Jump to content

Consumuri de ulei la motoarele BMW


Recommended Posts

mersi paul.

se schimba situatia un pic.inseamna ca mie in 6500 km nu mi-a mai mancat 1 l  si mi-a mancat numai 350 grame.atat am completatat pana acum peste bidonul de 4 l din care bagasem numai vre- 3.5 l

72818[/snapback]

 

Cu placere.

Pai ai mers cu ulei sub limita ?. Nu e prea bine. Nu ai verificat nivelul ?

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

un consum normal ar fi de 1 la 20.000 km(cu uleiul cel mai fluid)>si la mers sportiv cu ea:)

74404[/snapback]

 

Asta poate pentru 316i sau 318i...ca la motoarele 6 in line nici vorba de asa ceva (ca sa nu mai vorbim de cele V8...) ...mai ales daca-i si dai in gura... :blink:

Link to comment
Share on other sites

330xi ce vrei sa spui?ca la masina cu cat cilindreea e mai mare cu atat consumul de ulei este mai mare??

74430[/snapback]

 

Cam asa ceva ... Cu cat diametrul cilindrului e mai mare, cu atat se consuma mai mult ulei. Si evident cu cat ai mai multi cilindrii cu atat se consuma mai mult ulei.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Personal nu ash sfatui pe nimeni sa adauge ulei peste limita maxima "1-2mm" sau moricat altceva pentru ca TOTI CONSTRUCTORII DE AUTOVEHICULE SPUN CA ULEIUL PESTE LIMITA MAXIM RECOMANDATA POATE DUCE LA DETERIORAREA CATALIZATORULUI (adica consuma ulei mai mult iar sulful din acesta duce la deteriorarea catalizatorului )

De asemenea Logica de fier ca sunt mai multe pistoane si evident consumul mai mare este poate pentru fierari sau betonisti in calculul rezistentei materialelor ( gluma ). :blink:

Link to comment
Share on other sites

330xi ce vrei sa spui?ca la masina cu cat cilindreea e mai mare cu atat consumul de ulei este mai mare??

74430[/snapback]

Nu chiar asa ceva...doua motoare cu acelasi nr de pistoane dar cilindree diferita nu vor avea (pentru acelasi regim de functionare) diferente mari in consum de ulei...cand vorbim insa de numar diferit de cilindrii...e normal ca unul 6L sa consume mai mult decat un 4L...suprafetele lubrifiate sunt diferite...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
mie cand se duce calitatea uleiului .... incepe sa consume .... in primii 10k km de revizie daca scade, scade absolut nesemnificativ.. de ex.. mai am 1500 de km pana la revizie ... si mi'a luat cam 0,4-0,6l ulei dupa joja .. acum sper sa aproximez bine ... dar acum 3k km era aproape insesizabil nivelul scazut... si la schimbul anterior la fel am remarcat.... in momentul in care scade calitatea uleiului incepe sa consume ulei .. si atunci fac schimbul ( daca nu uit :blink: )
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

pai si la mine se cam duce un litru de magnatec la aprox 3000km.eu zic ca e cam mult si ma tenteaza ideea de a schimba simeringurile de la supape,ca sigur sunt plasticate si scapa pe langa.Operatiunea ma costa 50euro in cap cu tot cu piese.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
e36 316i coupe, M43B16 - un sfert de litru maxim la 10.000km rulati si vara si iarna cu Castrol Syntec 5W-30. Acum am 6000 de km cu alt rand si nu a papat deloc iar in bord checkul acela de oil service e pe verde full inca. Si pot sa zic ca nu schimb vitezele sub 3000-3500 de ture.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.