Jump to content

Help, vreau sa cumpar un Bmw seria 5 f10 berlina automat fara accident.


Mircea23

Recommended Posts

Salutare fani Bmw,

 

Scuze daca am creat un topic ce  contravine regulilor clubului !

 

Doresc sa cumpar un f10 sedan automat fara accident si fara probleme sub 200k km, initial nu ma gandeam ca este atat de greu sa gasesti unul in tara dar se pare ca este..  Am verificat deja vreo 7 -8 masini si toti proprietarii au mintit si incercau sa ascunda fel de fel de probleme, incep sa-mi pierd speranta ca gasesc  o masina corecta  in tara , mai am alternativa prin Adesa cu ajutorul unui tip cu o firma sau sa ma duc in germania.

Mi-as fi dori  sa o gasesc in tara pentru ca  mai usor de verificat etc.

Cum fiecare isi doreste o masina cu anumite specificatii .. le insir si eu pe ale mele :

 

-f10 sedan lci de preferinta.

-sub 200k km

-fara accident ( exceptie bara, lucruri minore) 

diesel - motor 190 cp, ideal 525d, unele exceptii 530d

benzina -  528i sub 150k km .

Sunt axat pe comfort, luxury nu neaparat M sport.

si binenteles sa aibe ceva dotari. ( comfort seats , heated seats, safety features etc) 

 

 

Am scris topicul acesta aici cu speranta ca un vanzator (corect) il va citi 🙂

 

Multumesc pentru atentie.

Mircea.

Link to comment
Share on other sites

Salut, ce buget ai? Cautarea e simpla: daca gasesti o masina pe autovit cu dotarile cerute de tine si apoi o cauti in Ghermanistan unde vezi ca e 1-2-3K peste pretul din RO, sa-ti pui niste semne de intrebare. Romanii tot de acolo le aduc. La noi in Romania datul km inapoi e sport national.  Vanzatorii cinstiti care mentioneaza in anuntul lor ce probleme are masina sau ce zgarieturi are, nu gasesc cumparatori  pt ca nu vor sa auda de asa ceva. Eu am avut noroc sa vand F10-le in 2 zile unui cunoscut, dar de pe OLX m-au sunat toti terminatii cu 8K in buzunar dar cu pretentii de 80K la ei.  Piata din Romania este ft atipica pt ca se cere full, m pack si km putini la pret ft mic . Atunci samsarii asta ofera......Un F10 2.0D 190 cp cu ceva optiuni si km putini, fara accident, intretinut costa minim 18-20K . Daca tu il cauti la 12K  nu l vei gasi. Uite in Ghermanistan un singur F10 la 15K dar cred ca a avut accident pt ca nu scrie "Unfallfrei" https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=364365498&categories=Limousine&climatisation=AUTOMATIC_CLIMATISATION&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&drl=LED_RUNNING_LIGHTS&features=ELECTRIC_HEATED_SEATS&features=NAVIGATION_SYSTEM&fuels=DIESEL&grossPrice=true&hlt=LED_HEADLIGHTS&interiorTypes=ALCANTARA&interiorTypes=LEATHER&interiorTypes=VELOUR&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=17&maxMileage=150000&maxPrice=20000&minFirstRegistrationDate=2015-01-01&pageNumber=1&parkAssistents=FRONT_SENSORS&parkAssistents=REAR_SENSORS&scopeId=C&sortOption.sortBy=relevance&spc=CRUISE_CONTROL&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&fnai=prev&searchId=db82e0a8-4416-dbee-86bc-bf1827eaba05&ref=srp 

Altul cu km putini si optiuni e 20k https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=364365498&categories=Limousine&climatisation=AUTOMATIC_CLIMATISATION&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&drl=LED_RUNNING_LIGHTS&features=ELECTRIC_HEATED_SEATS&features=NAVIGATION_SYSTEM&fuels=DIESEL&grossPrice=true&hlt=LED_HEADLIGHTS&interiorTypes=ALCANTARA&interiorTypes=LEATHER&interiorTypes=VELOUR&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=17&maxMileage=150000&maxPrice=20000&minFirstRegistrationDate=2015-01-01&pageNumber=1&parkAssistents=FRONT_SENSORS&parkAssistents=REAR_SENSORS&scopeId=C&sortOption.sortBy=relevance&spc=CRUISE_CONTROL&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&fnai=prev&searchId=db82e0a8-4416-dbee-86bc-bf1827eaba05&ref=srp 


Chilipiruri nu exista 😉 Aici pe forum gasesti masini intretinute dar cu siguranta peste pretul de AUTOVIT. Cand vezi masini  de Arges pozate in parcarea aia la spalatorie, FUGI 

  • Like 1
  • De acord! 5
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, lospa alin said:

Salut, depinde mult de buget, în funcție de buget îți vor spune băieții dacă așteptările sunt realiste. 

