Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

Pe alea care-s facute in Germania scrie Made in Munich sau Hamburg , cel putin ce am avut eu pana acu :)

 

motul 0w-40 e cam 8.70 euro / litru la bidon de 5L, asta pe ebay

 

 

 

 

da tot nu ma incred in uleiu de la bmw.. nush de ce..... e castrol poate si nici in ala nu ma prea incred... motulu a mers cel mai ok pana acum dintre toate si am avut ocazia sa testez ope un audi... 1.8 5v si care papa ulei in prostie.. am pus aral, mobil, castriol si toate erau praf.. le soncuma asa si suna tare motoru.. numi placea... cand am trecut pe motul nu mai consuma decat infim fata de cum era inainte.... si suna mai frumos motorul,,, mai calm .. nush.. dar nu stiam daca la bmw se aplica aceasi regula.. is altfel motoarele si altfel cerintele de aia am intrebat aici de xcess si de gradele de vascozitate

Link to comment
Share on other sites

Este normal ca un motor sa consume ulei, acum depinde si cat consuma.

pai ala consuma ulei in cantitati mari.. cen 700 ml la 1000 de km si nu stiu de ce... nu e murdar nu se pierde teoretic pe nicaieri.. acum consuma cam 700 de ml la 5000 de km cu motul.. e imensa diferenta... oricum cu masina aia se umbla putin deci se schimba uleiu mai degraba ca trece anu decat km si e irelevant de ce consuma ulei...

 

ravenol??? am auzit de el da nu este in romania sau eu nu am vazut cel putin

Link to comment
Share on other sites

Made in Munich. L-am luat de la cataxxl, vezi ca are pachete de revizie.

Stiu ca o sa "sariti cu gura", dar pe bune daca ma pot abtine: uleiul ala Made in Munich cred ca era facut in cabinetul Angelei Merkel...

 

Odata, de produsele chinezesti nu puteai scapa caci fiind omniprezente ne-am invatat cu ele (fie ele bune/rele, fiabile sau nu). Astazi mai totul este Made in China, iar laitmotivul chinezesc nu mai este (neaparat) sinonim cu pirateria si mediocritatea.

In cultura român'lor (adica... a unora, ce-i drept, cam multi...) dac-ar scrie "Made in Germany" sau cel putin "Made in Munich/Hamburg" pe jabonul de porc, l-ar prefera pe acesta pentru ca, vezi Doamne, este etalonul calitatii.

Sau ceva de genul:

- Buna ziua!

- Buna ziua!

- Trebuie sa fac schimbul de ulei si doresc sa cumpar X litri de ulei. Ce-aveti mai bun pe-aici?

- Pai... va putem oferi Castrol, Mobil, LM, Motul, uatevĂŁ sau, daca doriti, ulei ZZZ care este foarte bun.

- Pai pe ce argumente va bazati cand afirmati ca uleiul ZZZ este foarte bun?

- Pai... pe faptul ca scrie pe el "Made in Germany". Adica, stiti... 101% calitate nemteasca, dom'le!

- Ah, perfect! Daca asta scrie pe eticheta, atunci vreau si eu!

 

Nu-i asa ca-i frumos in Romania? Si-asta ne ocupa tot timpul! :drinks:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca o sa "sariti cu gura", dar pe bune daca ma pot abtine: uleiul ala Made in Munich cred ca era facut in cabinetul Angelei Merkel...

 

Odata, de produsele chinezesti nu puteai scapa caci fiind omniprezente ne-am invatat cu ele (fie ele bune/rele, fiabile sau nu). Astazi mai totul este Made in China, iar laitmotivul chinezesc nu mai este (neaparat) sinonim cu pirateria si mediocritatea.

In cultura român'lor (adica... a unora, ce-i drept, cam multi...) dac-ar scrie "Made in Germany" sau cel putin "Made in Munich/Hamburg" pe jabonul de porc, l-ar prefera pe acesta pentru ca, vezi Doamne, este etalonul calitatii.

Sau ceva de genul:

- Buna ziua!

- Buna ziua!

- Trebuie sa fac schimbul de ulei si doresc sa cumpar X litri de ulei. Ce-aveti mai bun pe-aici?

- Pai... va putem oferi Castrol, Mobil, LM, Motul, uatevĂŁ sau, daca doriti, ulei ZZZ care este foarte bun.

- Pai pe ce argumente va bazati cand afirmati ca uleiul ZZZ este foarte bun?

- Pai... pe faptul ca scrie pe el "Made in Germany". Adica, stiti... 101% calitate nemteasca, dom'le!

- Ah, perfect! Daca asta scrie pe eticheta, atunci vreau si eu!

 

Nu-i asa ca-i frumos in Romania? Si-asta ne ocupa tot timpul! :drinks:

 

 

nu am inteles nimic

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

asta cu made in Munich pare cusuta cu ata alba, nu am vazut produse pe care sa scrie made in orasul X, ci doar made in tara Y, or fi si din astea...

