Jump to content

Discutie Anvelope Vara


gabihp30

Producatori Anvelope  

946 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

In loc de runflat se pot folosi anvelopele extraload (XL), sunt excelente pentru drumurile din Romania. Eu am acest tip de anvelopa pe e90 si vreau sa va spun ca dpdv al stabilitatii, demarajului, manevrabilitatii si consumului indeplinesc conditiile producatorului BMW. Credeti-ma, iginerii bavarezi nu degeaba au echipat aceste masini cu runflat, doar ca pt Romania, sunt prea rigide.Alternativa v - am oferit-o mai sus! Anvelopele normale pe BMW uri nu raspund cerintelor tehnice date de producator, sunt prea moi in talon, este doar parerea mea.
Link to comment
Share on other sites

Anvelopele normale pe BMW uri nu raspund cerintelor tehnice date de producator, sunt prea moi in talon, este doar parerea mea.

 

 

MDA...de asta BMW la masinile noi ofera Runflat-ul ca optiune...pentru ca anvelopele normale nu corespund cerintelor tehnice! :download:

Link to comment
Share on other sites

Ce sĂŁ aleg ĂŽntre Michelin pilot sport 4 Ăâ˘i Continental Sport Contact 6 (dacĂŁ se produce Ăâ˘i pe R16)?

Un site unde gĂŁseĂâ˘ti rezultatele mai multor branduri de anvelope este adac.de

Vezi 205 55 16 (banuiesc) Sommerreifentest 2017 pe categoria cĂŁutatĂŁ.

Cat e de obiectiv in ĂŽntocmirea topului destul de greu de spus.

Sport Contact 6 de la Continental e pe locul 1 la mai multe R-uri de jante.

Pe de altĂŁ parte nici Michelin nu este un SRL oarecare...

Ce pot spune ca cele cu inscripĂâşia Made in Germany au calitĂŁĂâşi superioare din punctul meu de vedere si din constatĂŁrile anvelopelor cu care au fost echipate maĂâ˘inile pe care le-am deĂâşinut.

Ca fapt divers, ĂŽn Germania, ĂŽn acelaĂâ˘i magazin 1 bucata de Dunlop Blueresponse (noi) avea 2 preturi diferite. Ciudat, dar adevarat. DiferenĂâşa ĂŁ fost de cca 7-8 euro ĂŽntre ele.

Cea cu valoarea mai mare, era inscripĂâşionate Made in Germany, cealaltĂŁ Czech Republic, daca imi amintesc bine.

 

Trimis de pe al meu SM-N920C folosind Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

MDA...de asta BMW la masinile noi ofera Runflat-ul ca optiune...pentru ca anvelopele normale nu corespund cerintelor tehnice! :download:

Care CERINTE TEHNICE?

Nu vrei sa spui mai exact ce dovezi tehnice ai sau ar fi de considerat ..la producator?

Poti sa fii sigur ca sunt foarte curios sa aflu mai multe despre ce face atat de preferate/indicate RFT la masinile noi.

 

Probabil nu cunosti motivul real (sau realist!) al cauciucurilor RFT.

..Nu uita ca nu numai BMW recomanda cauciucuri RTF ci si alte marci folosesc/recomanda/au trecut pe RTF.

 

Un lucru e sigur. Un set de RFT "rupe" suspensia si bucsele mai repede decat in set de "gume" normale.. Sunt sigur ca poti sa iti dai seama ca in Germania mai rar iar in Romania frecvent.

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Singura diferenta cand pui non-RFT e ca trebuie umflate mai tare. Eu am pus XL-uri si in loc de 2.0 (cat recomanda BMW pentru cauciucuri RFT) am bagat 2.4. Se poate merge si mai sus, 2,5-2,6 dar 2,4 pare un raport confort/siguranta optim (cel putin in cazul meu).

