Jump to content

M3 .. E36 vs E46


constantinescuvlad

Recommended Posts

Salutare.

Ma uit si eu de ceva timp dupa un M3. Cand ma hotarasem sa plec prin Germania dupa un E36 mai vechi, hop, s-a triplat taxa de poluare. Acum iar se zvnoeste ca o sa scada.

Lasand la o parte taxele de poluare, inmatriculare sau cum le-o zice; oare merita un E46 ? Adica; la aspect mie sincer imi place mai mult E36. Ma gandeam daca merita diferenta de bani (desul de mare) un E46 in ideea ca e mai nou, poate nu mai putin km, etc. Sau din contra ? Fiabilitatea este mai mica si intretinerea mai scumpa la un E46 ?

Din cate am auzit si am citit se pare ca intr-adevar un E46 e mai scump de "tinut" decat un E36.

Ceva impresii ?

Link to comment
Share on other sites

o masina mai noua "model mai nou" intotdeauna o sa fie mai scump de intretinut decat predecesoarea.Nu doar la Bmw ci la toate masinile.Cat despre alegere,parerea mea este ca e46 este superior e36-lui . Cum ziceai si tu ... mai noua mai etc .
Link to comment
Share on other sites

interesanta comparatia asta. motoarele de pe m3 e36 si m3 e46 sunt identice nu? (ma refer la cele de 3.2l)

 

gurile rele spun ca e36, neavand atata electronica, ar fi ceva mai agile. stie cineva ce greutate au ambele modele (la e36 varianta coupe).

 

un alt "avantaj" al lui e36 m3 este ca poate fi ales si in varianta sedan, dupa preferinte :)

 

ca design exterior si interior...e46 rulez, e o masina extrem de frumoasa, insa ma gandesc daca un pasionat ar vrea masina asta strict pentru senzatii tari, nu e mai indicat un m3 e36 luand in calcul un buget mai restrans?

Link to comment
Share on other sites

nu e mai indicat un m3 e36 luand in calcul un buget mai restrans?

 

 

Da.. asta era defapt si intrebarea mea.

Din cate stiu E46 e putin mai greu .

 

Din cate am mai citit, unii descriu E36 ca fiind mai "natural".

Plus de asta, daca dai 7-8-10K euro in plus pentru E46, nu stiu in ce masura se merita; mai ales ca am auzit ca e46 e mai putin fiabil, adica trebuie reparat ceva mi des decat un e46. Probabil daca banii nu sunt o problema, E46 ar fi optiunea mai buna. Dar luan in considerare pretul de achizitie si intretinerea.. E36 parca suna mai bine.

 

Ma rog, momentan, cu taxa actuala, E36 nu se mai poate cumpara din afara. Poate doar daca vrei sa dai mai mult la stat decat pe masina :)

Link to comment
Share on other sites

ÂŞi E36 se ĂŽntreĂžine la fel dacĂŁ foloseÂşti doar piese noi Âşi schimbi totul la timp.

 

Problema este cĂŁ pe mĂŁsurĂŁ ce maÂşinile se ĂŽnvechesc, proprietarii au un nivel financiar mai scĂŁzut Âşi nu ĂŽÂşi permit sĂŁ le ĂŽntreĂžinĂŁ corespunzĂŁtor.

Link to comment
Share on other sites

nu se pot compara aceste masini . Unul din motive este pretul.Sunt peste 10.000-15.000 euro diferenta intre ele lasand costurile de intretinere .

 

Ce pot spune este ca m3 e46 este mai bun per total ... am mers cu m3 e36 , si tocmai am cumparat un m3 e46 in decembrie . Singura legatura intre aceste masini este ca amandoua sunt M , insa cam asta e tot . cum noul m3 este superior lui e46 la fel sta treaba si in comparatia asta . Trasatura cea mai pregananta pe care noi( eu si al meu ) am simtit-o este ca e46 , se simte mai ''uzina'' ...mai solid ca sa zic asa, si are o conduita de drum mai buna. Cat despre pret - diferenta mi se pare normala si justificata ( asta si din punct de vedere al confortului si optiunilor ).

Edited by speedchick
Link to comment
Share on other sites

Un M3 E46 la 15.000 ? Unde ai vazut ?