Salut, bugetul e max 19k euro, am uitat sa pun in post .. mersi

55 minutes ago, six in line said:

Salut, ce buget ai? Cautarea e simpla: daca gasesti o masina pe autovit cu dotarile cerute de tine si apoi o cauti in Ghermanistan unde vezi ca e 1-2-3K peste pretul din RO, sa-ti pui niste semne de intrebare. Romanii tot de acolo le aduc. La noi in Romania datul km inapoi e sport national.  Vanzatorii cinstiti care mentioneaza in anuntul lor ce probleme are masina sau ce zgarieturi are, nu gasesc cumparatori  pt ca nu vor sa auda de asa ceva. Eu am avut noroc sa vand F10-le in 2 zile unui cunoscut, dar de pe OLX m-au sunat toti terminatii cu 8K in buzunar dar cu pretentii de 80K la ei.  Piata din Romania este ft atipica pt ca se cere full, m pack si km putini la pret ft mic . Atunci samsarii asta ofera......Un F10 2.0D 190 cp cu ceva optiuni si km putini, fara accident, intretinut costa minim 18-20K . Daca tu il cauti la 12K  nu l vei gasi. Uite in Ghermanistan un singur F10 la 15K dar cred ca a avut accident pt ca nu scrie "Unfallfrei" https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=364365498&categories=Limousine&climatisation=AUTOMATIC_CLIMATISATION&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&drl=LED_RUNNING_LIGHTS&features=ELECTRIC_HEATED_SEATS&features=NAVIGATION_SYSTEM&fuels=DIESEL&grossPrice=true&hlt=LED_HEADLIGHTS&interiorTypes=ALCANTARA&interiorTypes=LEATHER&interiorTypes=VELOUR&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=17&maxMileage=150000&maxPrice=20000&minFirstRegistrationDate=2015-01-01&pageNumber=1&parkAssistents=FRONT_SENSORS&parkAssistents=REAR_SENSORS&scopeId=C&sortOption.sortBy=relevance&spc=CRUISE_CONTROL&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&fnai=prev&searchId=db82e0a8-4416-dbee-86bc-bf1827eaba05&ref=srp 

Altul cu km putini si optiuni e 20k https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=364365498&categories=Limousine&climatisation=AUTOMATIC_CLIMATISATION&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&drl=LED_RUNNING_LIGHTS&features=ELECTRIC_HEATED_SEATS&features=NAVIGATION_SYSTEM&fuels=DIESEL&grossPrice=true&hlt=LED_HEADLIGHTS&interiorTypes=ALCANTARA&interiorTypes=LEATHER&interiorTypes=VELOUR&isSearchRequest=true&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=17&maxMileage=150000&maxPrice=20000&minFirstRegistrationDate=2015-01-01&pageNumber=1&parkAssistents=FRONT_SENSORS&parkAssistents=REAR_SENSORS&scopeId=C&sortOption.sortBy=relevance&spc=CRUISE_CONTROL&transmissions=AUTOMATIC_GEAR&fnai=prev&searchId=db82e0a8-4416-dbee-86bc-bf1827eaba05&ref=srp 


Chilipiruri nu exista 😉 Aici pe forum gasesti masini intretinute dar cu siguranta peste pretul de AUTOVIT. Cand vezi masini  de Arges pozate in parcarea aia la spalatorie, FUGI 

Mersi de post, da bugetul este max 19k euro, stiu de germania, am fost si mi am luat una acum 3 ani, stiu si germana dar ca si acolo sunt tepari destui, e loterie destul de mare si acolo dar da .. nu ca aici. 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

nu mai exista F10 neomorat de vanzare.

 

sau exista, insa foarte putine si spre imposibil de gasit sau imposibil de a te afla in locul si momentul potrivit pt a o gasi, tinand cont de numarul mic de F10 cinstite pe piata.

  • De acord! 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, edit said:

nu mai exista F10 neomorat de vanzare.

 

sau exista, insa foarte putine si spre imposibil de gasit sau imposibil de a te afla in locul si momentul potrivit pt a o gasi, tinand cont de numarul mic de F10 cinstite pe piata.

🥲 mda,  cred ca o sa ma orientez spre germania .. jale ce e la noi

Link to comment
Share on other sites

Cu răbdare posibil sa găsești,,, pe mine ma pune pe gânduri altceva, am un amic, a luat la licitație un 5 ar, cam ce vrei și tu, pe la 60k km, acu 2-3 ani, mașina impecabila, a vândut o de curând, 211k km reali și fără accident, frumoasa mașina, nu a cerut un ban mașina, decât revizii la 30k km, omu a respectat intervalul recomandat de producător etc repet mașina nu a cerut nici un ban, nimic,, acuma stau și ma gândesc,oare câti bani o sa i ceara viitorului proprietar? 

