Jump to content

Huruit diferential - REZOLVARE


Recommended Posts

Bangul de la schimbarea vitezelor? Eu nu am avut asa ceva....dar daca se aude un bang...poate avea mai multe cauze...ori de la pinionul de atac...ori de la coroana....asta poti vedea/auzi daca suspenzi masina pe o rampa...sa ai pe cineva in masina care sa scoata dtc-ul...si sa ii dea ca pe strada...iar tu sau cineva care se pricepe sa stea sub masina...si sa vada de unde si cand se aude bangul...

 

Bafta...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 2 months later...

Trebuie sa fii atent sa fie acelasi raport.

Daca e de pe masina cu mai multi cai sigur trebuie schimbate si planetarele.

 

Asa a fost si la mine am luat un diferential cu acelasi raport dar era cu 136 cai, a mea avand 122 si nu s-a potrivit decat daca schimbam planetarele.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa fii atent sa fie acelasi raport.

Daca e de pe masina cu mai multi cai sigur trebuie schimbate si planetarele.

 

Asa a fost si la mine am luat un diferential cu acelasi raport dar era cu 136 cai, a mea avand 122 si nu s-a potrivit decat daca schimbam planetarele.

 

la mine n-a fost asa ,acuma seara am terminat inlocuirea diferentialului.

- pe masina 320 benzina 170 de cai am montat diferentialul de pe 116 benzina 115 cai donator si s-a potrivit perfect .Acelasi raport 3,64 ambele.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu mie mecanicul mi-a spus ca il poate pune, intra fortat dar e risc sa imi strice planetarele, puntea spate si ce mai e pe acolo in 1000 km si nu am riscat l-am trimis in portugalia al meu si pana in momentul de fata nu am avut probleme :)

 

Ma bucur ca s-a potrivit, pune-i ulei si da-i bataie!

Link to comment
Share on other sites

OK atunci hai ca o sa pun aici toate informatiile eventual sa puna un admin sticky sau ceva.

 

I-am gasit pe Ebay, eu de fapt vroaim sa cumpar unul nici nu stiam ca se pot repara etc.

 

http://www.ebay.com/usr/carbsandparts

 

Am luat legatura cu ei, mi-au spus ca se repara in 2 zile + transportul care a durat 8 zile dus intors.

Am platit prin paypal in avans - suma de 430 EUR cu tot cu transport. Transportul l-au aranjat ei prin Ecoparcel.eu dupa ce le-am platit. A doua zi au si ridicat dif (pe care l-am impachetat eu cu folie, am luat din Baumax ceva sul mai mare). Poti verifica in orice moment transportul prin tracking number.

 

Comunicarea s-a facut prin e-mail la adresa diniscg@gmail.com

 

Sunt localizati in Portugalia, ceva fosti mecanici care au lucrat in trecut la BMW, repara toate felurile de diferentiale.

 

ai idee daca schimba si pinioanele din diferential sau doar rulmentii? Imi vine greu sa cred ca ar putea sa aiba piese pentru diferentiale produse acum 20-30 ani,cum ar fi de exemplu cazul masinii mele! DAR,daca ar fi asa,cei de la casbsandparts sunt profesionisti cu adevarat!

Mai am un amic cu un diferential aproape terminat pe puntea fata la un Range Rover L322 din 2003...

Cand i-am zis de posibilitatea reconditionarii diferentialului chiar "s-a luminat" la fata! :w00t: el se pregateste/pregatea de mii de euro cheltuieli pentru un nou diferential...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Am nevoie sa reconditionez diferentialul E46, motor N42B20, seria masinii JZ06493, cum pot sa aflu ce piese imi trebuie (rulmenti, semeringuri, ulei ) ?

Unde se poate face aceasta reconditionare ? O solutie sunt cei din portugalia, recomandati pe altcineva ?

 

 

Sa inteleg ca solutia ta cu rulmentii rezolva doar huruitul in mers sau si bang-ul de la schimbarea vitezelor ?

 

Eu aveam acel bang la schimbarea vitezelor, am schimbat flansa de la cardan, am schimbat si bucsa si nimic, doar dupa reconditionarea cardanului a disparut.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.