Jump to content

Cat va consuma utilajul?


zixx

Recommended Posts

nu are nici o treaba lukoil, e fix la fel ca ailalti.. nu as baga de la lukoil ca sunt niste evazionisti imputiti, jumate din conducere e arestata.. dar.. in rest sunt fix la fel ca ailalati.. alde petrom, rompetrol, etc..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eu bag numai de la Rompetrol si OMW,legat de consum sub 9.2 pe bord nu am scazut in aprox. 5000 km de cand am masina(320i e90 A),dar cred ca real e 7-8 %.Nu am facut consumul la nicio masina din cate am avut si nici nu ma intereseaza cat consuma(cum se termina gazolina bag si gata). Edited by steradulescu
Link to comment
Share on other sites

nu are nici o treaba lukoil, e fix la fel ca ailalti.. nu as baga de la lukoil ca sunt niste evazionisti imputiti, jumate din conducere e arestata.. dar.. in rest sunt fix la fel ca ailalati.. alde petrom, rompetrol, etc..

 

Mihai evazionisti sunt toti, altii cu acte si cotizatii la mai marii sus pusi, altii pe barba lor(posibil caz lukoil).

Eu de ani buni bag doar de la Lukoil, in general plinul si doar de la aceasi statie(si pompa). Ca no.2 pe lista sunt cei de la Rompetrol.

 

Petrom alde OMV pt mine nu exista, MOL nici atat.

 

Legat de consum poate ma repet, dar la mine faptic consumul e fix cat apare si pe obc.

Link to comment
Share on other sites

Eu bag numai de la Rompetrol si OMW,legat de consum sub 9.2 pe bord nu am scazut in aprox. 5000 km de cand am masina(320i e90 A),dar cred ca real e 7-8 %.Nu am facut consumul la nicio masina din cate am avut si nici nu ma intereseaza cat consuma(cum se termina gazolina bag si gata).

 

e bine sa il urmaresti oricum, mai ales la benzinare.

cand creste consumul peste medie fara explicatie,, gen trafic neobisnuit, -20 de grade afara etc.. e primul semn ca e ceva in neregula cu motorul..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Eu bag de la Gazprom - Diesel Premium si in oras (Timisoara) am un consum de ~9-9,2 (9,5-9,8 cu clima). Pe extern scoate un consum foarte bun. Am fost in Thassos de curand prin Serbia-Macedonia si la ~2300 km facuti / ~140L consumati, pe bord arata media de 5,9 (3 persoane si bagaje). La un dus-intors de Bucuresti prin Deva-Sibiu-VL-Pitesti si ~1400 km / ~65-70L consumati arata o medie de 6,2. Pe autostrada pun tempomatul la 150km/h. Masina e un 520d LCI din 2008. Edited by gmircea
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

cu un plin 950-960 km facuti ,extern 140km/h cam jumatate si intern mult fara start/stop activ , si calcul final ar fi 6.6 combinat 2.0 143 hp ed 2011 .Se pare ca este exact cum spune pe bord. Bmw -urile mi se par cele mai exacte la range.

 

ps: diesel

Edited by Bigmoon
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Am un bmw 316d, an 2009.

In oras am un consum de 11.6, 11.9. Tin sa precizez ca nu ma dau la ea schimb mereu dupa cum imi zice bc-ul.

Am verificat consumul si de la pompa si e acelasi. Adevarul ca nu merg foarte mult cu ea fiind un oras mic (Braila) dar totusi mi se pare cam mult.

E normal consumul? Daca e normal nu am nimic impotriva dar imi e frica sa nu aibe vreo defectiune si sa nu stiu de ea.

Singura eroare pe tester a fost pompa auxiliara de la apa/clima (sau ceva de genu).

Revizia doar ce i-am facut-o de 1200 km, filtre Mahle si ulei Mobile 5 30.

Vreun sfat?