Sau 231k km nu mai știu exact. Dar cred ca ai prins ideea.. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lospa alin said:

Cu răbdare posibil sa găsești,,, pe mine ma pune pe gânduri altceva, am un amic, a luat la licitație un 5 ar, cam ce vrei și tu, pe la 60k km, acu 2-3 ani, mașina impecabila, a vândut o de curând, 211k km reali și fără accident, frumoasa mașina, nu a cerut un ban mașina, decât revizii la 30k km

Mi-e mila de cel care o sa cumpere masina aia "impecabila". Cu revizii la 30k km si zero mentenanta in rest..

 

@Mircea23, daca ai inceput sa te uiti dupa 528, ai sanse extrem de mici sa gasesti una intreaga. 90% din ce e pe piata cu motorizare 28i e dauna totala adusa din US. 

Masini corecte se gasesc si la noi, dar foarte rar, trebuie sa ai timp si rabdare sa cauti. In Germania ai sanse mai mari, dar si acolo poti sa dai peste o teapa.

Link to comment
Share on other sites

Daca mai pui ceva peste sigur gasesti la bavaria used sau mai poti incerca si la tiriac auto rulate. La titiac sunt aduse de afara de la licitatii, sunt cu km putini dar au mci defecte estetice, unele...preturile sunt ok, au garantie data de tiriac auto. Apan mai este o solutie.

 

PS la bavaria used nu cred ca mai agsesti f10, dar g30 gasesti...

Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mircea-Si said:

Daca mai pui ceva peste sigur gasesti la bavaria used sau mai poti incerca si la tiriac auto rulate. La titiac sunt aduse de afara de la licitatii, sunt cu km putini dar au mci defecte estetice, unele...preturile sunt ok, au garantie data de tiriac auto. Apan mai este o solutie.

Salut. Nu vreau sa intru in polemica sau discutii, dar nici seria 3 nu isi ia la 20-21 k de la bavaria used sau tiriac ... 

Link to comment
Share on other sites

E greu spre imposibil sa gasesti o masina atat de veche pe piata fara accident si sa fie intr-un buget rezonabil.

Acum depinde de genul de accident (daca e doar o bara/aripa sau ceva revopsiri, nu vad problema), dar mai mult depinde si de cum si unde a fost reparata (daca a fost reparata la Vasile din colt cu piese SH vs reprezentanta)

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, lospa alin said:

Cu răbdare posibil sa găsești,,, pe mine ma pune pe gânduri altceva, am un amic, a luat la licitație un 5 ar, cam ce vrei și tu, pe la 60k km, acu 2-3 ani, mașina impecabila, a vândut o de curând, 211k km reali și fără accident, frumoasa mașina, nu a cerut un ban mașina, decât revizii la 30k km, omu a respectat intervalul recomandat de producător etc repet mașina nu a cerut nici un ban, nimic,, acuma stau și ma gândesc,oare câti bani o sa i ceara viitorului proprietar? 

Sau 231k km nu mai știu exact. Dar cred ca ai prins ideea.. 

200k km in 2-3 ani? a mers ceva si cu revizii la 30k nu stiu ce sa zic.

 

 

On topic:

daca nu gasesti la cineva apropiat sau pe forum sa cumperi masina, slabe sanse sa fie una corect intretinuta. eu am luat din Germania mereu, de preferat cu KM sub 100k. mai bine fac eu 100k KM, decat sa o iau la 150k si sa mai merg ~50k

Link to comment
Share on other sites

 

7 hours ago, lospa alin said:

Cu răbdare posibil sa găsești,,, pe mine ma pune pe gânduri altceva, am un amic, a luat la licitație un 5 ar, cam ce vrei și tu, pe la 60k km, acu 2-3 ani, mașina impecabila, a vândut o de curând, 211k km reali și fără accident, frumoasa mașina, nu a cerut un ban mașina, decât revizii la 30k km, omu a respectat intervalul recomandat de producător etc repet mașina nu a cerut nici un ban, nimic,, acuma stau și ma gândesc,oare câti bani o sa i ceara viitorului proprietar? 

Sau 231k km nu mai știu exact. Dar cred ca ai prins ideea.. 

mmm Nu e ok sa schimbi la 30k e prea mult, la 10k km sau la un an, asa e sigur ca ai grija de motor, porducatorii exagereaza, la fel spun si de uleiul din cutie ca e long life si ca nu trebuie schimbat, defapt producatorul ZF recomanda la 60k km sa fie schimbat, daca nu cand il schimbi gasesti span inauntru .. am vazut cu ochii mei.

