Jump to content

F10 Integral Active Steering - Bătaie când staționez


Recommended Posts

Vă salut ! Dețin un BMW seria 5 F10 si de ceva timp am observat că după ce opresc mașina la semafor se aude o bătaie ciudată în partea din față a mașinii și se resimte in volan . Dacă mișc stânga sau dreapta bătaia inceteaza , am observat că doar cnd volanul este fix drept incepe eă se audă bătaia . Are cineva idee ce ar putea fii? 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Gepeto said:

Vă salut ! Dețin un BMW seria 5 F10 si de ceva timp am observat că după ce opresc mașina la semafor se aude o bătaie ciudată în partea din față a mașinii și se resimte in volan . Dacă mișc stânga sau dreapta bătaia inceteaza , am observat că doar cnd volanul este fix drept incepe eă se audă bătaia . Are cineva idee ce ar putea fii? 

Pe caseta din fata ai un modul electromecanic,care “ spune” casetei din spate cand rotile fata sunt “pe drept”.Din ce am citit pe forumurile germane,modulul asta functioneaza si cu un fel de ulei hidraulic,care ar fi prea subtire,si bataile se aud doar la temperaturi exterioare mai mari,de ex iarna nu se aude nimic.Sunt care au schimbat caseta fata de 3 ori fara nici un rezultat ,i se mai spune si “ciocanitoarea din volan”.

Cred ca este singurul defect de fabricatie la f10 care nu poate fi rezolvat,eu am bataia asta din 2015,m am obisnuit,dar intradevar este foarte enervant,aude si pasagerul din dreapta cum ciocaneste acolo.

Daca intrebi la bmw la noi,habar nu au despre ce vorbesti,n au auzit de asa ceva,deci e imposibil de rezolvat.

Daca afli ceva,da mi si mie un semn.Uite jos,piesa 7,eu n am gasit o ca piesa de schimb,vine cu tot cu caseta cred.

https://www.leebmann24.de/bmw-ersatzteile/view/btdetail/?series=f10n&typ=5e51&og=02&hg=32&bt=32_2737

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Gepeto said:

@mase Da . Am fost sa-mi fac unghiul de fuga acum ceva timp si mi s-a spus ca nu poate să mi-l facă si pe spate că am puțin joc la caseta de directie din spate . E posibil din cauza asta sa fie? 
 

Este o problema cunoscuta care se manifesta la F10 cu IAS.

Rezolvarea propusa de BMW este update de soft și înlocuirea unui reper la caseta  de direcție împreună cu injectarea unui ulei special numit LUBRIZOL.

Piesele folosite:

32106893339 
83290434684 ulei Lubrizol 6178.

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • Romulus changed the title to F10 Integral Active Steering - Bătaie când staționez
52 minutes ago, mase said:

Este o problema cunoscuta care se manifesta la F10 cu IAS.

Rezolvarea propusa de BMW este update de soft și înlocuirea unui reper la caseta  de direcție împreună cu injectarea unui ulei special numit LUBRIZOL.

Piesele folosite:

32106893339 
83290434684 ulei Lubrizol 6178.

Exista vreo campanie,acțiune de service ,ceva?

Oricum după 8 ani ma indoiesc sa fie ceva,acum au bătaie de cap cu racitoarele vieții. 

Eu am întrebat acum vreo 5 ani la bmw în România,și s au uitat la mine cruciș. 

Vad ca nu e mare problema,400 pe bavauto plus uleiul plus manopera. 

Screenshot_20230521_103657_Chrome.thumb.jpg.d304b30f802cae529d86a990b80e0dd3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Bună ziua. Si eu am  avut acest zgomot (ciocănitoare) la un seria 7. Problema este de la bara stabilizatoare active steering.Problema esta ca una noua costa 2000 euro, iar sh undeva la 300euro.Dupa ce este schimbata trebuie schimbat uleiu din caseta si trebuie făcut  activare din calculator. Sper ca va ajuta informațiile. 

IMG-20230712-WA0002.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eu am sunat la o firma din Buzău care se ocupă cu recondiționarea casetelor de directie si le-am explicat problema si mi-au spus că trebuie recondiționate ambele casete . Urma să ma duc să le fac dar a trebuit sa plec din țară si nu am mai apucat. Deci degeaba recondiționez casetele .. Tu la ce service ai rezolvat problema? @82pao

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.