Jump to content

Casco, Casco, Casco, a avea sau a nu avea?


Tien

Cati dintre posesorii de BMW avem Casco?  

863 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ca fapt divers..chiar te rog sa obtii cateva oferte pt un C1 de la 2-3 firme serioase. Pretul politei de asigurare se regaseste in calitatea serviciilor oferite de firma de asigurari. Atat la Bcr, cat si la Omniasig am asteptat maxim o zi pentru acceptul de plata. Sunt convins ca nu ai auzit de nici un caz in care proprietarii au asteptat 1-2-3luni pana au primit un accept de plata de la companii gen Euroins :thumbsup: . Intrucat polita casco nu se face de obicei pentru masini mai vechi de 10ani, conform formulei folosite suma asigurata rareori scade sub 3-4mii euro (nu cred ca sunt foarte multi proprietari de masini de 3000e care sa aiba incheiata o polita casco). De aici si concluzia mea (personala) ca o polita casco de calitate (fara fransize, incheiata la o societate de top) incepe de la 300e.

Si da, oferta de 1450e de la allianz si cea de 650e de la astra aveau aceleasi conditii. Sunt convins ca euroins imi cerea maxim 500e. Dar cu allianz repari masina unde vrei tu, cu euroins...Dumnezeu cu mila! :thumbsup:

2 oferte: prima pt masina mea, a doua pt un C1, motor 1l benzina, an 2007, 50.000km, pret de nou 10.000e.

post-28037-0-64683700-1315529343_thumb.png

 

post-28037-0-38514700-1315529683_thumb.png

Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut oferte de 1450e de la allianz, de 1000e de la bcr si omniasig, de 650e de la astra.

Presupun ca ai ales-o pe cea de la BCR/omniasig, de 1000E/an, suma asigurata 14k, nu?

 

Ca fapt divers, eu platesc 1206E, tot la BCR, la o valoare asigurata dubla fata de-a ta! Aproape toti brokerii cu care am vorbit mi-au facut cotatii de minim 2250Euro pt fix aceeasi polita, acelasi asigurator etc. Doar valoarea asigurata era un pic mai mare, insa nu dubla.

 

So there, there's more than meets the eye ;)

Link to comment
Share on other sites

Casco e clar bun, eu am avut in iunie accident si fara casco nu era tocmai ok. Plateam 900 eur/an la omniasig, masina fiind evaluata la 11100 eur. Mi-au dat dauna totala si in 2 luni si 1 saptamana aveam banii in cont, 305 mil. Au evaluat epava la 2250eur, 10% a fost franciza pt dauna totala, au mai scazut ratele neplatite + transportul. S-au miscat ok. Cu euroins e ca si cum nu aveai. Vb cu un prieten care e broker si imi zicea acum 2 luni ca euroins nu mai facusera nici o plata la serviceuri de peste 6 luni.
Link to comment
Share on other sites

Presupun ca ai ales-o pe cea de la BCR/omniasig, de 1000E/an, suma asigurata 14k, nu?

 

Ca fapt divers, eu platesc 1206E, tot la BCR, la o valoare asigurata dubla fata de-a ta! Aproape toti brokerii cu care am vorbit mi-au facut cotatii de minim 2250Euro pt fix aceeasi polita, acelasi asigurator etc. Doar valoarea asigurata era un pic mai mare, insa nu dubla.

 

So there, there's more than meets the eye ;)

 

Da, am avut in primul an Bcr (978E) si in al doilea an omniasig (990E). In primul an am cam luat teapa, m-am grabit sa fac casco dupa ce am luat masina si am acceptat prima oferta sub 1000e, chiar daca conditiile erau de cacao. In al doilea an, oferta de la omniasig a fost cea mai buna pe care am gasit-o, oferita de o societate serioasa. Anul asta pe casco am vopsit capota+bara fata (clasicele zgarieturi cu cheia), schimbat nari+stergatoare+ornament parbriz (furate/avariate). Total 2600ron, in 3 dosare diferite, toate 3 primind acceptul de plata in maxim o zi. :rolleyes:

@lym: depinde foarte mult si de istoricul soferului. tata are un ford mondeo, acum 4 ani platea vreo 1800e/an (allianz parca), iar anul trecut a avut 450e/an la bcr, tocmai fiindca timp de 3ani nu a avut nici o dauna. eu am avut anul trecut la bcr daune de vreo 75mil.

Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

eu am evitat un pieton care a trecut in fuga prin loc nemarcat... aveam vreo 80 km/h si nu am apucat sa franez prea tare pentru ca respectivul mi-a sarit pur si simplu in fata.

 

urmarea: urcat bordura de 25cm la viteza aia

 

daune: 2 jante pe lateral dreapta

bara fata noua + vopsea

far bixenon dreapta fata pt ca avea o ureche rupta. la prima vedere era totul ok. imi pare rau ca nu am luat farul vechi de la service

amortizor dreapta fata

bieleta + brat dreapta fata

rulment roata dreapta fata

 

si alte maruntisuri gen contra aripa, lichid servo, furtunas de spalator far, etc etc

 

total de plata la motor ag vreo 16.000 ron. ultimul accept de plata dat a doua zi dupa ce masina a fost gata pt ca a avut nevoie de o reconstatare.]

 

toate astea la OMNIASIG, pe care ii recomand maxim. la fel si Motor AG, care au reparat masina impecabil, cu piese originale si manopera executata ireprosabil [lucru ce la alt service ar fi fost dubios, cel putin in privinta provenientei pieselor. iar la alt dealer, nu dau nume, se stiu problemele cu disparitia pieselor de pe masini, care vin inlocuite de altele pe duca]

Edited by kristal_madness
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu stiu daca s-a mai povestit ceva asemanator:

 

 

 

 

M-a lovit o tanti cu spatele: Iesea din parcare fara sa se asigure. Rezultatul: portiera spate dreapta (inlocuit), aripa spate dreapta (retus), bara spate (retus), doua bandouri (inlocuit). Astept piesele, dupa care masina va intra in service, pentru reparatie. Si asta datorita CASCO. Soferita avea RCA valabil, dar la Carpatica. Nici nu vreau sa imi imaginez prin ce stress as fi trecut daca nu aveam CASCO.

 

 

 

 

Si o intrebare: Cum de CSA permite Societatii Carpatica sa fiinteze pe piata asiguratorilor de daune civile, cand sunt arhicunoscute refuzurile de plata ale acesteia?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Vad ca nu s-a mai scris de mult pe topicul asta, asa ca ma gandeam s ail reinvii.

 

Situatia mea e cam asa: azi imi expira casco, si am primit oferta de reinnoire (Generali). Undeva in conditiile asigurarii apare ceva interesant la care nu am fost atent anul trecut; acea chestie suna cam asa: in cazul unei daune totale cauzate de furt sau talharie, masinile BMW 'beneficiaza" de o fransiza de 30% din suma asigurata (ma rog, seriile 5,6,7,M,Z,X5,X6 si ceva audi).

 

Cum am mai scris, eu imi fac mereu casco cu fransiza mai mare, deoarece statistic nu provoc accidente, deci nu prea apelez la casco, si atunci imi fac doar pentru confortul psihic. In cazul de fata, masina ar fi asigurata la ~18500, insa in cazul unei belele ca cea de mai sus as primi undeva la 13K doar pentru a e BMW? Mi se pare un pic aiurea... In afara de asta, nu am posibilitatea sa fac la alt asigurator din cauza de poze, eu fiind in Belgia (pot doar sa prelungesc). Plus, ma gandesc ca daca voi avea nevoie pe aici de ceva, voi ajung inevitabil sa ma "tiganesc' cu ei, lucru pe care il detest.

 

Intrebare: cei care aveti casco, aveti asa ceva trecut prin polite (ma refer la asigurari la alte companii, pentru ca la Generali e clara treaba).