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Asta ca sa fiu obiectiv am sa pun aici o mica comparatie intre doua drumuri destul de diferite si se observa asta si la consum. Primul cu consumul mai mare a taiat carpatii si la dus si la intors, serpentine la greu(distractie maxima ) bagaje full,maxima 150 condus mai in forta .. Al doilea dus si intors prin campie ,drum mai liber masina goala aproape max 150 la fel , dar drum mai drept si a mers si cruize-ul ceva timp... Ceea ce vreau sa subliniez este ca depinde foarte foarte mult de stilul soferului de a merge si in adancul nostru stim cu totii asta dar cautam scuze :) Exact la fel este si la pompa consumul , eu ma declar multumit la motor de 2.0 d :)

 

 

 

@gabig : pare cam maricel daca zici ca schimbi cand zice pe bord ... eu nu inteleg de ce au vrut sa scoata astia 316d au taiat la greu din cai si vad ca si consumul e ridicat sau poate doar la tine

post-71170-0-22266600-1452281418_thumb.jpg

post-71170-0-36150800-1452281474_thumb.jpg

Edited by Bigmoon
Link to comment
Share on other sites

da e 318d , si pot sa zic ca la primul drum nu am menajat-o deloc , schimburi numai in 4000 ca am zis daca tot 90 % numai in oras merg ,cand am prins si eu un drum mai lung sa o mai dezmortesc oleaca:) Cat e rece motorul schimb pana in 2500 cum zice pe bc dar dupa aia si prin oras undeva la 3000 .. 3 jumate ..oricum stiti voi aia cu puii cioarei pentru ea sunt cei mai frumosi, dar pt 300 nm si 143 cai sunt foarte multumit. Oricum eu am venit de la 1.4 75 cai care imi lua 7 extraurban mers chill deci ... Edited by Bigmoon
Link to comment
Share on other sites

si eu am zis la fel dar din ce am vazut de 12 mii km de cand o am ,este ca trage constant pana pe la 4300 apoi se simte pauza . Tu ai dreptate totusi ,ca in acte la 1750 intra turbina pana la 3800 parca . Mc si drumuri bune ! Edited by Bigmoon
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Utilajul meu recent achizitionat BMW 330XD 258 cai cutie automata cod motor N57D30O1 2993cc consum REAL in BUcuresti la ore de varf cam 15-17% si la drum intins cam 8% sau 10% in functie de mers. Aici vorbesc de limite normale, fara forja sau trafic exagerat gen bara la bara. Atunci mai pun 2-3 litri in plus :D Nu am mers cu ea decat vreo 3000 de km, inca nu cunosc masina asa cum o stiam pe cea veche (E90 320 diesel 163cai). Mentionez inca o data, consumul mentionat este cel real, fara sa tai nici macar un litru. Ce scrie in carte e flex macarena, oricum nu am cum sa scot consumul ala niciodata mai ales la stilul meu de mers adica sportiv, decat daca o imping eventual. Nici nu am de gand sa incerc sa scot consumul ala mentionat de producator, imi place sa-i dau cand am ocazia! Doar de aia am luat BiamWeu si nu Smart :D
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

1.model E46 320D

2.cilindree/cp 1995 / 150 CP

3.tip de carburant Diesel

4.cutie de viteze Automata

5.consum vara/iarna-oras/afara 7.1%

 

Am facut plinul apoi am luat-o la drum, cativa km prin oras pana am iesit pe european, apoi autostrata - acelasi traseu si inapoi, pe european viteza intre 100-130, pe autostrada constant 130-140 cu 2 varfuri de 160, viteza medie a fost de 103 km/h, dupa 105 km am alimentat si au intrat 7,2 litri. Tot drumul a fost facut pe ploaie torentiala. Masina are roti pe spate de 255/35/18 ZR, pe fata 225/40/18 ZR. Cum vi se pare consumul, mic - mare - oke? Ma gandesc sa schimb rotile cu unele de 16", ar mai scadea consumul? Daca da, cam cu cat?

