Jump to content

F21 M140i


PzKpfW

Recommended Posts

Salut.

Surprinzător, se pare că nu sunt singurul cu 140i. Al meu este din 2017, într-o configurație puțin atipică (cel puțin pentru România): 3 uși, tracțiune spate, cutie manuală. L-am luat de la primul proprietar, din Bremen, în 2019 pe la 25.000km. De atunci a mai făcut aproximativ 30.000km și a primit câteva upgrade-uri: grilă față negru mat, roți 359M și o evacuare completă custom.

IMG-8369.jpg  IMG-83726.jpg 

IMG-83706.jpg 221736f50a-c670-4a6d-89a2-ed7461749254.jpg

Evacuarea s-a făcut din rațiuni de sunet, aspect și greutate și mai puțin din motive de performanță. Downpipe-ul a păstrat dealtfel un catalizator redus (200 celule) pentru că nu-mi place sunetul de "țeavă goală" și nici mirosul de evacuare.

c517b226-7e3e-4841-bc3d-58e5cc01e66c87.jpg 

232fd06f-43de-4313-82a7-38001432680666.jpg

Un scurt clip cu evacuarea puteți găsi aici.

Roțile sunt o preferință personală (referință la E46 CSL, E36/8, E92 GTS), dar am păstrat și R267FG-urile originale. Am profitat și am făcut un upgrade și la gume. Cum s-a mai spus, runflat-urile cu care vine din fabrică sunt destul de proaste.

IMG-83746.jpg

Modelul va deveni probabil un clasic în timp, fiind ultimul exemplar dintr-o specie rară (hatchback cu tracțiune spate). În rest, motorul face cam 75% din mașina asta.

  • Like 2
  • Love BMW 4
  • Hot!! 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Tzitzicat said:

Ai modificat si softul dupa ce i-ai schimbat catalizatorul?

Nu, și nu am avut nicio problemă. Nici consumul nu s-a modificat.

Încă mă gândesc să-i fac un "stage 1" dar nu sunt convins; ar însemna peste 400cp și vreo 600Nm. Nu va mai ține șasiul pasul.

Link to comment
Share on other sites

salve,

nu ai avut niciodata feelingul ca masina asta ar vrea sa te omoare intr-o curba?

 

spre exemplu, ai curba super larga si apesi mai vanjos pe acceleratie. nu au fost momente in care sa ii fuga spatele si sa trebuiasca sa ridici de pe acceleratie+ sa o corectezi din volan?

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, edit said:

nu ai avut niciodata feelingul ca masina asta ar vrea sa te omoare intr-o curba?

Ba da. Dar asta face parte din distracție, nu? 🙂 

2 hours ago, edit said:

spre exemplu, ai curba super larga si apesi mai vanjos pe acceleratie. nu au fost momente in care sa ii fuga spatele si sa trebuiasca sa ridici de pe acceleratie+ sa o corectezi din volan?

Face asta la ieșire din orice viraj lent dacă mergi cu DTC și DSC dezactivate. Dar personal merg foarte rar așa: doar pe uscat, pe drumuri cunoscute (Poiană, Râșnov, etc.) sau la prosteală în mediu controlat.

Din păcate, datorită lipsei LSD-ului și a ampatamentului destul de redus, este "agresivă" sau "snappy" când pierde aderența. O seria 3 stă mai bine pe partea asta; un amic are 340i (F31) și am putut compara. Este simțitor mai stabil și predictibil când pleacă spatele.

2 hours ago, alex230ro said:

Mai toate masinile mai noi vin setate sa subvireze as zice ca nu face asa masina decat daca o provoci 🙂

Așa este. Apreciez totuși că BMW îți mai oferă încă libertatea de a putea dezactiva ajutoarele.

1 hour ago, WIN60 said:

Chiar si la dtc Off fuge spatele.. însă cu ele activate, da sa fuga, însă nu ti permite. 

Fără DTC te lasă să te joci destul de mult (cam așa merg în general pe uscat), am reușit chiar să o învârt la un moment dat așa chiar cu DSC activ. Era însă destul de alunecos pe jos.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Fete și băieți, mașina se vinde.

Nu am apucat încă să-i fac poze (și în consecință anunț de vânzare) pentru că nu am mai ajuns la ea de vreo 2 săptămâni; îi voi face săptămâna viitoare.

Detalii generale:

  • ~57.000km
  • Istoric de service complet la Automobile Bavaria (București și Brașov) de când este la mine (adică de pe la 25.000km). Prima revizie a fost făcută tot la reprezentanță, în Germania, și apare în istoric la 16.000km.
  • Parcată aproape exclusiv în garaj.
  • 3 seturi de roți (cu gume și senzori RDK) și 2 seturi de capace.
  • Toate piesele originale care au fost înlocuite (grile, evacuare, downpipe, roți).
  • Fără incident/accident.
  • Apple CarPlay (lifetime).
  • FIN: WBA1W910105D08593
  • Se poate vedea și testa cu programare în București, zona Piața Romană.

Preț: 32.999€

Vă stau la dispoziție pentru orice întrebări sau informații.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Merci amândurora.

Prețul este greu de făcut pentru o astfel de mașină. M140i se adresează unui public destul de limitat în general; una manuală în 3 uși și tracțiune spate cu atât mai mult. Dar personal cred că ăsta este un preț corect pentru ea.

Adaug un clip cu evacuarea în care se poate auzi diferența între clapetă închisă și deschisă.

  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, claudiu1892 said:

Salut, de unde ai luat downpipe si unde ai facut operatiunea?

Salut. Toată evacuarea (downpipe, intermediară, finală) este făcută custom acum vreo 2 ani. Am fost inițial la Kline, dar tocmai finalizaseră contractul de furnizare pentru RUF și nu mai lucrau pe orice mașină - cu precădere pe ceva atât de plebeu ca un 1er. M-au trimis la un băiat cu care colaborează pentru proiecte generice pe care ei nu le mai fac. Materialele sunt de la ei (țevi, catalizator, tips, etc.), iar manopera și montajul sunt făcute de acel tip.

Nu știu ce prețuri mai are acum, la momentul respectiv m-a costat puțin peste 2000€ toată treaba. Știu că doar pentru downpipe (dacă-l luam separat) cerea vreo 800. Acum ai mai multe variante (mai ales dacă vrei fără catalizator), dar la vremea respectivă erau foarte puține pe piață, majoritatea în UK (i.e., taxe și TVA), iar un Akrapovič cu catalizator de 200 cum am eu era peste 2000.

15 hours ago, claudiu1892 said:

Foarte misto masina, bafta la vanzare!

Merci.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.