 

asta cu etalonul calitatii e ca si cu emblema, daca Porsche face maine un carucior si ii pune emblema se va vinde foarte bine, doar pentru ca e Porsche, asa-i si cu "made in Germany", dar pana la urma realitatea este ca nu degeaba s-a ajuns aici :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

De ce n-ai priceput?

De care parte te incadrezi: a român'lor sau a românilor? :wink:

... dupa dubla negatie as zice ca in prima categorie. Dar pot sa ma-nsel.

e posibil... sa te inseli. care e parerea ta despre uleiuri? sau tu pe ce te bazezi cand iti cumperi ulei la masina?

 

Si tu esti unu din ala care este bun la gramatica? Multi pe forumu asta is buni numai la gramatica

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

De ce n-ai priceput?

De care parte te incadrezi: a român'lor sau a românilor? :wink:

... dupa dubla negatie as zice ca in prima categorie. Dar pot sa ma-nsel.

 

"Nu am inteles nimic" e gresit in aceeasi masura in care "pot sa ma-nsel" in contextul asta e mai potrivit decat "se poate sa ma-nsel".

Probabil trebuia sa spuna "am inteles nimic" ca sa multumeasca zeii.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut!

 

Am si eu o intrebare: foloseste cineva ulei 0w30? Si daca da cum i se pare, e multumit? Ca ma bate gandul sa pun din asta la urmatorul schimb!

Mentionez ca am un 318i din 2009.

 

Mersi!

 

da e ff bun. vb de castrol Professional edge .cod de bare:4008177072956

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Urmeaza prin mai - iunie sa-mi fac revizia si inca nu sunt decis daca sa raman tot la actualul Motul 5W40! Ma bate parca gandul sa trec iar la Original BMW 5W30 desi nu sunt convins 100% ca-i cea mai buna solutie! Am trecut pe 5W40 intrucat imi consuma ulei cu 5W30, consum fiind si cu asta ultimul doar ca mai putin cel putin pana in acest moment! De Motul sa zicem ca sunt multumit in sensul ca motorul este mai silentios decat cu uleiul bmw 5W30, doar ca "mi se pare" ca nu este la fel de vioaie ca pe vremea cand era cu 5W30! Nu stiu daca intr-adevar poate influenta acest aspect, dar asta ar fi motivul pentru care m-as reintoarce la 5W30! Altfel nu! Ma gandesc in acelasi timp si ca in doi ani de cand am masina, m-am obisnuit mai mult cu ea si asta ar fi o posibila cauza, psihologica :| O sa ajung prin Germania la inceputul lunii iunie si orice ulei as alege, am sa-l cumpar de acolo, la fel ca si actualul Motul pe care tot din Ger l-am cumparat! Ce parere aveti? Ar mai fi alte "reactii adverse" daca as retrograda de la 5W40 la 5W30? consumul de ulei sa creasca mai mult?
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Urmeaza prin mai - iunie sa-mi fac revizia si inca nu sunt decis daca sa raman tot la actualul Motul 5W40! Ma bate parca gandul sa trec iar la Original BMW 5W30 desi nu sunt convins 100% ca-i cea mai buna solutie! Am trecut pe 5W40 intrucat imi consuma ulei cu 5W30, consum fiind si cu asta ultimul doar ca mai putin cel putin pana in acest moment! De Motul sa zicem ca sunt multumit in sensul ca motorul este mai silentios decat cu uleiul bmw 5W30, doar ca "mi se pare" ca nu este la fel de vioaie ca pe vremea cand era cu 5W30! Nu stiu daca intr-adevar poate influenta acest aspect, dar asta ar fi motivul pentru care m-as reintoarce la 5W30! Altfel nu! Ma gandesc in acelasi timp si ca in doi ani de cand am masina, m-am obisnuit mai mult cu ea si asta ar fi o posibila cauza, psihologica :| O sa ajung prin Germania la inceputul lunii iunie si orice ulei as alege, am sa-l cumpar de acolo, la fel ca si actualul Motul pe care tot din Ger l-am cumparat! Ce parere aveti? Ar mai fi alte "reactii adverse" daca as retrograda de la 5W40 la 5W30? consumul de ulei sa creasca mai mult?

Mai mult ca sigur ca este vorba despre un efect placebo intrucat, in mare, 5W30 este la fel cu 5W40. Ba mai mult, pana acuma, cat a fost rece afara, 5W30-ul s-a pretat mai bine decat ar fi facut-o un 5W40 (W40-ul lubrifiaza mai bine la temperaturi mai inalte decat W30-ul).

Nu ai specificat despre ce consum de ulei este vorba. Teoretic, daca se arde intre 500ml si 1l de ulei per schimb, atunci este in regula (1l este diferenta, pe joja, intre minimum si maximum). Practic, daca papa pana in 500ml pe schimb, sa fii sanatos (si tu si masina)! :thumbsup:

De "original" BMW, in locul tau, m-as feri. Indiferent ca-l cumperi din Germania, Guatemala, Romania etc si indiferent cati bani dai pe el.

Motul este OK. Daca vrei sa experimentezi si altceva poti incerca Liqui Molly Top Tec 4100 5W40 sau Top Tec 4200 5W30.

Edited by RAZVAN2007
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.