Jump to content

ASC sau DSC la E46 si E39


DMIHNEA

DSC vs. ASC (+T)  

425 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

xPoleposition-ca sa-ti demontez afirmatiile,trebuie topic dedicat,asta inainte sa ne atentioneze cineva p-aici...Altfel spus ori suntem off si continui pe topic dedicat ori nu te pronunti deloc....nu este ironie,ori zici ca nu stii,cum facusi in final,ori participi la dezbatere...Cu simpatie si scuze ptr inimioare.......
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
xPoleposition-ca sa-ti demontez afirmatiile,trebuie topic dedicat,asta inainte sa ne atentioneze cineva p-aici...Altfel spus ori suntem off si continui pe topic dedicat ori nu te pronunti deloc....nu este ironie,ori zici ca nu stii,cum facusi in final,ori participi la dezbatere...Cu simpatie si scuze ptr inimioare.......

 

nu am ce sa demonstrez, nu inteleg ce vrei, postul tau ma depaseste, iar discutia ma plictiseste.

 

Nu am sa mai postez aici, e bine asa ?

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

xIO'S- nu te obliga nimeni sa postezi,ce sa mai zic si de comentarii acide.....ca sa nu mai mentionez ce bine arati cu AC-snitel fara DSC.... :)

cateodata sa stii ca ma enerveaza si ala si merg cu el off (numai in oras), cred ca mai repede iti salveaza viata ceea ce ai in cap decat un sistem de antipatinaj/stabilitate :)

 

in alta ordine de idei... am avut masini si mai puternice decat AC-snitel fara DSC si uite-ma... sunt in fata monitorului si scriu pe forum :D

 

am auzit de viteji morti care aveau 316 cu dsc .. deci.... imi poti spune si mie ce rost are poolul asta? :lol:

 

 

off:

app, vad ca folosesti "x" in loc de pentru, crezi ca multi inteleg? :lol:

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Ca sa-ti raspund,voi iesi din topic,rezulta ca este permis....in oras e discutabila utilitatea DSC,deci aici pot sa te inteleg,chiar daca in oras cel putin nu vad cu te deranjeaza sa-l lasi pe on....apoi faptul ca ai fost/esti in posesia unei masini puternice si traiesti nu denota ca stii sa o folosesti,poti foarte bine sa mergi usor cu ea,departe de ceea ce poate da o astfel de masina....treaba cu vitejii morti nu ma priveste.....scopul acestui poLL(si nicidecum pool,ala inseamna altceva)ERA sa vad parerile unor posesori de masini cu cele 2 sisteme si implicit,ca urmare un topic DSCvsASC..............si treaba cu xcutare e ramasa de pe forumurile altor meleaguri....
Link to comment
Share on other sites

ca urmare un topic DSCvsASC

 

si atunci ce era atat de off topic ce am posat eu ? sunt chiar curios pe ce meleaguri iti dezvolti personalitatea :)

IT garantat :lol:

 

 

sa revenim: am votat in sfarsit :lol: e46 ASC+T

 

 

Ca sa-ti raspund,voi iesi din topic,rezulta ca este permis....in oras e discutabila utilitatea DSC,deci aici pot sa te inteleg,chiar daca in oras cel putin nu vad cu te deranjeaza sa-l lasi pe on....apoi faptul ca ai fost/esti in posesia unei masini puternice si traiesti nu denota ca stii sa o folosesti,poti foarte bine sa mergi usor cu ea,departe de ceea ce poate da o astfel de masina....treaba cu vitejii morti nu ma priveste.....scopul acestui poLL(si nicidecum pool,ala inseamna altceva)ERA sa vad parerile unor posesori de masini cu cele 2 sisteme si implicit,ca urmare un topic DSCvsASC..............si treaba cu xcutare e ramasa de pe forumurile altor meleaguri....

daca voi raspunde tot asa... intr-o fraza, la tot ce scrie aici nu o sa inteleaga nimeni nimic

 

cateodata(destul de des) merg in oras cu asc off pentru a putea sa tăşnesc atunci cand este cazul - deja am dat raspuns la 2 din nedumeririle tale

 

topic DSC vs ASC parca am mai vazut pe forum

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

in alta ordine de idei... am avut masini si mai puternice decat AC-snitel fara DSC si uite-ma... sunt in fata monitorului si scriu pe forum :lol:

 

Contează şi sistemele electronice. :)

 

