Jump to content

Vopsire piele


Myx

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

ar fi ok si un feedback ... pentru produse/servicii.

 

sunt kit-uri dedicate ... dar si produse profesionale.

 

vopel, colorglo, dufa, leatherique... sunt unele din firmele care au(comercializeaza) produse profesionale.

dintre toate, utilizarea(folosirea)produselor colorglo presupune cel mai mic volum de munca(manopera).

cum se prezinta o tapiterie de scaun, un volan dupa un an de zile folosid produsele colorglo?

 

care dintre ele se preteaza si la materiale sintetice(imitatii de piele), inclusiv bord?

 

vopel ...se preteaza doar la piele.

dufa... doar pentru piele. presupune un proces elaborat de vopsire(revopsire), inclusiv piele intoarsa.

leatherique... se preteaza si pentru suprafetele de vinilin, inclusiv bord.

Link to comment
Share on other sites

Deci eu mi-am vopsit volanul si aripioarele de la scaune si au iesit foarte bine.Claudia o cheama este are exclusivitate partea de vest a romaniei de la colorglo.Tel este 0722280686

Bafta

Edited by aline46
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

scaunul din dreapta nu prea ma incanta cum arata si vreau sa arate bine , poate putin si pe la cel din stanga lucrat pe ici pe colo :)

 

 

in mare zicea de 150ron.

 

sa vedem cand ma programez ca cica n-are timp saptamana asta :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

maine ma duc la cineva sa vad o demonstratie de reconditionare piele prin vopsire cu aerograful !... A mai facut cineva asa ceva ?,,,Ei spun ca nu iese pe haine la transpiratie si reconditioneaza total ..As face si eu aripioarele laterale de la scaune ..

Poate a mai facut cineva treaba asta si poate sa-mi dea un sfat daca sa ma bag sau nu ...

Am inteles ca vopseaua se prepara pe loc ..operatia dureaza in jur de o ora ... si e nevoie de o zi pt uscare !....

 

 

Am vazut topicul cu vopsirea pielii de pe scaune de acum 3 ani. Cum a iesit pana la urma urmei? Si-au mai vopsit si altii?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

poate ma ajuta si pe mine cineva cu problema asta..

 

 

LA sugestia colegului Univont, se pare ca e posibil sa revopsesc interiorul de piele la culoarea lui originala, problema mea mare fiind ca scaunele fata sunt de alta culoare ( am avut nsite probleme cu cele originale si a trebuit sa le schimb, iar culoarea originala nu am mai gasit decat la 800 de euro in sus perechea de scaune, cam piparat.)

Mi-a recomandat un kit de vopsire de la Leaterique care functioneaza si in cazul schimbarii culorii.

Conform vin-ului care il am culoarea originala a interiorului este SILBERGRAU LEDER (0394)

Din ce vad pe site la ei,

http://www.leatherique.com/oem-color-samples/bmw.html , la codul 394,

nu pare sa fie asta, culoarea mea mai degraba seamana cu asta, oricum sensibil mai deschisa si mai luminoasa.

http://www.theeurodepot.com/view_car.php?idc=7&id=209

 

 

Imi e teama sa nu comand culoarea gresita, kitul e destul de costisitor.

 

 

Am trimis mail la distribuitorul roman cu toate detaliile, prodetailing, de vreo 2 saptamani si ceva telefoane, pauza...mi-a zis ca va contacta firma mama in US si nici un raspuns pana acum, cum am spus, au trecut vreo 2-3 saptamani deja.

Link to comment
Share on other sites

daca o iei direct din US scapi mai ieftin, in jur de 170 de dolari + transport tot kitul. ( suficient sa vosesti scaune fata + bacheta, exista si kituri mai mici sau mai mari) In Europa probabil ca este 170 de euro + TVA.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Enorm. Eu am vopsit de doua ori pana acum cu vopsea de la astia:

 

http://leder-pflege.zett-eins.de/catalog/

 

Ultima oara m-a costat vreo 15 euro cu transport inclus, care a durat vreo saptamana prin DHL. Mi-a fost de ajuns un tub mic pentru scaunele fata cotiera si panouri usi.

 

Cauta in topicul asta ca sunt poze cum mi-a iesit mie pielea pe E65.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/topic/27077-vopsire-piele/page__view__findpost__p__922247

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

arata bine, dar eu la scaunele din fata trebuie sa schimb culoarea din negru in gri sau cum se numeste, e mai complicat.

O sa ma interesez si de produsul asta din ce vad imi trebuie 2 seturi complete, ajung oricum la 90 de euro minim.

 

 

in momentul asta as vrea cinva sa imi confirme daca am ales codul de culoare bun, 0394...

 

Link to comment
Share on other sites

Ma indoiesc ca o sa iasa bine dupa ce schimbi culoarea. Cand vopsesti cu aceasi culoare, acoperi ce s-a uzat, dar sa dai un strat complet peste alta nuanta fara sa se vada ce e dedesubt (mai ales negru), mi se pare foarte greu, pielea se intinde, face cute, etc. Daca era piele gri si o faceai neagra, cred ca ar fi fost mai usor.

 

Mai bine cauti alte scaune.

Link to comment
Share on other sites

singurele care le0am gasit la culoarea mea sunt de la 800 de euro in sus, cam piparat. Culoarea asta de interior a fost foarte rara pe e34, eu mia stiu doar unul, iar de vazul live am mai vazut unul singur in 3 ani.

 

 

Se pare ca produsul ala de la leatherique permite schimbarea culorii, nu e el scump chiar degeaba.

Oricum e mai ieftin decat sa schimb pielea ( nu ies cusaturile ca la fabrica oricum) , trebuie sa ma deplasez prin Bucuresti stau fara masina nu stiu cat, sa schimb scaunele costa cat retapitatul interiorului..

In sfarsit, o fac pentru mine, nu cu gandul ca o sa revand masina ... asa nici cauciucuri nu mai schimbam la ea, ca dublez valoarea masinii la fiecare set de gume noi.. :)

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.