Link to comment
Share on other sites

E cam greu aici sa am 2 perechi de roti ca nu prea am unde sa le tin, ma gandeam sa iau unele m+s de 16", plus ca nu fac drifturi sau sa merg cu viteza mai mare decat cea legala (asta pentru siguranta, ca am si fetita de 1 anisor) ca sa am nevoie de cine stie ce stabilitate. Cam cu cat ar mai scadea consumul daca as pune roti pe 16"? Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

1. 320i motronic 1987

2. 1990 cm3 95 kW

3. benzina fara plumb

4. 5 manuala, probabil getrag 260

5. la consum o sa va fac sa plingeti :blink: (motor refacut la cota 0 in aprilie 2004)

 

- in bucuresti consumul este de 13 litri la 100 km. partea interesanta e ca am facut foarte multe teste, si rezultatul ma uimeste. am mers o luna intreaga ca pensionarii, schimbat numai la 2000 rpm, accelerat foarte lin etc. urmatoarea luna am mers intr-un stil foarte "disperat", respectiv redline foarte des, demaraje in tromba etc. ghiceste cineva rezultatul ? consumul a fost identic, 13 % (vara)

- iarna estimez 2-3 l in plus in bucuresti, pentru ca drumurile mele sint scurte (cam 6 km) si motorul nu apuca sa se incalzeasca.

 

- afara e o poveste asemanatoare. consumul este de 8-8.5% daca nu trec de 160km/h, indiferent de "stil". am testat si rastestat, nu creste mai mult de-atit nici sa-l impusti, dar nici mai jos nu se duce. am facut inclusiv un drum braila-bucuresti intr-o zi neaglomerata, mers cit se poate de constant cu 90km/h, cu ochii pe econometru (statea intre 5 si 6), dar rezultatul a fost acelasi.

 

- daca trec de 160km/h, treburile se schimba pentru ca masina are aerodinamica unei caramizi. ultimul test pe care l-am facut a fost cam asa: am mers de la afumati pina la buzau intre 180 si 195 km/h (deh, ma alergam cu un e39 :)), deci foarte aproape de limita masinii. in acest caz consumul a fost considerabil mai mare. n-am facut un consum exact pe bucata aia, dar calculind (in restul drumului am mers "normal") il estimez cam la 12 %.

 

in manual se vorbeste despre un consum la acest model de 17% la 180 km/h in viteza a 5a. la mine indica 13. am uitat sa va spun ca am un diferential de 3.25:1 sau 3.23:1 (nu imi dau seama la ochi :) ), motiv pentru care viteza 5 e doar pentru cruising... o folosesc foarte rar.

 

sa inteleg ca motorul tau e "cumva" M20B20?! Detin si eu un 520i E34 din 1990, si consumul cam tot ala este: 8-9 la suta km in afara mers 120-maxim 140 km/h si in oras vreo 14-15 litri la suta de km mers mai mult "grabit" dar nu cu turometrul pe rosu! cam la 3000 rpm schimb vitezele!

ma gandeam si la un engine swap cand si-o da duhul actualul dar macar sa fie un 3.5 litri M30B34 sau 35 :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

E34 525 m5b25tu (vanos)

 

- oras(Bucuresti cu trafic) primavara si toamana, vara fara ac - 15% daca merg normal, 17-18% daca merg mai tare sau pe drumuri scurte. Iarna se ridica spre 20%.

- extern - 7-8% mers in limite legale, nu cu autostrada, 8.5-9% autostrada in limite legale, 8.5-9 mers mai repede decat limite legale(max 160).

 

Precizez ca sunt schimbati toti senzori relevanti pentru consum - lambda, senzori detonatie, bujii noi, ulei nou, curatat sistemul de reciclare vapori benzina. Inainte de toate astea consuma cu 1-2 litrii in plus la suta de km.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

1. 530d f07

2. 2993cmc / 245cp

3. diesel

4. 8 trepte - automata

5. consum 14 % Urban si cam 7.3 % Extra-urban.

 

 

1. 30d e53 facelift

2. 2996cmc / 218cp

3. diesel

4. 6 trepte - automata

5. consum 14.4 % Urban si cam 8.5 % Extra-urban.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.