Jump to content

welcome angel eyes


Rares

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Se mai poate face sa se aprinda luminile de la semalizatoare cand incui sau descui masina,doar ca este un pic mai complicat, eu am folosit un condesator de 10000,un releu si 8 diode de 1N4007.am cautat firele care duc in usa ALB cu inscris si ALBASTRU cu inscris care sun firele care comanda electrobobina pt inchiderea centralizata.de la ele am tras doua fire pe care le-am trecut printro dioda fiecare cu sensul inspre condesator [careia trebuie sa ii dati si un minus permanent la celalan piciorus] condesator care comanda bobina releului la inchidera si descidera masini [releului trebuie sa ii dati si lui un minus permanent la celalanta borna a bobinei].Acum trebuie doar sa luati un plus[indicat plus de pe firul rosu gros care alimenteaza blocul de lumini] si sa il treceti prin contactul releului iar la iesire din releu trebuie sa scoteti 6 fire pe care tre sa puneti cate o dioda cu sensul inspre becurile de semnalizare, firele carora le gasiti in spate la blocul de lumini, firele au culoare 2 de Albastru galben care sunt luminile de pe aripi fata,2 de Albastru verde luminile din fata si spate pe stanga si 2 de Albastru maro luminile din fata si spate pe dreapta,puneti in paralel pe firele aceste cate un fir din cele 6 care dau plus becurilor la cuplarea releului,diodele nelasand sa treca curentul inspre releu de la becuri atunci cad aveti semnalizarea sau avaria pusa,care in momentu cand este pusa si incuiati masina se opreste din licarit si raman aprinse cateva secunde pana se descarca condesatorul dupa care continua sa clipesca.La mine nu mi-a dat nici o eroare si functioneaza perfect,eu nu am reusit sa gasesc firul care comanda releul luminilor de semnalizare si avarie sa se aprinda toate in acelas timp,de aceia a trebuit sa scot de la releu cate un fir pt fiecare bec.Eu am facut asta la un e46 si nu mi-a luat mai mult de doua ore,in cazul in care nu corespund culorile in blocul de lumini, desfaceti lampile si vedeti ce culori au firele,este un marun care este minus si celalant care este plus,asa tre sal cautati pe celalant in bloc de lumini.Bafta sper ca am fost destul de clar in explicatie.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
are idee cineva ... in legatura cu a 2 a varianta... in loc de condesantor de 15000uf/25V merge cu 15000uf/1V ?

 

astept un raspuns la cine e priceput

 

nu merge,iti trebue un condensator la minim 16 volti,dar e riscant,cel mai bine pe 25 volti.

 

scuze ovi 16 am vrut sa scriu... asta am gasit aici in suceava... vanzatorul a zis ca merge.... tu ce zici ? sa pun pe 16 ?

 

apropo am incercat varianta cu impuls de la lampi picioare(plafoniera.) /// dar imi da eroare de bec ars cand pun contactul ...

 

ms

Link to comment
Share on other sites

Am masina din semnatura cu alarma OEM. Cand inchid sau deschid masina nu mi se aprinde semnalizarea, dar alarma se activeaza. Am avut un mic accident si am lovit farurile, si becul de pozitie stanga s-a ars, in acest timp cat masina era lovita, cand o inchideam se aprindea semanalizarea. Am schimbat farurile cu aftermarket cu lupa si angel marca Depo si acum din nou cand inchid sau deschid masina nu mi se aprind semnalizarile. Este destul de enervant ca nu stiu niciodata daca masina s-a inchis sau nu :twoup: , trebuie sa verific vizual la butonasele de la usa sau fizic :) . Daca ma puteti ajuta cu vreo informatie cum sa fac sa imi licareasca semnalizarile la deschidere, respectiv inchiderea masini, sau macar la inchidere. Va multumesc si imi cer scuze daca am plictisit pe cineva. Edited by joky
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

BMW_Zeu din 2 vorbe, 3 sunt dezinformatii sau prostii...

 

1. aprinderea avariilor de 2 ori la deschidere si o data la inchidere se seteaza la orice masina fara sa ai alarma oem. nu are legatura una cu alta.

2. setare nu se poate face cu un "tester istet GT1" ci cu unul mai istet : BMW Scanner

 

Eu mi-am activat aceasta optiune dintr-un click de mouse si nu am alarma OEM.

Link to comment
Share on other sites

auzi la el prostii,dezinformatii..pe forumul acesta sunt multi care s-au nascut destepti..prietene,citeste mai bine ce am scris inainte sa-ti emiti pareri aiurea despre postul/posturile mele,reiese clar din ceea ce am scris mai sus ca treaba cu avariile se poate activa fara sa ai alarma oem,iar treaba cu testerul a fost ceea ce am recomandat eu,poti sa corectezi eventual ceea ce nu ti se pare corect,fiecare are parerile lui,dar emiteti-le intr-un mod mai putin virulent,nu de alta dar aici pe forum trebuie sa ne invatam unii pe altii ,nu sa ne atacam..se poate ajunge la conflicte,si sunt unii mai non-pasnici care abia asteapta asa ceva..:twoup: eu unul ma simt pasnic acum :)
Link to comment
Share on other sites

Bine :twoup: Bafta si tie in continuare :twoup: si asteptam informatii despre acest montaj "welcome angel-eyes",care nu mi s-ar parea dificil de facut dar am nevoie de inca cineva cu cunostiinte de electrica auto,mai astept, altfel ma incumet sa incerc singur :)
Link to comment
Share on other sites

inca nu mi-am luat toate cele necesare,sunt mai tot timpul plecat din localitate datorita serviciului,sau mai corect spus din cauza serviciului..poate cand o sa am mai mult timp te contactez pentru un eventual ajutor ,bineinteles si in limita timpului tau disponibil,am vazut ca pricepi destul de bine domeniul asta al electricii auto,pentru mine e un domeniu mai dificil si prefer sa nu incerc sa improvizez,stii cum se zice,daca nu cunosc ce trebuie facut ,nu incerc,las pe cineva care cunoaste.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
nu era nevoie sa te duci pana la angeleyes cu firele....

aveai totul in blocul de lumini.

si sa inteleg din schema ta ca daca aprinzi luminile in interior manual se vor aprinde si angelurile.....

 

Recomand legaturi scurte asa :

 

Blocul de Lumini (LCM) : firele care duc la angeleyes (ambele pozitii - pentru E46) sunt pe pinii 44 -right- si 45 -left- la mufa.

Ca sa fie si mai fain ai putea sa aprinzi si proiectoarele (fog lights) odata cu angelurile - cum e la mercedes ...... pinul 28 de la mufa LCM-ului.

 

Ca sa nu legi functionalitate de lampile din interior poti sa te legi la pinul pentru inchiderea centralizata - 24 - tot din LCM ... informatia asta nu stiu inca daca e sau nu exact. mai trebuie sa studiez.

 

salut,pt e39 ma poti ajuta cu asa o schema ?si eventual cum pot afla unde este modulul de lumini? ms mult

 

am incercat sa iau schema de aici dar nu imi merge programul

http://www.bmw-planet.com/diagrams/release/en/index.htm

Edited by Dariusel
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.