Jump to content

Discutie Anvelope Vara


gabihp30

Producatori Anvelope  

946 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Cand am cumparat masina avea Pirelli P600 noi, se intampla in 2006. Am mers cu ele cam 70 de mii de km ( in mare parte facuti in regim extraurban ). Pot sa spun ca au fost excelente atat pe uscat cat si pe ploaie. Am luat apoi un 4 anvelope Kumho noi care aveau o aderenta foarte buna dar in doi ani le-am terminat. Acum merg pe Goodyear F1 si mi se par cele mai bune de pana acum. Sper sa mai gasesc doua pentru spate pentru ca s-au cam tocit.

De iarna Dunlop Winter Sport M3, le am de 4 sezoane, excelente, dar iarna asta este ultima pentru ca s-au tocit si nu prea mai "sapa" in zapada.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Toate marcile premium "isi fac bine treaba". Continental, Pirelli, Bridgestone, Michelin, Dunlop.

Acum, intre produsele lor, sunt diferente; fiecare isi alege anvelopa in functie de ceea ce doreste/asteapta de la masina: zgomot redus, uzura minima in timp, rezistenta mica la inaintare, performante de top etc.

Link to comment
Share on other sites

as sa ma ajutati cu un sfat daca se poate

am avut pana acum toate anvelopele de vara 225.45.17 fata spate... foarte multumit.dar am vazut ca majoritatea pun anvelope mai mari pe spate.. intrebarea mea este: se vede mare diferenta?probleme cu abs sau directia ca nu sunt aceasi marime?ms

Link to comment
Share on other sites

s-a reinvigorat topicul...:).. sa vezi intr-o luna doua 10- topicuri pe zi cu "nu baga aer rece", "imi fierbe apa in motor"...:)

 

pepito "majoritatea " o fac pentru aspect, motorizarile mari si foare mari pot veni stoc cu dimensiuni diferite, mai late pe spate. Vorbim de la 3l in sus de regula..

 

Dar si jentile sunt diferite fata spate, au J mai mare de obicei, cele din spate.

 

Daca vrei sa pui mai late la masina din semnatura, vad ca scrie 318i.. oricum sunt mari pentru motorizarea aia, nu o sa faci decat sa iti cresti consumul si sa scazi performantele, in special acceleratia.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Continental si Dunlop mi s-au parut cele mai ok.

Acum pe vara am Bridgestone si sunt multumit si de astea.

Pirelli P6000 nu recomand deoarece am avut pe jantele vechi si faceau zgomot la rulare, iar aderenta era destul de slabuta.

Link to comment
Share on other sites

Continental si Dunlop mi s-au parut cele mai ok.

Acum pe vara am Bridgestone si sunt multumit si de astea.

Pirelli P6000 nu recomand deoarece am avut pe jantele vechi si faceau zgomot la rulare, iar aderenta era destul de slabuta.

 

Ca sa fie o discutie completa, spune si care au fost criteriile tale de alegere a anvelopelor; si modelul acestot marci.

Ca esti multumit sau sunt "ok", la modul general, nu ajuta pe nimeni in a alege un model.

Link to comment
Share on other sites

Stefane, nu cred ca e cazul sa-ti spun ca, pe ploaie sau asfalt ud, Toyo R888 este un real pericol.:laugh:

Sunt bune pe asfalt uscat (peste anvelope uzuale gen Conti 2/3, Pirelli P Zero Rosso etc). Dar, nu este un pneu pe care sa-l folosesti in trafic, in toate conditiile de vreme.

Link to comment
Share on other sites

Toate marcile premium "isi fac bine treaba". Continental, Pirelli, Bridgestone, Michelin, Dunlop.

Acum, intre produsele lor, sunt diferente; fiecare isi alege anvelopa in functie de ceea ce doreste/asteapta de la masina: zgomot redus, uzura minima in timp, rezistenta mica la inaintare, performante de top etc.

Apropo de asta, ce imi recomandati pentru e46, pentru o cat mai buna aderenta (si pe asfalt uscat, si pe timp de ploaie)? Vreau sa ii iau cauciucuri noi de vara. :girlsmile:

Edited by Letty
Link to comment
Share on other sites

Am acum pe masina Goodyear Eagle NCT5 runflat 245/45/17 95Y. Au zgomot la rulare destul de maricel, dar stau foarte bine pe sosea. Comparativ cu cele de iarna (care erau pe 15") masina nu e cu mult mai rigida la gropi, dar simt mult mai putin bodyroll in curbe.

