Jump to content

Trebuie sa schimb discurile pe fata, sau nu e cazul?


ghost89

Recommended Posts

44 minutes ago, Risti said:

nu cred sa fie vreo problema, nu a l-a jignit nimeni ...

insa ar mai fi o chestie aici: eu sunt curios cand a avut masina asta ITP?! discurile alea nu sunt asa doar de de 3-4 luni 🙂

In Romania treci ITP-ul cu spaga.....la noi pt 2-300 ron se inchid ochii la multe chestii. Eu am trecut cu parbrizul crapat pe diagonala de nush cate ori. Al naiba fix dupa ce-l schimbam luam inca o piatra la drum lung. Deci se poate....

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Beam We said:

Nu plec urechea la vulcanizări și fac filmări, cerând părerea "internetului".

Dar vulcanizarea ce i-a spus? 

Ca's discurile perfecte? Si ca mai tin 30k km?

Sau el e cel care nu ar avea incredere nici cand i-a zis vulcanizarea. (sau poate nu trebuia sa ii spun cum poate singur sa isi dea seama ca nu la mintit nimeni cand cineva cu ochi format si care f. probabil vede discuri la fiecare jumatate de ora pe zi, a vazut si a simtit nevoia sa ii spuna.. ca erau vizibil subtiate..) Da' asa e cand rastalmacim si ne dam cocosi ca noi avem service-ul.. iar altii daca acum nu au bani sau au alte nevoi tre' sa spunem noi cum e drept si nu e stramb pe o chestiune clara INCA de la inceputul topicului!

Da, toti internautii i-au spus ce inseamna sa ai frane bune si sa nu le ignori.. adica, ca trebuie schimbate discurile!

..daca n-ar fi forumurile astea juma'te din noi am avea bmw!! pariem!? 

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Eu unul nu prea sunt activ pe forum, mai citesc din când în când și îmi vad de drum... Dar nu pot sa nu observ, asa ca exemplu, ultimile topicuri, unu vrea sa schimbe volanul și întreabă cât costa, altu are o roata găurita dar parca ar mai merge cu ea, altu are frânele praf da nu i vine a crede...nu mai zic de impozite și alte nebunii.. Îmi amintesc de primul meu post, "Cai putere pierduți" în care comparam cam cati cai se pierd în timp, se vorbea de dyno, de puterea la roata, de furtune schimbate etc...

Edited by lospa alin
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Beam We said:

Bimmer,tu ești ceva aparte, nu am ce discuta cu tine. De altfel,nu erai chiar tu cel care ai zis că am încheiat orice dialog?Iar te-ai sucit?te-a lăsat memoria?ofooff...

 

Dialog incetat pe topicul acela (pentru ca ma cam lamurisem unde se duceau ideile) nu ca nu as putea spune altceva pe un alt topic, sa balansez idei din alea, asa, in general exprimate.

Dar altceva in topic nu ai gasit sa imi adresezi? Puteai sa imi scrii in PM ce ai spus aici. Iar eu iti dadea exact acelasi raspuns.

oofoof

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa dau comanda la discuri +placute bineinteles noi noute

Sint ok astea daca  le dau comanda? masina pe care o am este e60 520d 63cp

https://www.epiesa.ro/disc-frana-trw-df2805-epsitem-1648183.htm

https://www.epiesa.ro/disc-frana-bmw-seria-5-e60-520-d-diesel-163-cai-aic-52696/19023/100032/epsitem-4030303/

https://www.emag.ro/set-placute-frana-fata-bmw-seria-5-e60-e61-seria-7-e65-e66-e67-85700/pd/D5G2TYMBM/

 

On 5/11/2023 at 5:59 PM, lospa alin said:

Dacă nu mergi agresiv și nu ai de făcut mulți km mai poți sa tragi de ele, poate te ajuta financiar sa amâni puțin schimbul, important ar fi sa pui originale când le schimbi.. O părere.. 

multumesc

On 5/11/2023 at 9:03 PM, bimmer90f30 said:

Unii is dupa moca...

Lasa topicul omului sa isi rezolve franele.

Daca nu stateam departe zau daca nu veneam si iti faceam @ghost89 franele boboc.. pe o bere. 👍

Apreciez,multumesc.Am gasit un atelier care imi ia 150 lei sa mi le schimbe,la alt atelier imi cer doar 80 de lei.Daca as stii si as avea scule le-as schimba singur,dar nu ma bag unde nu stiu

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2023 at 5:59 PM, lospa alin said:

Dacă nu mergi agresiv și nu ai de făcut mulți km mai poți sa tragi de ele, poate te ajuta financiar sa amâni puțin schimbul, important ar fi sa pui originale când le schimbi.. O părere.. 