Am mai avut 2 BMW-uri in trecut si le am bibilit calumea, nici o problema n am avut cu ele.

Am vazut preturi  mari pt  masini cu 230k ..

Si consider ca am rabdare :)) daca se duce  rabdarea .. ramane Adesa si germania, mersi de reply.

7 hours ago, Adi535xDF10 said:

Salut. Daca mai adaugi ceva la buget, poate ma gandesc sa vand eu masina. Un 535xD cu aproape 160k km, cumparat acum 2 ani aprox. de la DasWeltAuto cu km pe factura, si de atunci toate service-urile facute cu istoric. 

Mersi, dar nu am buget mai mare, si  nu as vrea sa dau impozit la statul asta mafiot :{, .. sunt sigur ca e o nebunie masina ta. Am mers cu un 550d putin si e un weapon.

6 hours ago, mgi said:

Mi-e mila de cel care o sa cumpere masina aia "impecabila". Cu revizii la 30k km si zero mentenanta in rest..

 

@Mircea23, daca ai inceput sa te uiti dupa 528, ai sanse extrem de mici sa gasesti una intreaga. 90% din ce e pe piata cu motorizare 28i e dauna totala adusa din US. 

Masini corecte se gasesc si la noi, dar foarte rar, trebuie sa ai timp si rabdare sa cauti. In Germania ai sanse mai mari, dar si acolo poti sa dai peste o teapa.

da, benzinar nu as vrea doar daca e o exceptie , ceva deosebit .. am vazut ca sunt praf astea ce sunt listate, asta pandesc si eu  o raritate si daca nu germanica..

6 hours ago, Mircea-Si said:

Daca mai pui ceva peste sigur gasesti la bavaria used sau mai poti incerca si la tiriac auto rulate. La titiac sunt aduse de afara de la licitatii, sunt cu km putini dar au mci defecte estetice, unele...preturile sunt ok, au garantie data de tiriac auto. Apan mai este o solutie.

 

PS la bavaria used nu cred ca mai agsesti f10, dar g30 gasesti...

sa stii ca m am gandit si la asta, pe Adesa prin cineva gasesc la vreo 22-23K  cu dotari medii .. dar nu as vrea sa dau atat , plus ca am eu ceva cu f10 , imi place cum arata f f mult.. e celeganta si un design conservator, aduce a e39.

6 hours ago, Galagie said:

E destul de greu sa mai gasesti f10, care are deja 6-7 ani de cand s-a oprit productia...  mai ales  la un kilometraj real sub 200 000, cel putin in romania...

da.. pe zi ce trece asta pare sa fie realitatea, dar speranta moare ultima.:P

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, claudiu1892 said:

E greu spre imposibil sa gasesti o masina atat de veche pe piata fara accident si sa fie intr-un buget rezonabil.

Acum depinde de genul de accident (daca e doar o bara/aripa sau ceva revopsiri, nu vad problema), dar mai mult depinde si de cum si unde a fost reparata (daca a fost reparata la Vasile din colt cu piese SH vs reprezentanta)

da, nu am treaba cu mici probleme, gen bara refacuta, doar sa nu fie ceva mai serios, am o sensibilitate / frica la rugina , prefer sa fie ceva la motor decat sa aibe caroseria ceva .. fiecare cu nebuniile lui ..  eu am avut  3 bmw-uri si mai am in prezent un x3, poate am eu noroc dar nici un accident n am avut sa implice altceva decat o bara .. in 12 ani, si am facut ceva KM.

4 hours ago, Mircea-Si said:

mersi de linkuri, dar 3 am avut si 5 touring nu vreau :))  doar f10 sedan ❤️

Link to comment
Share on other sites

Oare astea de la Țiriac, nu tot la 30k km au schimbul de ulei făcut? 

Orice ai lua tre sa mai ai bani deoparte și cred ca va trebui sa faci un mic compromis, la dotări sau poate o mica dauna, sunt mașini vechi deja, în 10-12ani se pot întâmpla multe. 

Ori faci ca și amicul meu, iei una mai scumpa cu km putini, tragi de ea și aia e... 

Eu zic ca tot și Germania, chiar dacă au uleiul schimbat la 30mii, barem e un ulei mai calitativ(vreau sa cred), combustibil mai bun și nu în ultimul rand ore de funcționare ale motorului mai puține, cred ca și estetic stau mai bine, acolo mai ca nu vezi praf pe strada... 

Eu as lua în considerare un 530 dacă as găsi... Spor la cautat!! 

Edited by lospa alin
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.