Te pot salva atunci când tu nu eşti pe deplin concentrat sau mai obosit.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

xPoleposition-parca ziceai ca nu mai postezi aici,cred ca strengar ce esti ai luat o pauza sa cauti pe google,acum ai revenit cu temele facute?.....hai sa-ti usurez situatia,iti pun un link de la macaronari,browserul meu a gasit rapid asta si ti-am pus-o deoparte,stiam ca revii.... :) http://www.bosch-esperience.it/it/language...nd_answers.html se poate seta si in alta limba Edited by DMIHNEA
Link to comment
Share on other sites

in alta ordine de idei... am avut masini si mai puternice decat AC-snitel fara DSC si uite-ma... sunt in fata monitorului si scriu pe forum :lol:

 

Contează şi sistemele electronice. :)

 

Te pot salva atunci când tu nu eşti pe deplin concentrat sau mai obosit.

ciupane... nu am zis ca nu conteaza, dar nici nu-ti salveaza viata :) ele doar te ajuta sa-ti salvezi viata :lol:

 

@pole: am ghicit :D

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
xPoleposition-parca ziceai ca nu mai postezi aici,cred ca strengar ce esti ai luat o pauza sa cauti pe google,acum ai revenit cu temele facute?.....hai sa-ti usurez situatia,iti pun un link de la macaronari,browserul meu a gasit rapid asta si ti-am pus-o deoparte,stiam ca revii.... :) http://www.bosch-esperience.it/it/language...nd_answers.html se poate seta si in alta limba

 

Ce sa caut pe google ? nu am ce teme sa imi fac si chiar imi pretuiesc timpul in asa masura incat sa nu fac obsesie dintr-un subiect de forum, in alta ordine de idei, off topic nu am fost nicicand, iar interventia mea a fost absolut fireasca avand in vedere subiectul topicului si mentiunea ta de mai sus: "ca urmare un topic DSC vs ASC"

 

Fara rost, am simtit nevoia sa justific un off topic acuzat de tine, inexistent de altfel, astfel:

 

"cineva a solicitat informatii privind diferentele intre DSC si ASC, nu am facut decat sa copiez (mai sus) explicatii venite din partea cuiva care cu siguranta esta mai in masura sa vorbeasca despre acest aspect decat mine, eu sunt numai un end user, cu limitate cunostinte tehnice."

 

Drept pentru care, spusele tale de mai sus, nu isi au rostul, astfel ca, singurul off topic de aici esti tu.

 

Iti multumesc pentru dorinta de a-mi usura situatia, dar nu este cazul, inca pot merge singur la toaleta :lol:

 

Nu ma voi obosi sa intru pe acele link-uri, dar iti multumim pentru contribuitie.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

ciupane... nu am zis ca nu conteaza, dar nici nu-ti salveaza viata :lol: ele doar te ajuta sa-ti salvezi viata :)

 

Se poate spune că-ţi salvează viaţa, eu aşa cred.

 

ABS-ul, sistemele de control al tracţiunii etc. sunt super utile, mai ales ĂŽn ziua de azi când o maşină comună are peste 150 cp.

 

Şi nu trebuie să fie neapărat sistemele maşinii tale.

 

De multe ori observ cum diferiţi idioţi nu ştiu să păstreze distanţa faţă de mine şi aud ĂŽn spate scârţâit de roţi la frânare.

Noroc că majoritatea maşinilor moderne au ABS.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Xio's-unde tisnesti tu fara ASC?eventual jos din masina,altfel fara ASC doar te pui pe sapat in asfalt,ia uite cu ce se ocupa ASC asta http://www.bmw.it/it/it/insights/technolog...ty_control.html scuzati limba dar asta am gasit in timp util,fac simultan si altceva.....

nu are rost sa iti explic... oricum nu ai intelege

 

cat despre linkuri... nu ma obosesc nici eu sa deschid, vad ca sunt .it si nu am cunostinte de italiana :lol: si nici poze nu am chef sa vad (poate sunt pe acolo) :) ..hai capito?

 

 

 

ciupane... nu am zis ca nu conteaza, dar nici nu-ti salveaza viata :D ele doar te ajuta sa-ti salvezi viata :)

 

Se poate spune că-ţi salvează viaţa, eu aşa cred.

 

ABS-ul, sistemele de control al tracţiunii etc. sunt super utile, mai ales ĂŽn ziua de azi când o maşină comună are peste 150 cp.