Eu socotisem un pret de 12-15000 pentru un E36 in stare buna si ceva incepand de la 19-20 pentru un E46. Dar ma gandeam ca un pret mai realist pentru un E46 in stare buna ar fi 22 sau peste.

 

Cat despre diferenta la cox, tot in auzite, am inteles nu prea ar fi . Ma rog, stiu ca E46 e cu vreo 20 de cai mai puternic, dar nu stau sa masor si ultimul calut. Ma intereseaza mai mult comportamentul masinii per total si fiabilitatea.

 

Merci speedchick pentru parere. Chiar eram interesat de parerea cuiva care a incercat ambele masini. Pot sa te intreb de unde ai luat masina in decembrie ? adica din tara sau din afara ? Si daca nu sunt indiscret cat a fost ?

Ma intereseaza si pe mine sa iau un M.

Link to comment
Share on other sites

Un M3 E46 la 15.000 ? Unde ai vazut ?

Eu socotisem un pret de 12-15000 pentru un E36 in stare buna si ceva incepand de la 19-20 pentru un E46. Dar ma gandeam ca un pret mai realist pentru un E46 in stare buna ar fi 22 sau peste.

 

Cat despre diferenta la cox, tot in auzite, am inteles nu prea ar fi . Ma rog, stiu ca E46 e cu vreo 20 de cai mai puternic, dar nu stau sa masor si ultimul calut. Ma intereseaza mai mult comportamentul masinii per total si fiabilitatea.

 

Merci speedchick pentru parere. Chiar eram interesat de parerea cuiva care a incercat ambele masini. Pot sa te intreb de unde ai luat masina in decembrie ? adica din tara sau din afara ? Si daca nu sunt indiscret cat a fost ?

Ma intereseaza si pe mine sa iau un M.

 

Masina a fost cumparata din Romania , de la o persoana pasionata si intr-o stare superba . Este model 2004 fabricata in 10/03 , modelul facelift . A costat 23500eur fix dupa negocieri purtate de prietenul meu ... si pot sa spun ca amandoi suntem de acord - merita fiecare ban .

Nu o sa regreti daca esti fan Motorsport ... cel putin din punctul meu de vedere . Singura chestie pe care simt nevoia sa ti-o spun este sa fi atent de unde iti iei si in ce stare este ( la modeleul pre-facelift ai grija ..au fost ceva probleme - recall la fabrica ), ... ce sa zic , multa bafta !

Link to comment
Share on other sites

Merci de informatii.

Suna foarte bine. Mai ales daca a fost si gata inmatriculata.

Modelul facelift din ce data a fost ?

 

Cred ca ati avut mare noroc, mai ales daca cunosteati persoana de la care ati cumparat. Eu am gandeam sa iau doar din afara, nu prea am incredere in masinile din romania, mai ales cele din categoria asta.

Link to comment
Share on other sites

Are stopuri cu LED. Atat !

 

 

... mai cerceteaza , mai cauta, nu este numai ''atat'' , modelul facelift nu are probleme la motor , nu are recall la fabrica , ( cutia smg2 Drivelogic are soft diferit la modelul facelift si unele piese din alt material - in loc de 0 are N ...asta ca un mic amanunt , chiar si padelele difera ) , la motor unele piese sunt fabricate din alt material , as putea spune vitale ... la buna functionare a motorului la turatii mari . In sfarsit nu vreau sa intru intr-o polemica pe aceasta tema , insa exista diferente - iar stopurile pe led sunt fabricate cu functia de progresive breaking - frana progresiva, in functie de gradul de apasare lumineaza mai puternic sau mai slab , nu sunt stopuri de 2 lei gen tuning care au fluctuatii de tensiune ..etc . Deasemenea , sunt folosite bari stabilizatoare fata - spate si o bara de torsiune pe care modelul pre-facelift nu le are..s.a.m.d.

Inainte de a da o parere sau un verdict mai cercetati mai baieti , doar nu credeti ca bmw scoate un facelift la un model de top doar pt o pereche de stopuri , sunt multe detalii tehnice, si eu nu le stiu chiar pe toate . <_<

Edited by speedchick
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.