai îndrăzneață.

Același lucru as putea spune și de noul IDrive 8, tableta asta chiar îmi place, e altceva, total diferit de cum ne-au obisnuit cei de la Bmw.Singurul lucru care consider ca nu se potrivește cu masina asta este sunetul evacuării. Parca prea timid, prea soft....bine ca avem o gramada de opțiuni custom, gen Akrapovik care consider ca suna cel mai bine dintre toate.Pe viitor poate voi schimba evacuarea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, cristy7610 said:

Mulțumesc mult!

Înmatricularea a durat aproximativ 2 săptămâni, adică sa trec de la nr roșii la cele normale.Daca te referi la timpul de când a ajuns masina la dealer pana când am putut sa plec cu ea, a durat undeva la 3 zile.

Masina e luata pe leasing(BT Leasing) iar ptr obținerea numerelor roșii plus cartea mașinii a intrat în sarcina dealerul-ui respectiv Bavaria Constanța, iar de numerele preferențiale(finale) plus talon s-au ocupat cei de la BT Leasing.

PPF-ul l-am pus la Race Box(Pirelli World Bucuresti) și m-a ajuns 3700€(acoperire integrala, folie speciala ptr parbriz, folie interior display.Comparativ cu pretul cerut in Constata de 4500€ doar ptr exterior, eu zic ca e ok.

Masina o spăl personal la garaj, câteodată o mai spăl și la self-service.Folia asta, respectiv STEK vine din fabrica cu tratament ceramic și self healing, nefiind nevoie sa mai aplici ceva la ea.

 

 

Multumesc penrtu raspuns.

Cand o cumperi in leasing, ai ceva restrictii cu ea? Gen sa iesi din tara trebuie sa ceri voie de la ei, sau circuli la fel ca si cum ai fi cumparat-o?

Edited by grom
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, cristy7610 said:

bine ca avem o gramada de opțiuni custom, gen Akrapovik care consider ca suna cel mai bine dintre toate.Pe viitor poate voi schimba evacuarea.

o alta perspectiva : https://www.ac-schnitzer.de/bmw/m/m3/m3-g80g81/auspuff/

(akrapovik, personal nu as alege...a ajuns comun...sper/banuiesc ca intelegi ideea)

acum na, fiecare cu gusturile/viziunile lui.

  • Thanks 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.