Jump to content

Salut cât costa întreținerea unui BMW M5?


Mota Ionut

Recommended Posts

 

Salut sunt nou pe acest grup am o mașină normala un BMW serie 3 mai vechi și vreau sa  cumpăr un M si pentru asta întreb pe cei mai pricepuți care au informații despre cat costa asa în mare sa întreții un M in general de exemplu îmi place BMW M5 generație după 2014 dar cât înseamnă in banii , cost combustibil care știu ca are un consum în funcție de cum conduci, schimburi ulei motor și cutie de viteze, frâne și asigurare lunara?

  • Confused 1
  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Costa... ai un 4.4 V8 acolo, mentenanta e dubla fata de orice BMW cu 4/6 pistoane. Apoi mai ai problemele comune la care trebuie sa te uiti ATENT cand o cumperi:

- desfaci filtrul de ulei , il tai bucati si te uiti dupa bucati de metal in el, daca exista -> cuzinetii de biela sunt mancati. Se pare ca problema asta tot n-a fost rezolvata de BMW, inclusiv am vazut un M4 din 2022 cu aceeasi problema, chiar mai grava, un cuzinet intors pe biela si motorul facut varza. 

- solenoziii de vanos

- bobine

- istorie service verificabila obligatoriu. La genul asta de motoare, trebuie sa schimbi uleiul la 7-8000km, pentru ca daca o ai, este imposibil sa te abtii sa-i dai talpa.  Cine spune altceva, minte. 

Cauta pe net S63 common problems si o sa te lamuresti... Iar despre consum... nu cred ca trebuie sa discutam aici, unde doar discurile de la masina aia costa cateva sute bune de euro...  Din experienta iti spun ca , cu un E60 M5 n-am scos mai jos de 25 % orice i-am facut, inclusiv schimbat manual ca mamaie.  Hai sa zic ca S63-u e un motor mai nou, dar tot o sa te uiti la consumuri peste 20..

  • De acord! 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Intr-un cuvant: MULT! Un M5 consuma multa benzina, sa zicem 25%.  O sa te plimbi cu M5-ul si o sa o calci. Calcam noi 2.0D 184 de cai pana la 4500 rpm, dar mai un M5 V8 4,4i ...logic ca ii dai pana la 8000 rpm sau cat duce. Completeaza pe site uri de profil masina si vezi cat costa discurile de frana, bujiile, releu, rulmenti, etc. Daca vrei sa-ti cumperi M5 V8 si te intrebi cat consuma, mai bine cumpari un 520 si aia e. NU CUMPARA M5 daca nu ti permiti sa bagi minim 1000 euro pe luna in ea. In acest cost includem asigurare, benzina, mentenanta, etc. Daca vb engleza, cauta pe goagal : average cost of owning BMW M5 F10 V8 4,4i / most common issues // Spor la achizitie si anunta-ne ce utilaj ai cumparat! 

  • Love BMW 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2023 at 1:22 PM, Mota Ionut said:

 

 vreau sa  cumpăr un M si pentru asta întreb pe cei mai pricepuți care au informații despre cat costa asa în mare sa întreții un M in general de exemplu îmi place BMW M5 generație după 2014 dar cât înseamnă in banii , cost combustibil care știu ca are un consum în funcție de cum conduci, schimburi ulei motor și cutie de viteze, frâne și asigurare lunara?

au mai incercat si altii, nu cu un M...dar...

minim 4000 ron anvelope,

benzina de la 20-25% in sus  (intre 300 ron si restul rezervorului ) = o plimbare de la 150 euro in sus

ulei filtre peste 1500 ron minim (motor) + peste 2000 ron la cutie...sa nu uiti de diferential...are si el ulei

rca...tu stii, in functie de varsta, etc.....probabil peste 2000-3000 ron pe luna.

cu vreo 1000-1500 euro/luna cred ca te descurci.

 

 

Edited by wind-3er
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Eu zic asa, cand iti permiti un M5 intrebarea "Salut cât costa întreținerea unui BMW M5?" nu se mai pune. 

Ti-o permiti? O cumperi, pentru ca banii pe intretinere nu conteaza, iar benzina e ca apa pe care o bei - nu simti ca o platesti..

Edited by bimmer90f30
  • De acord! 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

UN M5 , F10 rulat in stare tehnica excelenta, costa mult, cele ieftine.... Nu e mare filozofie sa-ti cumperi un M5, problema e sa il poti intretine cum trebuie...putini mecanici in RO se pricep sa lucreze pe astfel de motoare, se impiedica de N57 ce sa mai vorbim de M5.

  • De acord! 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.