 

 

 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

...Undeva in conditiile asigurarii apare ceva interesant la care nu am fost atent anul trecut; acea chestie suna cam asa: in cazul unei daune totale cauzate de furt sau talharie, masinile BMW 'beneficiaza" de o fransiza de 30% din suma asigurata (ma rog, seriile 5,6,7,M,Z,X5,X6 si ceva audi)...

post-9582-0-28820000-1518620853_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da, ai inteles foarte bine, ca sa intelegi ceva despre "Generali", am luat masina pe 15 ianuarie 2016, i-am facut casco pe 29 ianuarie 2016, 5.400 lei groupama pe an full casco masina evaluata la 13500 Euro parca, al doilea an fara nici-o dauna 4800 lei masina evaluata la 12000, ceva de genul, am facut ceva pe casco in vara si nu am mai prelungit deoarece m-a rupt in vara (5000 euro+ costuri) si chiar nu mi-am permis sa mai fac ceva desi in aprilie acum iarasi imi trebuie vreo 5000-6000 lei pentru niste nebunii de ale mele (deci as fi putut face casco). Am luat totusi cu 2 luni inainte sa-mi expire casco o oferta de la Generali si mi-au dat un 4500 lei pe an pentru cel mai "ieftin" casco de la ei, am vrut doar ceva "Basic" in caz de este vina mea sa o repar eu, cu o suma asigurata de 7500 Euro parca, l-am intrebat daca ma ia la misto, i-am zis ca eu acum am casco full pe masina de la Groupama cu 4800 lei masina evaluata la 12.000 si ei pentru aceeasi suma imi oferta nici jumate din beneficii sa zic asa, a ramas foarte surprins la telefon, nu mai avea cuvinte, si-a cerut scuze ca asta e oferta lor si ca nu poate sa-mi faca alta mai mica. La Groupama nu aveam fransiza indiferent de dauna totala sau partiala.

 

Deci si asa aveam o parere proasta despre ei ca doar lucrez cu ei insa dupa acel telefon sa nu aud de ei **Masina este pe numele tatalui 58 ani** ma gandesc cat ar fi fost un casco full pe numele meu la Generali, sigur mai mult decat oferta din 2016 a Allianz Tiriacului de 9.600 lei pe an.

 

Asa ca de exemplu eu o sa astept pana in decembrie 2018 (masina este 11/2018) ca sa nu faca masina 11 ani deoarece la masini de peste 10 ani nu mai poti face casco, sunt unele exceptii la unele asigurari pentru casco la masini mai vechi de 10 ani dar nu vreau sa fiu limitat cu nimic, iar atunci o sa caut o oferta de casco la fel cu fransiza mai mare pe eveniment 200-300 euro maxim si "basic" doar, sper sa scap cu un 3.000 lei.

 

Ai grija cu clauzele de la asigurari deoarece sunt foarte nenorocite! Multi clienti au aflat de ele dupa ce au lovit masina si au vazut ca au fransiza de 200-300 euro pe eveniment cu rata de marire a fransizei la urmatoarele evenimente si tot asa, fransiza mari la dauna totala cum ai tu...

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Da, ai inteles foarte bine, ca sa intelegi ceva despre "Generali", am luat masina pe 15 ianuarie 2016, i-am facut casco pe 29 ianuarie 2016, 5.400 lei groupama pe an full casco masina evaluata la 13500 Euro parca, al doilea an fara nici-o dauna 4800 lei masina evaluata la 12000, ceva de genul, am facut ceva pe casco in vara si nu am mai prelungit deoarece m-a rupt in vara (5000 euro+ costuri) si chiar nu mi-am permis sa mai fac ceva desi in aprilie acum iarasi imi trebuie vreo 5000-6000 lei pentru niste nebunii de ale mele (deci as fi putut face casco). Am luat totusi cu 2 luni inainte sa-mi expire casco o oferta de la Generali si mi-au dat un 4500 lei pe an pentru cel mai "ieftin" casco de la ei, am vrut doar ceva "Basic" in caz de este vina mea sa o repar eu, cu o suma asigurata de 7500 Euro parca, l-am intrebat daca ma ia la misto, i-am zis ca eu acum am casco full pe masina de la Groupama cu 4800 lei masina evaluata la 12.000 si ei pentru aceeasi suma imi oferta nici jumate din beneficii sa zic asa, a ramas foarte surprins la telefon, nu mai avea cuvinte, si-a cerut scuze ca asta e oferta lor si ca nu poate sa-mi faca alta mai mica. La Groupama nu aveam fransiza indiferent de dauna totala sau partiala.