 

normal, din puntul tau de vedere, nu te condamn insa vad o moda acum , cum ca anvelopele de iarna nu se schimba vara, si crede-ma ca am vazut multe masina astfel toata vara si nu tocmai ieftine la achizitie .. sa presupunem ca o astfel de masina la 40*(grade) pierde controlul la o viteza de 100km/h(nu mai mult), cam ce mai face ASC/DSC?

eu raman la parerea mea, DOAR te ajuta :lol:

Edited by io's
Link to comment
Share on other sites

auzi.. vezi ca persisti in... sa nu zic ce ca imi trag vacanta .. si nu de alta dar nu am nici macar o atentionare de cand sunt user pe acest forum :)

 

nu am zis ca nu stiu ca face ASC sau DSC si care e diferenta intre ele, nici macar nu ma intereseaza ceea ce crezi tu ca fac...

 

ai grija cum vorbesti... cunscatorule...

 

i'm out! topic de c@c@t

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Hai da si matale fuguta si informeaza-te,intre timp iti caut un link,macar in romaneste sau cu desene si schite explicit...ne auzim cind esti gata...

 

nu da-ne in italiana te rugam, inca nu stie tot forumul ca esti in Italia :lol:

 

auzi.. vezi ca persisti in... sa nu zic ce ca imi trag vacanta .. si nu de alta dar nu am nici macar o atentionare de cand sunt user pe acest forum :)

 

nu am zis ca nu stiu ca face ASC sau DSC si care e diferenta intre ele, nici macar nu ma intereseaza ceea ce crezi tu ca fac...

 

ai grija cum vorbesti... cunscatorule...

 

i'm out! topic de c@c@t

 

lasa-l mha, omu' e din alt film.... e cu Federico Fellini, bea alta apa :lol:

Link to comment
Share on other sites

Nu mi se pare ceva in plus faptul ca sunt de 10 ani p-aici prin straini,dar nu are nici o importanta asta,dovleacul nu are locatie.Sa vii cu argumente e ceva,nu sa arunci cu cuvinte aiurea,si persistati sa fiti off topic...si nu va mai opariti atita domnilor,pe un forum se spun pareri,diferenta e ca unii argumenteaza si altii nu....e topic de cacao,de ce,pentru ca va lansati in domenii de care nu aveti habar?A avea sub fund 200-300 de cai putere nu iti ofera astfel de privilegii,in rest cititi-va postarile-doar gag-uri de prost gust.....S-a impamintenit un prost obicei pe multe forum-uri de discutii,adica cine are cine stie ce masina se bucura de respect....de unde pina unde nu stiu....Nu vreti sa cititi,nu va informati,nici nu acceptati informatia altuia.Sunt nou p-aici,nu am de gind sa disciplinez lumea,deci va salut si va invit la alte topicuri interesante(si de interes,vad,dupa nr de postari)
Link to comment
Share on other sites

normal, din puntul tau de vedere, nu te condamn insa vad o moda acum , cum ca anvelopele de iarna nu se schimba vara, si crede-ma ca am vazut multe masina astfel toata vara si nu tocmai ieftine la achizitie .. sa presupunem ca o astfel de masina la 40*(grade) pierde controlul la o viteza de 100km/h(nu mai mult), cam ce mai face ASC/DSC?

eu raman la parerea mea, DOAR te ajuta :)

 

PĂŁi nu cred cĂŁ e o modĂŁ, mai degrabĂŁ au scĂŁzut destul de mult preĂžurile la maÂşinile sh Âşi tot felul de oameni Âşi-au cumpĂŁrat maÂşini pe care nu Âşi le permit.

 

Cred cĂŁ se ĂŽnĂželege faptul cĂŁ sistemele electronice te ajutĂŁ ĂŽn cazul ĂŽn care maÂşina este echipatĂŁ corespunzĂŁtor Âşi ĂŽn stare tehnicĂŁ bunĂŁ, sau cel puĂžin ar trebui sĂŁ fie evident.

Link to comment
Share on other sites

E46 asc....

The principle

ASC+T optimises dynamic stability and

traction, particularly when moving away

from a standstill and when cornering.

The ASC+T system is ready to operate

each time the engine is started.

ASC+T incorporates the functions of

Automatic Differential Brake ADB and

Cornering Brake Control CBC.

You will find further details on ASC+T in

the "Technical items of interest"

 

Link to comment
Share on other sites

Xio's-unde tisnesti tu fara ASC?eventual jos din masina,altfel fara ASC doar te pui pe sapat in asfalt,ia uite cu ce se ocupa ASC asta http://www.bmw.it/it/it/insights/technolog...ty_control.html scuzati limba dar asta am gasit in timp util,fac simultan si altceva.....

 

Daca tu nu stii/poti sa pleci cu masina tare fara sa "sapi in asfalt" si trebuie sa te ajute DSC-ul asta nu inseamna ca nu se poate..

Daca vrei sa pleci tare de pe loc, o faci cu DSC/ASC OFF!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.