Jump to content

Direcție greoaie volan la viraj stânga


Recommended Posts

Salut,

De câteva zile am sesizat o problema la direcția mașinii (BMW f10 530 XD) și anume: la virajul volanului in stânga se simte foarte greoi. Menționez că se învârte greu in anumite puncte (grade) parca ar fi blocată direcția și după ce trec de acele puncte se învârte mai ușor. Nu simt bătăi in volan, vibrații, etc. Doar un mic sunet de scârțâit când virez la maxim dar este aproape insesizabil.

Nu știu dacă am explicat bine dar sper ca cine a avut problema asta sa fi înțeles și sa îmi spună de la ce poate fi, Multumesc .

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, WIN60 said:

Caseta de direcție?

F10 din ce știu are caseta electrică si nu are pompa servo. 

 

Poate greșesc, dar sa vedem ce zic si altii. 

nu gresesti, la 530 xD este electrica..

 

7 hours ago, AMD said:

Salut,

De câteva zile am sesizat o problema la direcția mașinii (BMW f10 530 XD) și anume: la virajul volanului in stânga se simte foarte greoi. Menționez că se învârte greu in anumite puncte (grade) parca ar fi blocată direcția și după ce trec de acele puncte se învârte mai ușor. Nu simt bătăi in volan, vibrații, etc. Doar un mic sunet de scârțâit când virez la maxim dar este aproape insesizabil.

Nu știu dacă am explicat bine dar sper ca cine a avut problema asta sa fi înțeles și sa îmi spună de la ce poate fi, Multumesc .

 

fiind xD e posibil sa nu fie de la directie, ci de la sistemul tractiunii integrale... la viraje totale (cu volanul la maxim S/D) e chiar frecventa situatia cand rotatia diferita a rotilor fata sa produca diverse zgomote (depinde si de suprafata de rulare), implicit si panici 😄

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, X X L said:

nu gresesti, la 530 xD este electrica..

 

fiind xD e posibil sa nu fie de la directie, ci de la sistemul tractiunii integrale... la viraje totale (cu volanul la maxim S/D) e chiar frecventa situatia cand rotatia diferita a rotilor fata sa produca diverse zgomote (depinde si de suprafata de rulare), implicit si panici 😄

Acum o săptămână am parcat-o intr-o zonă unde nu era asfaltat drumul, și de la zăpada s-a format foarte mult noroi depunându-se pe roti. Când am plecat cu ea a început volanul sa bata destul de tare, până Bucățile de pământ au picat. Așa sensibilă e caseta de direcție sau nu e normal ce s-a întâmplat ? 
 

Revenind la subiect, la mine problema e că se virează volanul mai greu in partea stângă…și până ajung la mecanic as vrea să aflu și unele păreri de la voi.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Ali said:

Salut, cat costa ce? Nu ai spus ce este defect.

Salut, fulia de la motor, dar am verificat când am venit de la serviciu și nu pare a fi vreo problema. Este pe pozitie și nu pare ca are joc, sunetul vine de la alta rolă cred. Probabil direcția greoaie și bătaia in partea din fata a motorului sunt doua probleme diferite. O să ma duc mâine la service și o sa aflu.

Link to comment
Share on other sites

Am fost la service și se pare ca nu aveam suficient lichid de servo, fulia este chiar schimbată și e intr-o stare bună. Acum volanul se învârte ușor ca înainte. Iar bătaia din fata este din cauza unei role de la alternator. Problema mai gravă e că in urma verificării am depistat că galeria de evacuare este spartă…

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.