Jump to content

Consum 320D e90


Mircea Pop

Recommended Posts

La 160 tot 3000 de ture am si eu, dar la 220 am 3850-3900 ture. e90 320d m47 manual http://www.imagebam.com/image/26bfd1432675602#

Si eu am undeva aproape de 4000, dar am zis cu aproximatie. La tine in poza se vede ca nu ai inca 220 si esti undeva la 3850 deci s-ar duce cam la 3900. Cam asa e si la mine 520d N47 automat....

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca tu ai fumat ceva :)) glumesc.. Unde am pomenit eu de f30?

 

Da, am fost cam neatent. Ne-am lamurit cat de cat; si poate si altii inteleg cate ceva :frantics:

:offtopic:

Sa nu fiu inteles gresit imi place F30, o sa schimb E90-ul intr-o buna zi; imi plac destule la modelul cel nou, e reusit; ca sa nu ramana neclara parerea; de-aia ma si cheama "90f30";) in schimb, consumul sunt sigur ca ramane cam acolo si duupa 160k km cand o sa mi-o permit(sau cine stie :rolleyes: ).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Destul de putin...pe bc dupa 200km si mers destul de tare 110-130km/h 4.5l/% mers lininit pe aceeasi ruta scos si 4l/%.

Mai mult ca sigur l-a resetat atunci cand era pe autostrada si viteza medie probabil pe la 80km/h. Altfel nu avea consumul ala.

 

Cand ai resetat ultima data consumul?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mai mult ca sigur l-a resetat atunci cand era pe autostrada si viteza medie probabil pe la 80km/h. Altfel nu avea consumul ala.

L-am resetat dupa ce am facut plinul in Voluntari si am mers pe ruta Voluntari-Urziceni-Slobozia-Braila.Merg cu ea in ture constant(2000)a 3-a,a 4-a schimb la peste 2500.

Edited by VIPER1981
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Destul de putin...pe bc dupa 200km si mers destul de tare 110-130km/h 4.5l/% mers lininit pe aceeasi ruta scos si 4l/%.

 

 

L-am resetat dupa ce am facut plinul in Voluntari si am mers pe ruta Voluntari-Urziceni-Slobozia-Braila.Merg cu ea in ture constant(2000)a 3-a,a 4-a schimb la peste 2500.

 

110-130 km/h in viteza 3-a 4-a. Schimb la peste 2500 ture. Si zici ca ai avut consum de 4-4.5. Mai taie de ele 8)

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

110-130 km/h in viteza 3-a 4-a. Schimb la peste 2500 ture. Si zici ca ai avut consum de 4-4.5. Mai taie de ele 8)

Prietene...nu-ti contest existenta pe acest pamant si nici nu-ti impun sa ma crezi...asa arata Bc-ul asta iti spun si eu...pui pe masa echivalentul a 3 plinuri si facem demo...daca nu e asa iti dau eu tie 5 plinuri.

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Prietene...nu-ti contest existenta pe acest pamant si nici nu-ti impun sa ma crezi...asa arata Bc-ul asta iti spun si eu...pui pe masa echivalentul a 3 plinuri si facem demo...daca nu e asa iti dau eu tie 5 plinuri.

 

Te las sa iti alegi orice drum de pe langa Sibiu, in afara de autostrada. Amandoi in masina, schimbi la peste 2500 ture, si daca ai consum mai mare de 4.5 imi dai banii de 5 plinuri, daca nu, iti dau eu 3 plinuri.

Edited by Radu I
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Prietene...nu-ti contest existenta pe acest pamant si nici nu-ti impun sa ma crezi...asa arata Bc-ul asta iti spun si eu...pui pe masa echivalentul a 3 plinuri si facem demo...daca nu e asa iti dau eu tie 5 plinuri.

 

Poate o fi efficient dynamicspopcorm1.gif,dar nici asa nu cred ca poti scoate asemenea consumfrantics.giffrantics.gif

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca la oa la o masina de peste 150 cp conteaza consumul. Ce treaba are consum de 5 sau 6 in afara? Nu cred ca cineva de aici e in mod real interesat ce consum cata vreme e in valori rezonabile, altfel v-ati lua smart.

 

Si eu am reusit sa scot la 320d de 163 cp consum de 4 pe cativa km.. apoi m-am plictisit si am mers normal.. consum de 5.5-6 in afara.

Acum iarna imi arata 8.4 cu mers mai mult in oras.. are soft ~185 cp.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Bmw e90 , 2007, m47, consum de 10-11 in bistrita si orasul nu e mare deloc, distante relativ sub 10 km, extern am reusit odata bistrita- cluj 4,8 dar pe pilot la 90 la ora, poate au altii masini mai bune cu consumuri mai mici, consumul e facut atat la pompa cat si bc bat la o diferenta de 0,1-0,3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Extraurban tempomat setat la 80 km, 2000 ture, treapta 4/100km, 2000ture, treapta 5 imi ia undeva la 4.5 max

Mixt, acelasi drum dar mai intru printr-un oras cu semafoare, sensuri etc...imi la undeva la 5.5

Drumul pe care il parcurg are aprox 90km, dar asa nu are nici o relevanta.

 

Oras in schimb, naveta casa-servici in care prind 3 semafoare pana la servici, treceri, stopuri etc imi ia undeva la 10:)

In oras ori conduc eu prost....ori e misto tare orasul meu...merg cu aprox 30km....treapta 2@2000ture:/...treapta 3 nu o prind decat foarte rar cand fac depasiri pt a avea totusi aproape de 2000ture, macar 1800...

Incerc sa evit sa merg in treapta a 2a/3a la 1600 ture constant pt ca nu se justifica.

 

BMW e91 320d NFL 120KW 163CP Non-DPF

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

bmw 320d e90 2006 163cp

La temperaturile de acum : oras 10,5 afara 5,7 mers cu 120-130km/h

 

 

Cam pe acolo imi ia si mie

320d e91 2008 177cp automat

 

acum ca au intrat elevii in vacanta s-ar putea sa scada in oras :)) (cred ca depinde si de traseu)

 

LE : masurat la pompa, calculatorul spune in oras 11,5... cand de fapt e 10,5

Poate la unii calculatorul e mai optimist, din ce am vazut prin postari

Edited by Paul_konstantin
Link to comment
Share on other sites

Bmw e91 320d M47 manuala.

 

Aprox 400km 100% oras, acum o sapt aveam consum de 10.6%. In ultimele saptamani am bagat aditiv Liqui Moly in motorina si a scaut consumul la 9,5 , observat ieri. S-a observat totusi la aprox o sapt de la aditivare un mers mai bun, o idee mai puternic motorul(parca era putin infundata inainte).

Dar ce-i drept poate m-am domnit eu si am mers ceva mai lin.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.