Jump to content

BMW G20 - 330i


BlshOp-VR6

Recommended Posts

Foarte frumoasa masina! Sa o stapanesti sanatos!

Toate masinile Seria 3 au un loc special in inima mea. Am avut un E36, acum am F30 si vreau sa-mi cumpar un E30 pentru suflet, sa-l fac Retro si frumos.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eu am folosit ulei 0w20 original care este recomandat pentru tipul asta de motor . Am pus ce scria in carte ca si prima recomandare . La reprezentanta mi-au recomandat 5w30 din prima , apoi cand s-au uitat mai atent la ce este recomandat au pus 0w20 

Edited by mariusnfs
Link to comment
Share on other sites

Nu este nimic gresit , se potrivesc mai multe tipuri de ulei printre care si 5w30 . Prima recomandare este 0w20 , daca nu se gaseste se poate inlocui cu celelalte tipuri

Nu are rost sa ne contrazicem pe tipuri de ulei si altele . Fiecare pune ce doreste in masina lui .

Sa nu stricam prezentarea masinii care este foarte fumoasa si bine dotata .

Edited by mariusnfs
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, BlshOp-VR6 said:

5w30

In Germania am vazut ca se punea 0w30. In Romania se pare ca 5w30 e recomandat de producator. 🤷🏻‍♂️

Sunt bune ambele. In Germania probabil ca se pune 0W in loc de 5W pt ca e mai rece clima. Primle doua caractere fac referire la vascozitatea uleiului la rece. Evident cu cat e mai mica vascozitatea, cu atat mai repede se va face ungerea in sezonul rece. Pompa va reusi sa greseze intr-un timp mai scurt toate internele motorului atunci cand ii dai prima cheie. La cald, dupa ce motorul a ajuns la temp optima de functionare, vascozitatea celor doua uleiuri va avea acelasi grad. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mariusnfs said:

Nu este nimic gresit , se potrivesc mai multe tipuri de ulei printre care si 5w30 . Prima recomandare este 0w20 , daca nu se gaseste se poate inlocui cu celelalte tipuri

Nu are rost sa ne contrazicem pe tipuri de ulei si altele . Fiecare pune ce doreste in masina lui .

Sa nu stricam prezentarea masinii care este foarte fumoasa si bine dotata .

Ai dreptate, sunt de acord cu tine. Nu vrea nimeni sa strice topicul, dar eu am inteles din mesajul tau de mai jos ca doar ce ai pus tu in masina e recomandat de producator. A fost doar o clarificare din partea mea, fara intentia de a intra intr-o discutie contradictorie. Te salut!

2 hours ago, mariusnfs said:

Eu am mers pe mana producatorului care cu siguranta stie cel mai bine ce este recomandat pentru motoarele lui . 

@BlshOp-VR6 bafta in noul proiect. O sa urmaresc cu drag evolutia lui.

Link to comment
Share on other sites

Sa distrug si eu topicul BMW in general zice norma LL ceva tocmai ca sa se "spele" pe maini . Deci ambele sunt corecte, acum ca unul e mai subtire unul mai gros deja sunt fineturi . On topic - interesant "cotetz"  felicitari pentru "curaj" cum am mai zis nu as mai lua in veci BMW mai "nou"  .

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, TKD29 said:

Daca nu uit azi o sa iti fac o poza la setarile de la egalizator ..sunt recomandate pentru HK.

Ar fi super, chiar voiam cand ma linisteam cu inmatriculatul sa caut pe net sa ii fac setarile. Mersi mult!

Link to comment
Share on other sites

Mersi! O sa incerc si eu.

Azi am trecut RAR-ul si sper saptamana viitoare sa o pot inmatricula.. daca primesc confirmarea inregistrarii la taxe si impozite. La Sectorul 1 s-a digitalizat si trebuie depuse documentele on-line.. apoi se lasa asteparea. 😖
A plecat si grila, poate am noroc sa ajunga maine ca sa o si montez in Weekend. Ma gandesc sa comand azi si tips-urile negre pentru finale. 😆

Edited by BlshOp-VR6
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, ADRIAN HD said:

Asa e in Românica,la primarie 4-5 zile dureaza daca nu platesti taxa de urgența,o noua gaselnița a primarului.La Anaf de pe o zi pe alta.

Ps.vezi sa ai tradus contractul de cumparare si brieful mare.Musai.

Ce să facă cu brieful tradus?

Masina are deja carte de la RAR.

Link to comment
Share on other sites

Desi am zis ca ma ocup de interior mai tarziu, am gasit sa iau trimurile din carbon si am zis sa nu le ratez. 😖

Saptamana ce vine trebuie sa imi fac timp sa mi le montez si sper sa arata la fel de bine pe cat imi imaginez ca va arata. 😆

2FFD8DF6-DC4E-489F-8CCC-413AAE137112.jpeg

5BF2ACCD-EEEA-4343-8707-C998A67BCBB3.jpeg

00C15B0F-A236-419A-9C06-2BCCCB0887D7.jpeg

  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.