 

Deci si asa aveam o parere proasta despre ei ca doar lucrez cu ei insa dupa acel telefon sa nu aud de ei **Masina este pe numele tatalui 58 ani** ma gandesc cat ar fi fost un casco full pe numele meu la Generali, sigur mai mult decat oferta din 2016 a Allianz Tiriacului de 9.600 lei pe an.

 

Asa ca de exemplu eu o sa astept pana in decembrie 2018 (masina este 11/2018) ca sa nu faca masina 11 ani deoarece la masini de peste 10 ani nu mai poti face casco, sunt unele exceptii la unele asigurari pentru casco la masini mai vechi de 10 ani dar nu vreau sa fiu limitat cu nimic, iar atunci o sa caut o oferta de casco la fel cu fransiza mai mare pe eveniment 200-300 euro maxim si "basic" doar, sper sa scap cu un 3.000 lei.

 

Ai grija cu clauzele de la asigurari deoarece sunt foarte nenorocite! Multi clienti au aflat de ele dupa ce au lovit masina si au vazut ca au fransiza de 200-300 euro pe eveniment cu rata de marire a fransizei la urmatoarele evenimente si tot asa, fransiza mari la dauna totala cum ai tu...

 

 

Am lamurit ce scrie acolo. La mine asigurarea e sub 900e, cu fransiza 300e/eveniment. Am prelungit pana la urma, doar pentru ca am si asistenta inclusa in caz de...si pentru ca oricum nu am alte optiuni din motivele expuse mai sus. Acum, daca unii nu citesc conditiile de asigurare (care btw, uneori nu exista pe polta, ci sunt referite doar) e treaba lor. Pentru tarile cu risc crescut, fransiza este mai mare. La momentul 2017 cand am facut asigurarea, am avut un pret bun, asta din cele "civilizate".

 

 

 

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ce suma ai asigurata ? Mi se pare mare fransiza pentru a putea folosi asigurarea in situatii obisnuite

Edit: am vazut ulterior suma, urata faza cu 30% la dauna totala

Am avut pana anul trecut Alliantz: 1850 €/an, 12500 suma asigurata, full acoperire, zero fransiza. Oferta pe PJ

Edited by Madutzu25
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Acu 4 zile (luni) am semnat și eu polița CASCO la Groupama 2024eur/an la suma asigurata de 46k EUR, fără vandalism...fransiza 0 /eveniment /dauna totala...am fost surprins de oferta bună de la Allianz de 2000eur cu vandalism inclus dsr cu fransiza de 200eur/evebiment și 10% in caz de dauna totala.

Gothaer 3100eur cu 250eur per eveniment și 10% pt dauna totala și Asirom cu 4600eur fransiza 0 și dauna totala 0.

Edited by MuscleMike
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

DupĂŁ ce-am vĂŁzut ce oferte ați primit voi, ĂŽmi dau seama ca eu am primit una chiar avantajoasa:

F31, suma asigurata 17131e, franșiza 100e/eveniment, fĂŁrĂŁ restricții de șofer, vandalism inclus, in caz de furt in țara franșiza 5% iar in alte tari 10%. Asirom 855 euro, plata integrala ( in rate ar fi crescut cu vreo 2-300 e).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Acu 4 zile (luni) am semnat și eu polița CASCO la Groupama 2024eur/an la suma asigurata de 46k EUR, fĂŁrĂŁ vandalism...fransiza 0 /eveniment /dauna totala...am fost surprins de oferta bunĂŁ de la Allianz de 2000eur cu vandalism inclus dsr cu fransiza de 200eur/evebiment și 10% in caz de dauna totala.