In rest, opinie personala, nu merita RFT in Romania daca nu se merge pe asfalt bun exclusiv. Sunt mult prea dure si nu amortizeaza deloc. Transmit toate socurile in suspensie. Drumuri proaste avem cat cuprinde.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am achiziționat Michelin Pilot Sport 4 pe dimensiunea 205/55/R16 acum câteva sĂŁptĂŁmâni.

Senzația imediatĂŁ când am plecat cu mașina de la vulcanizare a fost cĂŁ necesitĂŁ mai puținĂŁ accelerare pânĂŁ a ajunge la vitezele corespunzĂŁtoare pentru a schimba treptele, ca și cum ar ”fugi” mai fĂŁrĂŁ rezistențĂŁ din partea cĂŁii de rulare.

De asemenea, se simțeau mai moi, ĂŽntr-un sens plĂŁcut, mai lipicioase.

De atunci pânã acum, nu am nimic negativ de relatat.

Singura senzație neplĂŁcutĂŁ a fost cea vizualĂŁ, respectiv dupĂŁ montare nu mai pĂŁrea a fi bolid, fiind mai ĂŽnguste (celelalte avuseserĂŁ 225 lĂŁțimea).

Trecând peste acest lucru, sunt cele mai bune cauciucuri pe care le-am simțit pe acest E90 de 184 CP.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Buna seara tuturor,detin un bmw f10 525d cu cauciucuri bridgestone turanza er 300 rft si astazi am comandat continetal premium contact 6,245/45/18 96Y aceleasi dimensiuni ca si bridgestone,merita investitia?Precizez ca sunt prea rigide si de asta vreau sa le schimb
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Si eu caut acum sa schimb anvelopele de vara dar sunt foarte indecis ce sa iau.Momentan am continental contact sport 5 225/45/17 fata si spate am 245/40/17 runflat ca na seria 1 vine fara roata si nici kit nu are asa ca trebuie tot runflat sa iau si nu stiu inca ce marca.Pe astea le am de 1 an de cand am luat masina (era incaltata cu ele) dar sunt cam vechiute 2012 DOT si mi se par cam zgomotoase si mai rigide.Problema e ca tot caut de o saptamana pe toate sit-urile de profil si nu prea gasesc spate si fata acelasi model decat Bridgestone Potenza S001 RFT sau GOODYEAR EXCELLENCE ce au stoc.Sincer vroiam sa iau michelin sau tot continental contact sport 6 dar nu am gasit inca.Sunt curios daca cineva de aici mai are dimensiunile mele si ce a ales.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Eu cred ca o ciuperca cu insertie metalica ar tine.

Totusi intreaba la o vulcanizare mai de Doamne ajuta(care vor sa te si ajute nu sa ti-o bage pe aia:"trebe schimbat"), ar fi si pacat sa schimbi anvelopa pt un cui.

 

 

Sent from my iPhone using this shit Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

O sa le schimb pe ambele( asta bolnava si omoloaga ei de pe stanga) cu ceva non rft, m am saturat de senilele astea, pana n am mai facut din 2002 cred :good: . Problema cea mare este minivacanta in care tocmai am intrat, nu este nimic deschis pana miercuri :frantics: , iar ce comand pe net cred ca ajunge joi. Asa ca masinuta o sa o trag pe dreapta o perioada, transalpina mai asteapta.

P.S. Daca le vrea cineva pe astea 2 + alte 2 tot potenza 245 40 18 din care una are o galma mica pe exterior dar care nu a facut probleme vara trecuta sa imi dea un mp. Valabil de joi, sa imi iau eu altele intai. Carne au in jur de 5-7mm, dot 2012 parca, verific maine si revin. Le dau gratis, dar prefer predeare personala, sunt din Targoviste.

post-74174-0-66090500-1502541814_thumb.jpg

post-74174-0-82750000-1502541818_thumb.jpg

post-74174-0-22396800-1502541822_thumb.jpg

post-74174-0-59012500-1502541826_thumb.jpg

post-74174-0-29771200-1502541831_thumb.jpg

Edited by adi_tgv
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.