Nu merg deloc agresiv,de aia m-au si tinut discurile+placutele 5 ani fara sa le schimb,ca din 2017 am masina si de atunci am facut aprox. 80000km cu masina.Nu sint zdruncinat ca altii sa fac  liniute,plecari cu scartieli de pe loc si alte rahaturi.Sint un om serios,sau cel putin asa ma consider eu.Eu mereu am fost de principiul ca asa cum exploatezi masina,exact atat te va tine.

De tras de ele,nu mai trag deloc sint destul de constient ca nu mai e de mers cu ele,pt ca imi pun viata in pericol atat a mea cat si a celorlalti participanti la trafic.Nu sint atat de inconstient asa cum probsabil par in ochii unora de pe aici.Tocmai de aceea am deschis acest topic,sa cer sfaturi si sa actionez ca atare.Daca discurile sint intr-o conditie groaznica ,nu mai circul cu ea pana nu le schimb si cu asta basta,ca nu m-am nascut in masina.Merg pe jos pana o repar

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2023 at 7:47 PM, bimmer90f30 said:

Is cam Pa.. discurile alea @ghost89 din ce se vede in filmare, mise pare mie sau partea dinspre interior a discului filmat este mul mai subtire decat cealalta parte? Ma refer la partile laterale fata de gaurile alea din mijloc. Daca e asa AIA NU E BINE DELOC.

 

Alea nu mai pot sta pe masina!

Vezi ca daca mergi asa poti sa faci praf etrierele daca se intampla ceva nasol cu discul.. si o sa te coste muult mai mult.

Poza pusa e la discuri de 300mm diametru.

16838232563397986882626585850500.thumb.jpg.e2a342a3773e13b850523178dced4bef.jpg

iti spun sincer ca sint comoplet afon cand e vorba de  parte mecanica la aceasta masina.Eu habar nu am cum trebuie sa arate un disc de frana in mintile lui,tocmai de aceea am si deschis topic sa invat pt viitor,ca nu s-a nascut nimeni invatat.

Asa mi-au spus si altii ca daca mai merg cu acele discuri subtiate,se pot sparge in mers si intru in alte probleme,si daca stric etrierele , devine si mai nasol asa cum bine spui.Sint constient si de aia nu mai circul cu ea

masina asta are si etriere ,apropo?😶

On 5/11/2023 at 3:25 PM, Shep86 said:

@ghost89 Cat cati km crezi ca sunt pe acele discuri ?

aprox 80000km.Din 2017 detin aceasta masina,si nu am schimbat niciodata asa ceva

On 5/12/2023 at 12:02 AM, six in line said:
  • Schimba discurile si placutele + senzor, pune OE sau ATE, Textar, Jurid, Bosch,orice, dar schimba-le ca alea-s praf. Nu stiu tu ce crezi, dar anvelopele si franele sunt primul contact cu asfaltul, cu astea nu te joci. 

Da deja am in plan sa pun discuri noi+placute noi...dar nu inteleg despre ce senzor vorbesti?Masina asta are si senzor la placute?Chiar nu stiu,habar nu am.Spune-mi te rog ce senzor am nevoie ca nu stiu 😶

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2023 at 3:45 PM, six in line said:

In Romania treci ITP-ul cu spaga.....la noi pt 2-300 ron se inchid ochii la multe chestii. Eu am trecut cu parbrizul crapat pe diagonala de nush cate ori. Al naiba fix dupa ce-l schimbam luam inca o piatra la drum lung. Deci se poate....

nu am dat spaga niciodata la ITP cu aceasta masina si cu nici o masina,mi-au verificat franele la sange de fiecare data.Te rog abtine-te la a face afirmatii gratuite,daca tu ai dat spaga pt parbriz crapat,nu inseamna ca toti facem asa...

Deruleaza banda sa vezi,ca eu pana si la faruri am avut grija sa fie ECE LL,cand le-am schimbat,dar ma indoiesc ca stii tu ce inseamna asta.nu inseamna ca daca sint afon pe partea mecanica,sint complet inconstient si merg cum o fi si dau spagi.Nu ma cunosti ce fel de om sint in viata reala asa ca abtine-te.Eu in 20 si ceva de ani de cand am permisul am avut decat 3 sau 4 amenzi toate,2 pt nepurtare centura de siguranta si inca una 1 pt am mers cu o masina la care s-a ars un stop pe spate ATAT.

22 hours ago, DJ Allexinno said:

Rupt din Caragiale acest post… gen “hotii striga hotii”.