Gothaer 3100eur cu 250eur per eveniment și 10% pt dauna totala și Asirom cu 4600eur fransiza 0 și dauna totala 0.

 

 

Groupama sunt seriosi si platitori :D ai facut o alegere ft buna :goodjob:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Acu 4 zile (luni) am semnat și eu polița CASCO la Groupama 2024eur/an la suma asigurata de 46k EUR, fără vandalism...fransiza 0 /eveniment /dauna totala...am fost surprins de oferta bună de la Allianz de 2000eur cu vandalism inclus dsr cu fransiza de 200eur/evebiment și 10% in caz de dauna totala.

Gothaer 3100eur cu 250eur per eveniment și 10% pt dauna totala și Asirom cu 4600eur fransiza 0 și dauna totala 0.

Da Allianz sunt ceva mai scumpi. Totusi din experienta a 2 membri de familie asigurati la ei( timp de 12 ani) pot spune ca sunt parolisti, platesc, nu exista surprize. Si ce-am mai citit pe net par chiar ok.

Ma gandisem la Groupama(Romania) dar dupa ce povesti am mai citit m-am calmat.

Edited by mike2005
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Bilant CASCO la masina precedenta (Honda Accord). 8 ani de plata, cca 6.000-6500 euro suma totala. Am avut in acesti ani, 3 incidente: 1) parbriz spart: 3.500 lei, 2) aripa si usa zgariate: min 2.000 lei revopsirea 3) scut rupt, bara fata crapata, grila frontala crapata: minim 6-7.000 lei. Nu prea am iesit pe plus.

 

Evident, am CASCO si la BMW :)

Link to comment
Share on other sites

Bilant CASCO la masina precedenta (Honda Accord). 8 ani de plata, cca 6.000-6500 euro suma totala. Am avut in acesti ani, 3 incidente: 1) parbriz spart: 3.500 lei, 2) aripa si usa zgariate: min 2.000 lei revopsirea 3) scut rupt, bara fata crapata, grila frontala crapata: minim 6-7.000 lei. Nu prea am iesit pe plus.

 

Evident, am CASCO si la BMW :)

 

Casco nu il faci sa iesi pe plus, ci sa te acopere in situatiile in care ai putea iesi muuult pe minus.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Oferta Casco City Insurance => cat te costa RCA-ul la City pe an= atat costa si polita casco pe an. Nu trebuie sa faci RCA sau sa ai RCA-ul la City.

 

Oferta este de la 01 ian 2018 din cate stiu, nu stiu de ce nu am facut-o mai devreme, poate mai vrea cineva.

 

Are niste limite:

 

-Maxim 3 dosare pe an pe casco respectiv

-maxim 45.000 lei, nu conteaza ca masina valoreaza sau dauna valoreaza 90.000 lei sau 50.000 lei.

-daca masina pe piata valoreaza 30.000 lei si intra in dauna totala la 32.000 lei aia e, nu inseamna ca primesti 45.000 lei daca intra in dauna totala (ideea de baza este ca se face pentru masini la care valoarea de piata se invarte in jur de 10.000 euro sau nu neaparat)

-doar pe teritoriul Romaniei

-nu intra la casco cei care te lovesc si nu au RCA sau cei are au RCA din alta tara (Bulgaria, italia, etc)

-fara vandalism, adica te despagubeste numai in baza unui proces verbal sau constat amiabil intre 2 autoturisme

-maxim 12 ani vechime

 

Avantaje:

 

-grindina, furt

-in caz de faci vreo prostie sau gresesti iti repari masina linistit pe casco daca este vina ta

-pretul foarte mic, am dat 326 lei pe acest casco, atat m-ar fi costat rca la city pe un an, un full casco ma costa la momentul de fata undeva la 4.500 lei.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.