Cand era mai rece afara era destul de nasol efectul de tramlining ca-mi zbura volanul din mana, dar acum ca s-a mai incalzit, pe la 10 grade e ok.

 

 

In ceea ce priveste cauciucurile high end stiu ca Jason Plato recomanda Pirelli P-Zero Corsa System. Astea sunt cauciucuri care se pun pe masini supersport, gen Porsche, Ferrari, Lambo, etc. Daca n-ai macar 400 cai n-ai nevoie de asa ceva. Am cautat acum si un pret... cam 2500 lei. Bucata. :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Apropo de asta, ce imi recomandati pentru e46, pentru o cat mai buna aderenta (si pe asfalt uscat, si pe timp de ploaie)? Vreau sa ii iau cauciucuri noi de vara. :girlsmile:

 

nu exista asa ceva, ori una ori alta.. :)

dar ca idee orice cauciuc de vara/ploaie, e mai mult decat rezonabil pe asfalt uscat.. ca acolo oricum nu ai probleme..Accidentele se intampla in conditii meteo proaste de obicei, nu pe asfalt uscat..

 

daca vrei cu cu aderenta buna pe ploaie, ce se gasesc pe la noi prin Ro ar fi vredstein utrac cento..

Edited by DOMI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

nu exista asa ceva, ori una ori alta.. :)

dar ca idee orice cauciuc de vara/ploaie, e mai mult decat rezonabil pe asfalt uscat.. ca acolo oricum nu ai probleme..Accidentele se intampla in conditii meteo proaste de obicei, nu pe asfalt uscat..

 

daca vrei cu cu aderenta buna pe ploaie, ce se gasesc pe la noi prin Ro ar fi vredstein utrac cento..

 

Asa ceva, DOMI? Zici ca "e" bazate? :rolleyes:

vredestein-sportrac-3-185-60r15-88h-xl.jpg

Link to comment
Share on other sites

Stefane, nu cred ca e cazul sa-ti spun ca, pe ploaie sau asfalt ud, Toyo R888 este un real pericol.:laugh:

Sunt bune pe asfalt uscat (peste anvelope uzuale gen Conti 2/3, Pirelli P Zero Rosso etc). Dar, nu este un pneu pe care sa-l folosesti in trafic, in toate conditiile de vreme.

 

Pai si astia cum merg? :popcorn:

 

http://www.youtube.com/watch?v=6JGuS6r4o4s&feature=related

 

Forma in V tocmai e facuta sa evacueze mai rpd apa,de-aia e street legal . zic si eu . :thumbsup:

 

Oricum sunt peste Michelin Pilot Sport 2 cu care sunt obisnuit eu.

 

michelin sport cup am auzit ca sunt foarte periculoase pe ploaie,tocmai din lipsa acestor canturi.

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca, pe ploaia aceea, la cursa, au semislick-uri. Si, nu se ridica (pe uscat) la performantele unui Sport Cup . Iar pretul este foarte mare.

Ca si experienta (daca nu te ustura buzunarul) poti face o incercare cu ele. Eu nu le-as cumpara; sunt alte anvelope mai potrivite.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca, pe ploaia aceea, la cursa, au semislick-uri. Si, nu se ridica (pe uscat) la performantele unui Sport Cup . Iar pretul este foarte mare.

Ca si experienta (daca nu te ustura buzunarul) poti face o incercare cu ele. Eu nu le-as cumpara; sunt alte anvelope mai potrivite.

Zi, bre, tu ce-mi recomanzi sa-mi iau de vara? Ce a zis DOMI?

Link to comment
Share on other sites

ultrac cento alea sunt cotate in testele adac foarte sus, si in plus tin ceva mai mult decat altele din categoria aia, si pretul e inca decent....

Sunt si alte gume mai performante , dar deja o dam in niste preturi .gen 180 de euro/buc...

daca nu ai masina de 200 de cai + nu are rost sa te uiti acolo..

Edited by DOMI
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.