Toti ne dorim o tara “ca afara” dar sa faca altii sa fie ca afara, nu noi :)))

tu poti sa dispari,ca oricum nu dau 2 bani pe postarile tale,si nici pe tine ca om !!Tu esti doar un publicar mediocru care vrea si el sa iasa din anonimat ca paduchele in frunte.Nu intereseaza pe nimeni de tine, crede-ma !!Iti dai seama ce om trist poti fii,din moment ce razi singur la postarile tale?Cateodata stau si ma intreb,cum aratati in oglinda ,unii de pe aici?A spamat si el niste paranteze si gata se da si el intelectual ,cand el nu a citit la viata lui decat Pupaza din tei,si Acul si barosul de Ion Creanga😶

Edited by ghost89
  • Downvote 2
  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

Insinuezi ca esti om serios dar faptele indica contrariul. Un om serios care tine la siguranta lui, a familiei si a celorlalti participanti in trafic, isi repara masina in service si asculta de sfaturile mecanicilor. Asta daca nu se pricepe el ca sa isi faca singur. Dar se pare ca nu este cazul tau, daca asa cum spui, in 20 de ani de cand conduci, nu ai idee cum arata un disc de frana bun, nou, inseamna ca nu ai schimbat niciodata discurile la nicio masina pe care ai avut-o. Trist, foarte trist!

Nu poti avea pretentia ca toti din societate sa fie corecti in domeniile lor de activitate cand tu, care esti obligat sa intreti ceva corespunzator ca sa poti circula in siguranta pe drumurile publice, nu o faci. De aici si trimiterea facuta de mine mai sus. 
Putem avea pretentia ca altii, societatea in general, sa fie corecti/corecta doar atunci cand si noi suntem. Daca noi mergem cu discuri praf (in video pus de tine) ca “lasa ca mai merge asa”, nu putem sa avem pretentia ca altii sa fie altfel.

Edited by DJ Allexinno
Link to comment
Share on other sites

Prietene, si eu si colegii te am sfatuit sa schimbi discurile si placutele pt ca sunt praf. DA, placutele alea au senzori de uzura, pe stanga fata mai exact. Acel senzor iti arata in bord pe navi la rubrica service cati km mai poti face cu acele placute . Eu doar ti am zis cum merg lucrurile la noi in tara, atat si nimic mai mult. NU te-am jignit cu nimic. Pt cultura ta generala, stiu ce inseamna faruri ECE LL stai linistit. Schimba franele sa nu omori pe careva sau cine stie, s-o mierlesti chiar tu.....

Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, ghost89 said:

daca ati ramane la nivel de sfat,fara sa jigniti si sa puneti etichete, nu as avea absolut nimic.Faptul ca imi spui sa schimb franele sa nu omor pe cineva,de ca si cand as fi un inconstient si  nu mi-ar pasa ,asta tot o forma de aroganta din partea ta este,si crede-ma ca ma abtin cu greu sa nu te injur,mult oricum nu mai am !Eu nu stiu cu cine credeti voi ca discutati aici, de tot ma luati peste picior atat....Vedeti ca eu nu sint  bimmer sa fiu luat peste picior,iar faptul ca bimmer va tolereaza nu inseamna ca si altii trebuie sa o faca.Si din ce am observat radeti degeaba si de acel user,macar bimmer ala vine cu ceva constructiv la fiecare post,nu da raspunsuri in bataie de joc  ca majoritatea de pe aici.Mereu radeti de altii,cand de fapt rasul e pe voi si sinteti VAI DE STEAUA VOASTRA !!!!!!

p.s  si Nu sintem prieteni ,eventual sintem doar colegi de forum atat !!

Bah baiatule, ai probleme psihice 🤣 Hai sictir!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Teminati cu cearta ca nu duce nicaieri , discurile trebuie schimbate si aia e , eu as pune originale sau trw cu placute textar , am incercat fff multe discuri si placute si nu am fost multumit

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am discuri originale cu placute ate, asa am luat mașina. Din cate știu eu, discurile se recomanda originale, cea mai buna variantă, placute mai vezi tu, dar, preferabil ar fi sa le pui în service, indiferent ce ai sa alegi, ca apoi dacă tremura, scârțâie sau mai știu io ce, sa ai o garanție. 

Link to comment
Share on other sites

On 5/14/2023 at 10:54 AM, ghost89 said:

Ai ceva de spus constructiv la acest topic bine,  daca NU  dispari !!!!!!!!!!!

Hai ca "dispari" tu de pe forum 2 saptamani ca sa ai timp de racorire. Postul este sters.

Topicul inchis pentru purtarea abuziva a celui care l-a deschis care nu stie sa se poarte.

Edited by Romulus
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.